A videojátékok tekintetében is hírhedten szigorú országban akár a helyi esportot érintő változások is jöhetnek.
Módosítási javaslatot nyújtottak be Ausztráliában, melynek következtében a Counter-Strike: Global Offensive és a Dota 2 szerencsejátékká válhat a szigetországban. Ha az indítványt elfogadják, akár a játékok árusítását is betiltják a kontinensen.
A javaslatot a független veterán politikus, Nick Xenophon szenátor nyújtotta be, aki a Sydney Morning Heraldnak úgy nyilatkozott: az egyetlen célja, hogy megzabolázza „a vadnyugati online szerencsejátékot”.
A múlt hónapban minden esporttal foglalkozó médium tele volt a skinfogadási botránnyal, valamint népszerű YouTube személyiségekről hullott le a lepel, miszerint olyan fogadási oldalakat promotáltak, ami egy az egyben az övék volt, csak elfelejtettek szólni róla. A botrányok hatására a Valve nem maradhatott néma, és kénytelenek voltak tiltólistára tenni ezeket az oldalakat, felszólítva közülük huszonhármat, hogy szüntessék be a tevékenységüket.
Mindezek mellett Xenophon azt is felvetette, hogy nem csak a fogadások számítanak szerencsejátéknak, a CS:GO és Dota 2 ládák is ide sorolhatók, hiszen a bennük lévő értékek változóak, és csak a szerencsén múlik, hogy ki mit kap. Ha a javaslatot elfogadják, akkor annyi biztos, hogy a CS:GO MA 15+ besorolása R18+-ra változik majd, ami a korhatár Ausztráliában a szerencsejátékhoz. Ez pedig pontosan annyit jelent, hogy csak felnőttek vehetik meg a játékot, a fiatalabb játékosok nem.
Az már egy másik kérdés, hogy ezt miként lehetne betartatni. Ha egy boltban veszi meg valaki a játékot, akkor a személyzet elkéri a személyit, és rendben van, de egy online vásárlás esetében már nem ilyen egyszerű a helyzet, hiszen akárki csinálhat Steam profilt, abban akármilyen adatokat megadhat, és máris megkerülte a rendszert.
Ezzel együtt azért van pár ország, ami megtalálta a módszert arra, hogyan tiltson ki játékosokat a koruk miatt: név szerint Dél-Korea és Kína. Utóbbi esetében, ha valaki a League of Legends-szel akar játszani, akkor a közösségi oldalán keresztül kell regisztrálnia, ami ott a Weibo, ahonnan ki lehet kérni a személyes adatokat. Dél-Korea pedig még tovább ment: itt, ha valaki profilt szeretne létrehozni, meg kell adnia a személyi számát, és ez törvénybe is van foglalva 2011 óta. Ez a törvény a 16 év alatti játékosokat célozza, és emiatt a játékosokat reggel hatkor automatikusan kidobja a rendszer minden online játékból.
Ha a Dota vagy a Counter-Strike besorolása szerencsejáték lesz, azzal a Valve nagyon sokat bukhat, mivel csak regisztrált vállalatok nyújthatnak szerencsejáték-szolgáltatást Ausztrálián belül, és a Valve nem az. Ez pedig annyit jelent, hogy a két játék mind a klasszikus, mind pedig a virtuális polcokról is eltűnhet.
A szigorú német besorolási rendszerhez hasonlóan Ausztráliában is voltak lépések a „kérdéses tartalom” ellen. 2011-ig nem árulhattak olyan játékot az országon belül, aminek az ESRB (Entertainment Software Rating Board - korhatár-besorolásért felelős szervezet) besorolása 18-as volt, ami olyan játékok tiltását eredményezte, mint a 50 Cent: Blood on the Sand vagy a Valve által fémjelzett Left 4 Dead 2. Igaz, 2011-ben bevezették az R18+ besorolást, és így az idősebb közönségnek szánt játékok is utat találtak az ausztrál játékosokhoz, de még így is van olyan cím, ami máig nem kapott engedélyt - ilyen például a Volition játéka, a Saints Row IV.
A javaslat, ami nagyban befolyásolhatja a CS:GO és Dota 2 játékokat, jövő hónapban kerül az ausztrál parlament elé.