Édesapám, saját maga felé dől - avagy mitől omolhatott össze egy év alatt az európai régió?

Édesapám, saját maga felé dől - avagy mitől omolhatott össze egy év alatt az európai régió?

A tavalyi LGD blamázzsal összemérhető a G2 Esports idei fiaskója. De mégis mi állhat a dolog hátterében, és hogy lehet, hogy egy ilyen csapat kétszer is letarolta a hagyományosan kiemelkedően erős európai mezőnyt?

Reggel lassú mozdulatokkal törölgettem a csipát a szememből és közben próbáltam feldolgozni a tényt, hogy tegnap egyik LCS csapat sem jutott tovább az A csoportból. A CLG esetén erre a torna előtt is számítani lehetett, noha sokkal jobbnak tűntek az eredeti elvárásokhoz képest, ami egy elég tipikus CLG dolog.

justclgthings

A G2 az év két legnagyobb rendezvényéből mindkettőn leszerepelt. Az MSI fiaskóval rontották a régió esélyeit egy jobb helyezésre, ami a jó csoporthúzás miatt nem járt különösebb következményekkel, a mostani teljesítményük viszont szimplán szomorú volt. Felmerül az örökös kérdés ilyenkor: a G2 végig ilyen rossz volt, tényleg ennyire gagyi a régió?

a G2 végig ilyen rossz volt, tényleg ennyire gagyi a régió?

A kérdésre a válaszhoz meg kell nézni, hogy mi történt az elmúlt év rendkívül jó eredményei óta. Európa két csapatot is a legjobb négy közé juttatott, reményteli volt a jövő a tavaszi csapatmozgásokat elnézve. Egy csomó "szupercsapat" alakult, akik papíron mind igen erősnek tűntek: a Vitality minden poszton erős játékosokkal debütált, az H2K a tavasz királya címet hordozó Forg1vennel és a Roccat lengyel duójával lépett színpadra, az IEM San Jose bajnokságát frissen letaroló Origen látszólag jól tudta integrálni PoE-t, a Samsung Blue/World Elite sztár Spirit már a Fnaticot erősítette, a G2 pedig a semmiből tört elő egy agresszív mid-jungle duóval, akivel látszólag senki sem tudott birkózni.

A tavaszi döntőre elkezdett letisztulni a kép: mindegyik szervezet komoly problémákkal küzd egyéni (Origen) vagy csapat (H2K/Fnatic/Vitality) szinten. Jónéhány veterán, elit színvonalú játékos, akikre korábban a régió építhetett visszavonult (legalábbis xPeke már nagyon visszavonulna ha hagynák), elhagyta a régiót (Froggen, YellowStar) vagy csak szimplán fejest ugrott a teljesítménye (sOAZ, Amazing, Febiven, újfent YellowStar).

Ugyan azt nem lehet mondani, hogy nem lenne tehetség a régióban - ha csak az idei újonc midlanereket nézzük (Perkz, Sencux, Exileh) már kapásból nem igazán lehet szégyenkezni, de az új tehetségek még nem értek be ahhoz, hogy a nagy öregek helyét véglegesen átvegyék.

A tavaszi döntőre elkezdett letisztulni a kép: mindegyik szervezet komoly problémákkal küzd egyéni vagy csapat szinten.

Ez persze önmagában még nem magyarázza a G2 szereplését. Nehéz is megfogni a probléma gyökerét, mivel valószínűleg nem konkrétan a játékosokkal van közvetlenül probléma, azok jóval mélyebben, szervezeti, régiós szinten vannak.

Több forrás is azt emlegeti, hogy az európai csapatok naponta egy edzőmeccs blokkot játszanak csak időtlen idők óta. Ez konkrétan 4-5 mérkőzést jelent, amit alaposan átbeszélnek előtte-utána. Koreában és Észak-Amerikában minimum két blokkot játszanak a csapatok, de inkább hármat naponta, és ezen felül játszanak még soloqueue-t.

Ezt nem lehet önmagában a G2 számlájára írni, ez egy rendszerszintű probléma, ami meglehetősen régóta mérgezi a régiót. Ugyanezzel a jelenséggel küzd az LPL, a kínai liga is, ahol ha több blokkot is játszanak a csapatok, azt hírhedten nem veszik komolyan, ezért nehéz "jól" gyakorolnia a csapatoknak. Ahhoz, hogy ez megváltozzon minden európai csapatnak gyökeresen meg kell változtatnia az edzéshez való hozzáállását, amit lehet, hogy nehéz lesz lenyomni néhány csapat torkán.

Ezt nem lehet önmagában a G2 számlájára írni, ez egy rendszerszintű probléma, ami régóta mérgezi a régiót.

A kevés csapatszintű gyakorlás ellenére elég sok szervezet pozitívan nyilatkozott a G2-ról, az edzőmeccsek alapján egy szolid top 8 csapat szintjére lehetett őket belőni. A kezdeti sokkoló vereségek látszólag a játékosok velejéig hatoltak, aminek nem szabadna megtörténnie egy ilyen szintű társulatnál. Az, hogy nem sikerült egyenesbe hozni a fejeket a meccsek között már az edzőgárdát minősíti, illetve annak hiányát.

Ez az, amiben a hagyományosan sokkal rosszabbul teljesítő észak-amerikai régió nagyon elhúzott az elmúlt évben - minden csapat körül egy többelemű támogató személyzet van, akik a játékosok játékon belüli és kívüli jólétéért felelnek.

Weldon, a TSM "out-of-game" edzője. 

A G2 esetén ezt a személyzetet YoungBuck, az edző alkotja egyedül, aki értelemszerűen nem tudja ugyanazt a feladatkört ellátni mint egy teljes gárda. Ez az, ami egy látszólag gyengébb csapatot is egységgé kovácsolhat. Hiába rendelkezik a G2 a régió legjobb játékosaival 3-4 pozícióban is, ha nem sikerül őket egyenesben tartani. Ez az, ahol a G2 igazából hibát követett el.

Ez az, amiben a régiónak fel kell vennie a tempót a többiekkel. Ugyan mindig is lesznek kivételek, olyan csapatok, amik kiterjedt gárda nélkül is jól teljesítenek - idén az ANX, tavaly az Origen - de ezek inkább erősítik a szabályt. Ennek ellenére a maradék két európai csapatnak van még esélye jó eredményre, de hosszabb távon elkerülhetetlenek ezek a lépések.

Nehéz ezt a békát lenyelni, de el kell fogadni, hogy ez egy átmeneti év. Remélhetőleg tanulnak a szervezetek az idei zakókból és megpróbálják pótolni a hiányosságokat, hogy jövőre újból versenyképesnek tekinthessük az öreg kontinens csapatait. Ennek ellenére persze van még esélye a bentmaradt két európai csapatnak jó eredményre, de hosszabb távon nem lehet elkerülni ezeket a lépéseket. 

Alternatívaként esetleg importálhatnak még néhány ismeretlen koreai játékost.

Egyszer már bejött!

Ha tetszett a cikk kövess minket facebook-on!

Kövess Minket!