Az Idézők Iskolája 7. részében a hatékony fejlődés a téma.
Az Idézők Iskolájának mai része a megszokottól eltérő lesz egy kicsit. Nem közvetlenül a játékkal, és annak egy aspektusával foglalkozunk, hanem képességeink általános fejlesztését vesszük szemügyre. Avagy
hogyan gyakoroljunk hatékonyan.
A League of Legends látszólag egy könnyű játék, az ellenséges csapatot likvidálva, tornyait ledöntve eljutunk Nexusáig, majd azt a földdel tesszük egyenlővé, és nyertünk. Egy dologra kell csupán vigyáznunk közben, hogy a miénk ne bukjon el hamarabb. Egyszerűnek hangzik, de mind tudjuk, hogy ennél azért összetettebb a folyamat. Ahhoz, hogy a győztes csapatból kerüljünk ki, ismernünk kell a játékot kívülről-belülről, mely végeláthatatlan játékkal töltött órát vehet igénybe.
Ezt a folyamatot meggyorsíthatjuk, ha TUDATOSAN készülünk.
Fentebb láttuk, mi a cél, most jöjjön egy kis elméleti háttér a tanulásról, fejlődésről. Sokan úgy gondolják, hogy egy új dolog elsajátítása egyszerű, az információt beépítjük a gyakorlatban, és már meg is vagyunk. Ez a valóságban sajnos nem így van. A lenti ábrán jól látható, hogy egy új képesség elsajátításakor kezdetben gyorsan fejlődünk, de előbb-utóbb elérjük kapacitásunk határát és elindulunk lefelé. Mi ilyenkor a teendő?
Először is pihenjünk! Az agyunk fókuszát csak korlátozott ideig tudja fenntartani, megújulásához idő szükséges. Nem feltétlenül elegendő csak fél órára megállni, érdemes ennél jóval több időt rászánni.
Másik teendőnk a gyakorlás lesz, mely szükséges az újdonságok készség szintű elsajátításához, erről később részletesen beszélünk még.
Nézzünk egy példát: lövészként játszol általában, de a farmod kevesebb szokott lenni, mint az ellenfeledé. Ebben az esetben viszonylag egyszerűen definiálható hiányosságunk (rosszul farmolunk), ezért tenni is tudunk ellene. Ez pedig nem lesz más, mint a játék egyik alapjának gyakorlása. Hogyan tegyük mindezt?
Korábbi részek:
- Csapatkompozíciók - hogyan rakjuk össze a csapatunkat
- Pick/Ban fázis és stratégiák
- In-game kommunikáció elméletben
- Kommunikáció a gyakorlatban
- Hogyan készüljünk fel az ellenfélből
- Ösvények és szerepek
A kézenfekvő megoldás, hogy többet játsszunk, és fejlődünk ebben az aspektusban, én mégsem ezt ajánlanám. Próbáljunk egy olyan környezetet generálni, ami csak a farmolásra fókuszál, hogy ne kelljen foglalkoznod az ösvénybeli ellenfelekkel, sem a rajtaütésekkel. Erre a legjobb megoldás egy olyan pálya indítása, ahol egyedül játszol. Először próbálj kimenni az ösvényre, és csak akkor lőni, mikor a minion biztos meghal. Későbbiekben ezt tudod variálni máshogy is, például minden lövés között kétszer irányt váltasz, nem teszel be rúnákat, stb. A példa valószínűleg sokatoknak nagyon egyszerű, de komplexebb problémákat is ilyen elemi szintre kell tudni lebontani a gyorsabb fejlődés érdekében.
Ha nem a fentebb leírt példát követjük, akkor elkezdődik a hibák másban való keresése. Törekedjünk tehát a folyamatos tanulásra. De miként tegyük ezt?
A játék alapjai
Kezdjük az alapoktól. Minden játék lebontható olyan elemekre, amik elsajátítása nélkül nem jutunk semmire. A LoL-ban ezek a farmolás, a minimap helyes használata, a kompozíciók ismerete, időzítések a játékon belül, nyomás gyakorlása az egyes ösvényekre, játék a fontos pontok körül (Baron, Sárkány) stb. Rengeteg dolgot kell ahhoz tudnunk, hogy feljebb lépjünk a ranglétrán.
Találjunk ki olyan mini-játékokat, melyek segítségével ezeket az aspektusokat elsajátíthatjuk. Fentebb már említettünk egy módszert a farm gyakorlására. Ha rúnák nélkül képes vagy tökéletes eredményre 10 perc alatt, akkor a játékban sem fogsz sokkal többet hibázni nagyobb nyomás alatt sem.
Nem nézed eleget a minimapot? Szerezz egy órát, mely 3-5 másodpercenként csipog. Ilyenkor pillants le a képernyő sarkára. Először csak szokd meg a lepillantásokat, nem kell mindenki pozícióját tökéletesen tudni. Vedd észre, ha egy karika nem ott van, ahol várnád (pl: junglerünk az ellenfél térfelének mélyén), vagy ha valaki épp harcban van (az ösvényen lévő ellenfelek egymáson vannak a térképen). Minél többet gyakorlod, annál jobban tudod majd olvasni a térképet, és annál jobban érted meg a játék globális részét is. Előbb-utóbb az óra is elmaradhat, mert nem lesz rá szükséged.
Ilyen, és ehhez hasonló trükkökkel fejleszd tovább magad, hogy magasabb szintre kerüljön a játékod.
Oké, de mennyit gyakoroljak?
Ez egy nagyon nehéz kérdés, és sajnos megoldást sem fogunk tudni adni. Meg kell ismerned magad. Mérd le, hogy mennyi időt tudsz száz százalékos koncentráció mellett adott feladatra fordítani. Eleinte ez a mennyiség kevés lesz, de ne félj, idővel megnő ez az időintervallum. Mikor érzed figyelmed lankadását, tarts egy kis szünetet! Ez lehet öt-tíz perc, de akár fél óra is. Érdemes feljegyezni ezeket az információkat (fókusz + pihenés mennyisége), mert új terület tanulásakor sokat segíthetnek.
Összességében pedig annyit érdemes gyakorolni, amennyi szükséges célod eléréséhez. Ha elégedett vagy egy platina szinttel, akkor nem feltétlenül kell annyira a tökéletes farmra, vagy a minimapra figyelned, cserébe nem fogsz feljebb kerülni. Ha élvezed így a játékodat, akkor szíve joga megállni valahol, és azon a szinten kikapcsolódni.
Végül nézzük meg hogyan követhetjük nyomon a fejlődésünket!
Amint elhatározod, hogy a játék egy adott aspektusában szeretnél a következő szintre jutni, érdemes leszúrni egy útjelzőt. Jobban szeretnél farmolni? Vezesd minden meccsed egy Excel táblában. Írd le a hőst, akivel játszottál, a dátumot, a játék hosszát, a végeredményt (nyertetek/vesztettetek), a meccs végi farm statisztikádat, sőt akár cs/min-t is kiszámolhatod egy egyszerű képlet segítségével. Ne bánkódj, ha eleinte inkonzisztens a teljesítményed! Ez függhet a kedvedtől, ellenfeled erősségétől, a végeredménytől (vesztes meccsen általában kevesebb lesz a farmod), stb. A lényeg, hogy hosszú távon lásd a javulást, és ezt bizonyításképp egy szám is alá tudja támasztani.
Rengeteg statisztikákat gyűjtő oldal létezik, így számos helyről begyűjthetsz információkat játékodról, mely elemzése segíthet a fejlődésben.
Ti hogyan szoktatok gyakorolni? Vannak bevált módszereitek? Ha igen, kommentben osszátok meg velünk!