Az európai LCS szezon vége és a rájátszási szakasz mindig hihetetlenül izgalmas szokott lenni, ez az idei splitre különösen igaz. A mostani nyolcaddöntők a szokásosnál is kaotikusabbnak tűnnek, végignéztük, ki milyen esélyekkel indul!
Az európai LCS szezon vége és a rájátszási szakasz mindig hihetetlenül izgalmas szokott lenni, ez az idei splitre különösen igaz. Nézzük végig kik milyen esélyekkel vesznek részt a nyolcaddöntőben!
Az alapszakaszban az utolsó meccsig folyt a vér a playoff helyekért. A Bo2 rendszer szerintem jól végezte a dolgát, véleményem szerint a hat legjobb csapat jutott tovább, ami pl.: Észak-Amerika esetén (szerintem) nem igaz, a Team EnVyUs csapata helyett szívesebben láttam volna a látványosan jobban teljesítő Apex-et, amit a Koreában használt pontozási rendszer meg is adott volna. Minden előnye ellenére (stabil időbeosztás, ugyanannyiszor játszik mindenki kék-piros oldalon) jobban örülnék, ha tavasztól végre itt is Bo3 szériák lennének.
Lessük meg a nyolcaddöntőbe jutott csapatokat, és nézzük át, hogy hogy teljesítenek majd az új, laneswapszegény környezetben.
6. Unicorns of Love - szivárvány szárnyán
Bevallom, én nagyon kritikus voltam az új UoL csapattal kapcsolatban, nem hittem a két carry pozícióban. Ez kimondottan a hétvégi, elképesztő UoL vs Splyce széria után sem változott sokat, csak abban reménykedem, hogy Vizicsacsi talicskával tolja haza a pénzt minden split végén, mert ez a csapat 100%-ban rajta áll vagy bukik. Ugyan én nem vagyok híve annak, hogy pusztán nemzetiségük alapján kiemeljünk játékosokat a mezőnyből, de Csacsira mindenképp elképesztően büszkék lehetünk mi magyarok, Tamás most már második éve bizonyítja, hogy egy elképesztő, nemzetközi szinten is stabil tehetség.
Ha esetleg nem jön össze ez a split úgy ahogy kéne, őszintén remélem, hogy egy nagyobb kaliberű csapat megszerzi magának a jobbra érdemes játékost. Ha a Fnatic hajlandó volt leigazolni a nála egyébként egy szinttel gyengébben játszó Werlyb-et és Kikis-t, akkor Csacsinak igenis helye van a legjobb európai csapatok toposai között.
A csapat carry tagjai meccsről-meccsre jobban teljesítettek, mint azt vártam tőlük. Jobbára tudják állni a sarat lanen, Move információéhes stílusa pedig jól kiegészíti a többiek szokásait. Bár Veritas egyelőre inkább csak egy Ashe onemanshow-nak tűnik, Hylissang iszonyatosan sokat segít neki, így olyan égetően nagy baj nincs boton, mint még anno a Vardags-os időben (azért a legjobb mégiscsak Steelback volt).
Exileh viszont egész komoly midessé fejlődött a 36 lejátszott meccs alatt, aki egyébként képes gyorsan alkalmazkodni a metához és hihetetlenül agresszív stílusa (nyilván Move hathatós segítségével) egyelőre inkább előnyére, mint hátrányára válik a csapatnak. Érdekes módon a tavaszi tendenciáktól eltérően a UoL jobban szerepelt standard lane állapotban, ami a játékosokat elnézve meglepő, de jó jel a 6.15 patch változásait figyelembe véve. A Unicorns of Love szezonjával már korábban, egy önálló cikkben is foglalkoztunk.
5. Fnatic - Jónak kéne lenniük, mégse azok
Európa királyai komoly gondban vannak. A szezon finoman szólva is hektikus volt részükről, volt, hogy az egyértelmű 2. helyezett csapatnak tűntek. Az alapszakasz végére látszólag minden múltbéli problémájuk előjött, és még szereztek pár újat is. Szomorú így látni a tehetségekkel telegyömöszölt csapatot, hiszen szinte kézzelfogható, hogy pusztán az egyedi szintjük alapján mennyire jók lehetnének, pláne, hogy azért a szezon alatt ebből pár villanást láttunk is. Nagyon nehéz megítélni, hogy mégis milyen lesz a Fnatic az elkövetkezendő hetekben.
Igazából a szervezetet ismerve nem lepne meg, ha előadnák ugyanazt, mint a TSM tavasszal, és döntőig mennének, de attól sem vágnám magam hanyatt, ha az első körben kiesnének - erre a jelenlegi teljesítményük alapján minden esély ott van. Spirit ingadozó, de átlagosan jó, Kikis hozza a szokásos formáját, de Febiven, Rekkles és főleg YellowStar játéka nagyon sok javításra szorul. A laneswapek háttérbe kerülése sem tesz jót nekik, mivel ők tudták a legnagyobb előnyöket csiholni ezekből a helyzetekből, az egyéni játékosaik meg nem villognak annyit mostanában, mint egykoron. Remélhetőleg Deilor gatyába tudja rázni a csapatot, és talán újra jó formában tudják képviselni a régiót a világbajnokságon - már ha eljutnak odáig.
4. H2K Gaming - Forg1vennel minden jobb lenne?
A hányatott sorsú H2K szezont egy váratlan csavar mentette meg. Hazatért a görög tékozló fiú és borzalmasan agyoncsaptak mindenkit az utolsó héten. Ez önmagában rengeteg reményre adna okot, ha nem jelent volna meg pár érthetetlen tweet, ami alapján arra következtethetünk, hogy Forg1ven nem játszik velük a rájátszásban.
@RekklesLoL @H2KGG I am not playing!!!
— FORG1VEN (@FORG1VENGRE) July 31, 2016
Emiatt a teljesítményüket is nehéz összerakni: egy standard lane metában csak a Zven-Mithy páros tudja felvenni velük a kesztyűt, ami csupa jót jelentene a csapatnak (fun fact - Forg1ven statjai az öt meccsen amit a hétvégén játszott elég jók: 21-4-37).
Ha valamilyen formában Prolly-nak sikerül laneswapet csináltatnia a csapattal, valószínűleg azzal is jól járnak, tradicionálisan ők és a Fnatic voltak a legjobbak ebben az egész szezon alatt. Gyakorlatilag minden azon fog múlni, hogy kit játszatnak majd az alsó ösvényen - véleményem szerint ideje lenne minden sértettséget félretenni, kifizetni Forg1vent és pihentetni Freezet, aki a sérülése miatt akár a teljes karrierjét is eldobhatja, ha most őt erőltetik. Harmadik opcióként él még az, hogy behozzák az ismeretlen ADC cserét, Knugent, akiről sokat nem lehet tudni Season 2 óta.
3. Giants Gaming - Az óriások felemelkedése
A spanyol klub a split egyik sikertörténete. A szinte mindig relegation szintjén lebegő társaság top 3 pozícióban zárta a nyarat, amit önmagában hatalmas sikerként könyvelhetünk el. Ezt főleg a szezon MVP gyanús NighT és a Rookie of the Split várományos Maxlore játékának köszönhetjük, ők ketten alkotják a legjobb mid-jungle duót ebben a splitben, gyakran a tavaszi PerkZ - Trick párosra emlékeztetve. A csapat rezgő lécén S0NSTAR és Hustlin áll, akik ugyan nem erősek standard lanen, de mindig találnak valamilyen módot arra, hogy segítsék csapatukat - S0NSTAR részéről ez rekordmennyiségű Jhin picket jelent, amit a rájátszásban valószínűleg még Ezreal és Ashe fog követni.
Első blikkre ők tűnnek a laneswapmentes időszak nagy veszteseinek a Fnatic mellett, mivel a jungle-mid duón kívül nem kiemelkedően erősek lanen, így Maxlore-nak a szokásosnál is jobban fel kell tekernie a teljesítményét, hogy a gyengélkedő alsó-felső ösvény ne omoljon össze az ellenséges csapat - első körben Csacsiék - nyomása alatt.
A negyeddöntők párosításai
UoL vs Giants
A UoL meglepően jó esélyekkel indul a rájátszási futamban. A standard lanek jól állnak nekik, hiszen Move gyakran jelenik meg a középső ösvényen, hogy a lanen kicsit gyengélkedő Exileh-t segítse, ami sokat fog segíteni a Gianst sztárjátékosa, NighT ellen. Csacsi a most már szokásosnak mondható carry pickjein könnyen elindulhat SmittyJ ellen, nem lepődnék meg, ha 1-2 mérkőzést ő hozna le gyakorlatilag egyedül.
Az alsó ösvényen egyik csapat sem mondható kiemekedően erősnek, itt Hylissang egyéni játéka lesz majd perdöntő. Most, hogy Leona irgalmatlan mennyiségű buffot kapott és most, hogy a ranged support karakterek újra elkezdtek eltűnni a metából, újra erősebben villoghat talán a bolgár játékos. Mindezek ellenére nem látom elég letisztultnak a UoL játékát, ezért én egy 3-2 arányú győzelmet tippelek nekik a nyolcaddöntőben.
Fnatic vs H2K
Ez lesz a Végtelen Kérdőjelek Nyolcaddöntője. Pontosan tudjuk, hogy mindkét csapat milyen kiakasztóan jó tud lenni jó napjaikon, de ezt egyre ritkábban mutatták meg a közelmúltban, ezért nehéz megítélni, hogy mégis ki lesz a győztes. Ha az H2K menedzsment meg tud egyezni Forg1ven-nel, automatikusan feléjük billen a mérleg, amit ellensúlyozhat Jankos és Vander rossz teljesítménye kiélezett helyzetekben.
Ha Knugen lesz a kezdőjátékos, már közel sem ilyen egyértelmű a helyzet, hiszen jóformán semmit nem tudunk róla, de merem feltételezni, hogy nincs Freeze vagy Forg1ven szintjén. Őszintén szólva nem látok rá sok esélyt, hogy a Fnatic időben összekapná magát, de ha sikerül nekik, Forg1ven nélkül könnyen vihetik ezt a szériát.
A régió szempontjából a legrosszabb következmény az lenne, ha a Fnatic bejutna a top 4 közé, de nem sikerülne tartania a magasabb szintet - ebben az esetben ugyanis nagy valószínűséggel ők jutnának ki pontokkal (feltételezve persze, hogy a G2 nyeri a splitet) a tavaszi jó teljesítményük miatt, de lehet, hogy korántsem ők lennének a második legjobb európai csapat.
Erre a szériára nem is merek egyértelmű jóslatot tenni a rengeteg ismeretlen miatt, annak ellenére, hogy a tiebreaker-t a H2K nyerte. Azon kívül, hogy 3-2, esetleg 3-1 lesz valamelyik irányban, nehéz konkrétumot mondani, hiszen rengeteg dolog lóg a levegőben.
Az elődöntőkkel, azzal, hogy ki küzd majd meg a G2 illetve a Splyce csapatával egy későbbi cikkben foglalkozunk, amikor a rengeteg feloldatlan kérdésre választ kaptunk a negyeddöntő után.
Képek: Lolesports flickr, Forg1ven facebook, twitter