Tényleg csak a topos hibája, ha hátrányba kerül?

Tényleg csak a topos hibája, ha hátrányba kerül?

A TSM vs. MSF mérkőzése alapján körbejárjuk ezt a kérdést.

A top lanerek körében nagy mértékben elterjedt reakció bármiféle hátrányba kerülés esetén a dzsungelest hibáztatni; a torony elvesztésekor, néha még 1v1 vereség esetén is felhangozhat a "better jng wins" kiáltás.

Hogyan pozicionáljunk helyesen támogatóként?

damilosK | 17/11/01 12:48 Mielőtt megnéznénk minden pozíciót, nézzük meg, hogy milyen előnyöket nyerhetünk vele: Maga a helyezkedés az egyik legnehezebb feladat a LoL világában. Nehéz mindig abban a pozícióban lenni, amellyel tudod segíteni a csapatodat, de még a saját életedet se veszélyezteted.

Sokak szerint viszont mindezekért egyedül az ösvényjátékos a felelős, ha meghal egy gank miatt, csak magát hibáztathatja. De vajon tényleg ennyire egyszerű lenne a helyzet? Elvárható, hogy valaki minden rajtaütést elkerüljön, és közben elég farmja legyen ahhoz is, hogy egy esetleges carry matchupban ne maradjon le túlzott mértékben? A TSM vs. MSF döntő meccse elég jó választ ad erre a kérdésre.

Az itteni felállás (Cho'gath-Jayce) iskolapéldája az olyan lane-nek, ahol egy junglernek szinte kötelessége segíteni, hiszen, ha teljesen magukra hagyják őket, Jayce szépen lassan biztosít magának egy testes farm előnyt, majd egy idő után a tornyot is ledönti. Ez idő alatt mindenféleképpen szeretne pusholni, ami viszont első számú gank célponttá teszi. Éppen ezért mindkét oldal dzsungelesének fontos időt és energiát szánni a pályának erre a területére, hogy megakadályozzák a másik fél győzelmi feltételének teljesülését.

Ezen a meccsen azonban Svenskeren több alkalommal késve érkezett top lane-re, és bár Hauntzert semmiképpen nem lehet vádolni gyenge játékkal, vagy figyelmetlenséggel, mégis az egyik kulcspontja lett a csapata vereségének. Hiába szentelt kellő figyelmet minitérképének, és hiába élte túl a rajtaütéseket, azok elégnek bizonyultak ahhoz, hogy a játék elején olyan hátrányba kerüljön, ahonnan nem is volt már számára kiút.

A fenti példából is látszik, hogy elég, ha az egyik top laner sebzés orientáltabb karaktert játszik, egy-két, kellő időben érkező gank pedig eldöntheti a lane kimenetelét, amihez nem is feltétlenül szükséges gyilkosságot szerezni; 1-2 kikényszerített hazamenetel egyes esetekben elég ahhoz, hogy pár perccel később valaki killeket adjon az ellenfelének, vagy tetemes farmmal maradjon le tőle. Bár a többi ösvény is befolyásolható, általánosságban elmondható, amennyiben nem kettő tankról van szó, hogy ez az a lane, amit a legegyszerűbb snowballozni, és amennyiben mi dzsungelesként hagyjuk, hogy a toposunk hátrányba kerüljön, az egyetlen kifogásunk az lehet, hogy valahol máshol szereztünk előnyt.

Néhány hete egyébként a Longzhu Gaming felső ösvényese, Khan azt mondta Sjokznak egy interjúban, hogyha a top laner veszít, akkor az nem az ő hibája, sokkal inkább tehet róla a dzsungeles.

Fontos kiemelnünk, hogy a profi berkekben ez könnyen létezhet is, ám a soloq még mindig teljesen más, mint a high elo. Soloqban ezt a kérdés sokkal inkább a meccs-szituáció függvénye. Itt az emberek hajlamosabbak többet hibázni, meggondolatlanul belemenni olyan cserékbe, amiket a profik például nem követnek el, tehát így itt gyakrabban fordulhat elő, hogy valóban a felső ösvényes hibája. Tegye fel a kezét az, akivel még nem fordult elő, hogy szólt a toposának, hogy leszedi ezt a campet, aztán csinál egy ganket, ám a fickó nem várta azt meg, hanem bement 1v1-be. Alapvetően a felső ösvény sikere mind low elon, mind high elon szoros kapcsolatban áll a dzsungeles aktivitásával, ám low elon nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy a dzsungeles vagy a topos a bűnös, hiszen mindkét szerepkörbe kerülhet egy valamivel ügyetlenebb játékos.

Természetesen nem az lenne a cikk tanulsága, hogy mindenki eszetlenül pusholjon és hibáztassa a csapattársait, de ha a TAB-ot megnyomva kirívóan rossz eredményt látunk a toposunknál, akkor nem minden esetben az ő saját hibái okozták a vesztét, hanem esetleg egy, a szokottnál ragaszkodóbb jungler.
Azt pedig, hogy a felső ösvényes életét megkeseríteni mennyire sikeres stratégia amatőr közegben is, mi sem mutatja jobban, mint egy challenger jungler, aki pusztán erre a taktikára építkezve milyen eszméletlen győzelmi arányokat volt képes produkálni.

A cikket köszönjük vendégszerzőnknek, Storozinszki Áronnak.

TETSZETT A CIKK? KÖVESS MINKET FACEBOOKON!


Kövess Minket!



Közvetítések