131 magyar csapat, azaz több mint 650 játékos nevezett a League of Legends Magyar Elit Bajnokság első szezonjának selejtezőjébe, a lebonyolítás azonban nem nyerte el mindenki tetszését.
A Riot Games új, kimondottan a magyarokat célzó kezdeményezése egy, az LCS-hez hasonló struktúrájú és színvonalú versenysorozatot szeretne megvalósítani, ahol a selejtezőből kijutott 6 legjobb csapat vesz majd részt és küzd majd meg több héten keresztül a 2 millió Ft-os, szezononkénti pénznyereményért. A csapatok kapnak majd tréninget, arculatot, és tudást arra vonatkozóan, hogy hogyan menedzseljék magukat, szóval nagyon komolyan készül a Riot a versenyre. Mivel nem kicsi a tét, a selejtezők minden köre BO3-as mérkőzés lesz. Az ütemezés szerint a legjobb 6 csapat kilétét október 5-én fogjuk véglegesen tudni, a lebonyolítás egyenes kieséses szakaszban, kiemelés nélkül történik. És itt bizony felmerül egy nagyon komoly kérdés.
Előnyt kéne élveznie a magyar top csapatoknak?
A válasz rendkívül összetett és egyelőre talán nincs is jó megoldás. A Magyar Elit Bajnokság jelenlegi lebonyolítási rendszere alapján egyetlen magyar csapat sincs kiemelve, így mindenki egyenlő eséllyel, teljesen véletlenszerűen kerül be egy adott csoportba. A 131 csapat a MEB esetében négy különböző ágrajzon küzd meg egymással, a négy ágrajz győztese adja majd az első négy ötöst, majd az ágrajzi döntő mérkőzések vesztesei játszanak egymás ellen még egyszer, közülük ketten jutnak még be, ezzel teljessé téve a hatcsapatos mezőnyt. A probléma ott kezdődik, hogy a véletlen faktornak köszönhetően két topcsapat, a WiLD Multigaming és a myRevenge e.V. egy ágra került, így közülük valaki biztosan nem jut majd be a legjobb hatba, hiszen biztos, hogy legkésőbb az adott ágrajz elődöntőjében találkoznak. Ennek persze nem örül egyik fél sem, arról nem is beszélve, hogy a kieső helyett várhatóan egy olyan csapat jut majd be a legjobb hat közé, aki feltehetően gyengébb színvonalat képvisel. De persze ez is szubjektív, és itt jön a következő fontos kérdés:
Mi alapján kéne kiemelni egy magyar csapatot?
A CS:GO-ban már bevált módszer - például a DreamHack selejtezőjénél, hogy a szervezők a korábbi eredményeik (és/vagy PR/marketing értékük, és/vagy földrajzi elhelyezkedésük) alapján meghívnak csapatokat, ezek mellett pedig indítanak egy nyílt selejtezőt is, ahol bárki nevezhet. A nyílt selejtezőből 8 csapat jut be a következő, zárt selejtezős körbe, ahol 8, szintén a DreamHack által meghívott csapat várja őket, majd ebből a 16-os mezőnyből kerül be 2 csapat a maradék 6 meghívott mellé. A DH selejtezőjének legfontosabb tényezője, hogy az egész szubjektív, csak és kizárólag a szervezőkön múlik, hogy kit hívnak meg, tehát "kit emelnek ki". Nem igazán van globális ranking rendszer, a HLTV-nek van egy saját, ami a versenyeken elért eredmények alapján rangsorol, de League of Legendsben - nem hogy Magyarországon, nemzetközi szinten se - láthatunk ilyen ranglistát (ezért is készül kb. minden héten több médium által is egy Global Power Ranking, ami a top25-30 csapatot adott heti/kétheti teljesítmény alapján osztályozza, de ezek ugye szubjektív listák, ilyet bárki csinálhat).
Visszatérve Magyarországra és a League of Legends-re, az alábbi szempontok alapján lehetne kiemelni csapatokat:
- Offline hazai és nemzetközi versenyeken elért eredmények az elmúlt x hónapban
- Online hazai és nemzetközi versenyeken elért eredmények az elmúlt x hónapban
Marketing értékről nem igazán beszélhetünk, mert az gyakorlatilag minden csapatnál a 0 felé közelít, de azt majd egy későbbi cikkben. A fenti kritériumok alapján négy csapatot lehetne a magyar szcénából kiemelni idén: a Team Horizon Reapers-t, a Wonder Stag e-Sports-ot, a myRevenge e.V.-t és a WiLD Multigaminget. De persze ez se ilyen egyszerű: A WSE téli-tavaszi lineup-ja, amivel közel kerültek a Challenger Series-hez és döntőt játszottak az Esport Fest-en, mára sehol sincs, illetve de, az öt játékosból négyen éppen a myRevenge csapatában játszanak, a jungler, bluerzor pedig a THR-t erősíti. A mostani WSE közel se azon a szinten játszik, mint tavasszal, ezt jól mutatja, hogy a hétvégén a Lenovo Y Kupa pécsi offline döntőjében kb. 2x25 perc alatt kaptak ki a myRevenge-től. Mindazonáltal a tény, hogy ott voltak a döntőben, még mindig azt jelzi, hogy a hazai top10-ben benne vannak. Az örök játékos körforgás miatt tehát nehéz megállapítani, hogy melyik az aktuálisan kiemelésre méltó 4 hazai csapat függetlenül a korábban elért eredményektől, hiszen azt nem a csapat, hanem annak játékosai érték el egy adott márkanév alatt (hogy ez most WiLD vagy THR, az itt mindegy).
És mi van az esélyegyenlőség elvével?
A Riot feltehetően ez alapján vágott bele a MEB-be: minden hazai csapatnak egyenlő feltételeket biztosítani ahhoz, hogy egy selejtezőben megmutathassák, hogy tudnak a legjobbak lenni - még annak az árán is, hogy esetleg két topcsapat (esetünkben a WiLD és a myR) egy ágra kerül. Mivel közülük valaki kiesik, a végén a bajnokság színvonala feltehetően alacsonyabb lesz, mégis, minden csapat ugyanazon esélyekkel vágott neki az egésznek, nem volt szubjektíven kiemelve 2-3-4 csapat, akiket minden áron szét kellett dobni, hogy véletlenül se kerüljenek össze. Az esélyegyenlőség mindenképpen üdvözölendő gondolat, de szinte minden sportban (ha az esportot is annak tekintjük) van valamilyen szintű "diszkrimináció". Miért indíthat 4 csapatot a BL-ben Spanyolország, Németország vagy éppen Anglia, míg a magyarok csak egyet? A válasz egyszerű: magasabb színvonal, jobb marketing érték, több pénz. Itthon azonban egyelőre csak az első faktor lehet tényező. Ennek fényében
Mi lehetne megoldás?
Egy, a HLTV-éhez hasonló pontrendszer bevezetése több szempontból is megoldást jelenthetne. A ranglista a fenti kritériumok (és persze a versenyek mérete, minőségi, színvonala) alapján bizonyos mennyiségű pontot osztana szét a résztvevő csapatoknak a versenyen elért eredményeik alapján, ezzel hosszú távon felállna egy olyan, éves ranglista, amely tükrözné a hazai csapatok egy adott évben elért sikereit. Ez kicsit hasonlóan működne a teniszhez, csak egyéni eredmények helyett a csapatot pontozná: vannak 250-es, 500-as, 1000-es ATP/WTA tornák, illetve 2000 pontot érő Grand Slam-ek, de csak egy bizonyos szintig lehet pontokat szerezni, ahhoz, hogy pl. egy megnyert, 2000 pontos MEB-nél a következő szezonban is meglegyen a 2000 pont, ahhoz címet kéne védeni.
Persze a magyar rendszer hibája, hogy nincsenek ennyire fixen ismétlődő versenyek, de az alapot ez adhatná. Ennek eredményeképpen lenne egy hónapról-hónapra, vagy éppen hétről-hétre frissülő magyar LoL esport ranglista, amely az elért eredmények alapján tükrözné a legjobb magyar LoL csapatokat, ami jelentősen megkönnyítené a versenyszervezők dolgát egy-egy ilyen bajnokság kezdetén, amikor a lebonyolításról és a formátumról kell dönteni.
Jogosan merülhet fel a kérdés, hogy oké, de mi van, ha cserélődnek a játékosok? Erre a válasz a szervezőtől függ, alapvetően két megoldás is van. A CS:GO-ból a Fnatic és a GODSENT története adja az alapot: ha a csapat többsége lecserélődik és a játékosok ugyanoda mennek át, akkor az új csapaté lesznek a pontok és a versenyeken indulás joga, vagy a régi marad és mennek tovább az új játékosokkal?
Egy elméleti példával élve: az egyik lehetőség, hogy ha a WSE a Challenger Series zárt kvaliért meghívást kapna mondjuk a következő CS selejtezőbe, de közben a csapat tagjai átigazolnak a myR-be, akkor a myR kapná az indulás jogát. A másik, hogy ha a szervezők úgy gondolják, hogy a márka (esetünkben WSE) megérdemelten van abban a selejtezőben, ahol, de közben a játékosok cserélődtek, a cseréktől függetlenül is megmarad a csapat helye, játszhatnak tovább.
Nyilván gyengébb eredmény esetén a WSE kevesebb pontot kapna (vagy épp, ha egy adott versenyen az első évben nyert, a másodikban csak 4. lett), akkor pont vonódna le tőle és így hátrébb csúszna a ranglistán. Ez is csak azt erősítené, hogy a játékosok próbáljanak meg együtt maradni. Persze lehet, hogy a cserével csak erősödik egy csapat, ami viszont javítja a színvonalat, így ezzel az aspektussal most nem foglalkozunk.
A másik előnye egy ilyen ranglistának az lehetne, hogy a csapatokat jobban összetartaná, sőt, a szponzorok felé is sokat mondana egy magyar toplista, hiszen pontosan tudnák, hogy milyen eredményekre adnak támogatást, ezzel növelve az adott ötös marketing értékét.
Ha pedig adott 5-10 csapat, amelyik fixen jól teljesít egész évben, őket már érdemes lehet kiemelni.
A Magyar Elit bajnokság szervezői a következő szezonra azt ígérik, hogy az első évad végén kieső két csapat a következő selejtező két különböző ágán fog elindulni. Hosszú távon pedig egyre több olyan információ fog rendelkezésre állni, amely alapján objektíven, statisztikák alapján lehet majd megítélni az egyes csapatok erejét, ez pedig fokmérője lehet a későbbi "erősorrendnek".