Drámát okozott az NA LCS-ben a kommentátorok által készített ADC ranglista

Drámát okozott az NA LCS-ben a kommentátorok által készített ADC ranglista

Az NA LCS ötödik hetén a kommentátorok mutattak egy saját véleményükön alapuló listát a liga lövészeiről, és ez nem kis visszhangot keltett a rajongóknál, csapatoknál, játékosoknál.

Az ötödik heti NA LCS egy kis fennforgással kezdődött, amikor is a kommentátorok bemutatták a maguk által készített osztályozását a lövészeknek, indulva a legjobbtól eljutva a legrosszabbig. Természetesen sokan nem hagyták ezt szó nélkül, és reagáltak a kommentátorok listájára. A casterek twitteren igyekezték megvédeni az álláspontjukat, és ha belegondolunk, igazából nem tettek ők semmi rosszat, hiszen ez a fajta sorba rendezés más sportoknál teljesen bevált, elfogadott, rendszeresen előforduló dolog. Ugyanakkor viszont teljesen jónak sem mondható, vegyük is át a pro és kontra oldalt.

A TSM az NA LCS ötödik hetének hullámvasútján

Ez a hét igazán változatos volt a TSM számára, egyik nap meglepő módon kikaptak, tegnap pedig szinte már túl könnyű győzelmet arattak.

Miért jó, hogy elkészítették ezt a listát?

Nagy lépések történtek annak érdekében, hogy az e-sport elfogadottabb dolog legyen, sok esetben pedig a laikusok számára úgy vált szimpatikusabbá, hogy a hétköznapi sportokhoz hasonló elemeket kapott a közvetítés. Akárcsak egy futball, vagy kosárlabda mérkőzés során, a LoL meccsek közvetítéseinél is a shoutcasterek feladata, hogy élénken tartsák a közönséget, és sokkal szimpatikusabbá tegyék a műsort. Ennek a tevékenységnek elengedhetetlen részei az elemzések, amik sok esetben a kommentátorok véleményén alapszanak, amolyan érdekességként beletéve a műsorba, hogy ők miként vélekednek az adott témakörről.

Mindenkinek megvan a saját véleménye, így a castereknek is, akik esetében el kell fogadnunk azt, hogy nagyon reálisan látják a szóban forgó területet, hiszen minden meccset figyelemmel kísérnek, részletesen elemzik a mérkőzések során is a játékosok teljesítményét egy csapatharcban, vagy kisebb 1v1 csetepatékban. Ezzel nem azt mondom, hogy tévedhetetlenek, de könnyen fel tudnak állítani egy olyan listát, ami hűen tükrözheti az aktuális állást, és ebből ered az abszolút pozitív oldala ennek a véleményezésnek. Érdekes látni, ahogyan a játékosok megtörik vagy épp megerősítik a casterek állításait, erre a fajta "játékra" a nézőközönség mindig is vevő volt. Továbbá mindannyian szeretjük hallani azt a mondatot egy kommentátor szájából, hogy "Igen, úgy tűnik egy kicsit alábecsültük ezt a srácot."

Ha az előrejelzéseik viszont helytállóak, az őket igazolja, hogy jól végzik a dolgukat, hozzáértő személyektől kapjuk a műsor szakszerű oldalát. 

Miért NEM jó, hogy  elkészítették ezt a listát?

A hétköznapi sportoknál azért lehetett nagyon hamar elfogadott dolog a casterek által az ilyen listák készítése, mert a sima sportok nem egy céghez tartoznak. Az e-sport esete teljesen más e téren, hiszen mindegyik e-sport játékhoz tartozik egy fejlesztő, és amikor egy mérkőzés zajlik az adott játékból, a casterek ennek a fejlesztőnek a hangjai lényegében. Épp ezért rengeteg ember hajlamos párhuzamot vonni a fejlesztő (jelenesetben a Riot) és a kommentátorok között. Tehát sok nézőnél ez az egész úgy csapódott le, hogy: "A Riot szerint ez a játékos jobb ennél meg ennél a játékosnál." 

Másik nagy negatív a dologban, hogy egy megjegyzés szerint a lista pusztán a meccsvégi egyéni statisztikák alapján készült, amikről mindenki jól tudja, hogy nem adják vissza reálisan egy ember teljesítményét. 12/2/11-el is veszíthetünk akár sorra mérkőzéseket, ha nem dolgozunk együtt kellőképpen a csapattal, ugyanígy 0/6/4-ből is visszahozhatunk egy meccset, ha kellő figyelmet szentelünk a csapatmunkára, és nem a saját érdekeinket helyezzük előtérbe. Ezenkívül az adc szerepnek van számos más olyan jellegzetessége is, amit nem lehet statisztikák alapján megítélni, hogy ki jeleskedik benne jobban. Például a csapatharcokban való helyezkedés. Néhány jó kitérés, vagy szép stun, amik hozzájárultak a teamfight sikeréhez. Ezek nem jelennek meg a statisztikákban, továbbá egy adc hatékonyságát az is növeli, hogy a csapat mennyire rá épülő kompozícióval készült, hány olyan karakter van az összeállításban, akik alkalmasak arra, hogy megvédjék a lövészt. 

Összességében jó, hogy a casterek előálltak ezzel a listával, és némi finomhangolás után még akár jól is működhetne majd a további LCS adásokban. Egy olyan változtatással, miszerint nem csak egy listára fókuszálnak, hanem akár két-hármat is készítenek minden szerepre, jobban el lehetne nyerni az emberek bizalmát, főleg, hogyha a nézők szavazhatnának is a listákra, a szezon végén pedig átbeszélik, hogy melyik lista volt a legéletképesebb. A mostani lajstrom nem igazán nyerte el az emberek tetszését, reméljük legközelebb a Riot is jobban ügyel arra, hogy mi és hogyan jelenik az adásban.

TETSZETT? KÖVESD AZ ESPORT1-ET FACEBOOK-ON!

Kövess Minket!



Közvetítések