Amerikába szállingóznak a nagy tehetségek, mi lesz veled EU LCS?

Amerikába szállingóznak a nagy tehetségek, mi lesz veled EU LCS?

Egyre több nagy európai név hagy el minket és vándorol inkább nyugatra, egyesek pedig keletre. 

Az NA LCS franchise rendszer bevezetésével várható volt, hogy egy mágnesként fog működni a nyugati régiókban és vonzani fogja majd a jobbnál jobb játékosokat. Sajnos az előrevetítés be is jött, hiszen több európai játékos is inkább a tengeren túlra költözött a jobb élet reményében. Természetesen majdnem minden a pénzről szól, az NA LCS eddig is jobban fizetett, mint ez EU LCS, igaz nem éppen annyival többet, de ez most jócskán megváltozhat jövőre. A játékosfizetések továbbra is felfele mozognak, egyre drágábban adják-veszik őket, egyesek szép lassan az 1 milliós évi fizetést is megközelítik dollárban, ami megfelel egy átlagosabb focista fizetésének.

Újabb tagokkal bővül az SKT, Svenskerennek is megvan a helye, Rekkles is döntött sorsáról!

Aioween | 17/11/29 12:34 Szép lassan meglesz a legtöbb csapat végső felállása, de még mindig van pár szabad játékos és üres hely egyes csapatoknál. Már nem kell sok, hogy a kirakó minden darabja a helyére kerüljön. Minden év végén a versenyek javarészt elfogynak a LoL-on belül, viszont ilyenkor kapjuk a szaftosabbnál szaftosabb átigazolási híreket.

Nyilvánvaló volt, hogy nem tud majd minden csapat ringbe szállni, legalábbis nem önmagában, kellettek a plusz szponzorok odakint is, akik ezt a pénzmennyiséget szépen befecskendezik az e-sport iparágba. Mivel az EU nem tudja felvenni a versenyt ezzel, főleg hogy nálunk mondhatni semmi sem változik a formátumon kívül, érthető, mitől vált hirtelen még csábítóbbá az NA LCS.

Már az idei nagy kivándorlás előtt is számos nagy tehetséget adtunk az amerikaiaknak, míg fordítva ez már jóval ritkább eset, hirtelen csak Gamsu jut eszembe, aki a Team Dignitasban játszott, később pedig a Fnatic-ban. Bizonyára akad egy-két kivétel még, de nézzük meg, hogy mi kiket adtunk? Ott van először is Bjergsen, aki konstans a top 3 mides között van az NA LCS-ben. Mióta ott játszik, megfordult náluk Amazing is még fénykorában, a Cloud9 midese, Jensen szintén tőlünk ment oda, és Svenskeren is nálunk kezdte a pályafutását mielőtt a TSM-be, illetve legutóbb a Cloud9-ba igazolt volna. Bár származását tekintve koreai, de Reignover is előbb nálunk játszott, ahogyan Huni is, majd innen mentek az Immortalsba. Ryu szintén hasonló helyzetben volt, de hogy törzsgyökeres európait is mondjak, Froggen évekig egy fontos szereplője volt az EU LCS középső ösvényének.

Idén ez a lista tovább bővült olyanokkal, mint Febiven, PowerofEvil, valamint Zven és mithy párosa. Mind olyan nevek, akik alapjaiban határozták meg az európai LCS arculatát és alakulását. Meg kell említeni igNart és Trick-et is, akik meg az LCK-ba mentek vissza. IgNar az egyik hajtókereke volt a Misfitsnek a VB-n, tehát ez is fájó pont lehet. Természetesen ezzel nem azt mondom, hogy ne örülnék az NA LCS franchise rendszerének, valószínűleg ez lesz a jövő, és a többi régióra is ez vár, ha túl akarják élni az idő vasfogát, de ezt valahogy úgy kellene megtenni, hogy közben nem csupaszítjuk le a többi, még lépéshátrányban lévő régiót. Itt kicsit megkérdőjelezem a Riot döntését, aki bár egy cég, de mégis mintha külön lenne szakadva teljesen az egyes régiókban, és az egyiket a másik kárára tudja csak erősíteni.

Egy hasonló eseményt már láttunk korábban. A 2014-es VB-t követően rengeteg koreai játékos átköltözött Kínába a jobb pénz érdekében, mivel a kínaiaknak volt abból bőven, a koreaiak pedig nem fizettek volna annyit. Korea viszont abból a szempontból más, hogy a pénztől függetlenül is valószínűleg ők maradnak a világszintű e-sport egyik központja, már csak a játékszínvonal miatt, amit az állandó tehetségek adnak, mint Faker, Khan, Bdd stb. Ők valahogy nagyon értenek ahhoz, hogy miként lehet egy csiszolatlan gyémántól igazi sztárjátékost faragni, ez minden bizonnyal a mentalitás és a kultúra hatása is.

Ezzel szemben Európa messze nem áll ennyire stabil lábakon, főleg ami a tehetséget, és azok képzését illeti. Ennyi sztár kiesésével nehéz lesz majd betölteni az űrt, a G2 lassan két éve meghatározó csapata az EU LCS-nek, aki egyik legbiztosabb pontját, az alsó ösvényt vesztette el. A Misfits hatalmasat ment a VB-n, ők is elvesztették PoE-t és igNart, illetve az H2k midese, Febiven is már egy igazi veterán, arról nem is beszélve, hogy az EU LCS egyik legmeghatározóbb "arcát" is elvesztettük, mivel Romain, az UOL volt menedzsere az OpTic-hoz ment. Kár szépíteni a dolgot, nekünk sokkal kevesebb pénzünk van jelenleg, hogy egyáltalán labdába rúgjunk, így tényleg a játékosok lelkiismeretén és persze értékén múlik, hogy ki hova megy, mivel szabad rablás van.

Az is egy érdekes kérdéskör, hogy mi lesz így a rajongói bázisokkal, akik mondjuk egy adott játékoshoz jobban kötődnek, mint egy egész szervezethez, vagy csapathoz. Vajon maradnak hű EU rajongók, vagy ők is inkább átállnak az NA csapatokhoz, mint a játékosok? Ez a nézettségi adatok miatt is nagyon fontos lehet, amiben eddig is gyengélkedett az EU az NA LCS-szel szemben, és egy ideje már csökkenés tapasztalható e téren. Félő, hogy nem marad elég nagy név az EU-ban, hogy "bárki" is nézze majd.

Szót kell ejteni a mezőny színvonaláról is. Nem terem minden fán egy-egy Zven, vagy Febiven, viszont a helyüket pótolni kell majd, jó eséllyel egy kevésbé jó játékossal, vagyis az EU LCS átlagszínvonala ismét eshet kicsit. Emellett a csapatok értéke is sokban változhat, hiszen sok ötös elég kulcsfontosságú tagokat vesztett akár még a régión belül is, és teljesen átrendeződött a mezőny. Egy sztárjátékos nagyon sokat dobhat egy szervezet értékén és eladhatóságán, elég ha csak Rekkles-t nézzük, aki ha négy teljesen random emberrel állna össze, csak miatta akkor is néznék a Fnatic meccseket. Ha a magyarokat nézzük, az UOL egyértelműen Vizicsacsi miatt is volt ekkora kedvenc idehaza, ő viszont a Schalke-ba ment át. Ez vajon azt jelenti, hogy a sok magyar UOL rajongó is megy-e vele a kék-fehérekhez, vagy maradnak az UOL-nál? Hasonló a helyzet több másik csapatnál is, és az erőviszonyok sem tűnnek épp kiegyenlítettnek.

Ebből az következhet, hogy a mezőny homogenitása felborulhat, azaz még inkább meglesznek az egyértelmű kedvencek és esélyesek, a tabella teteje és alja közötti szakadék pedig tovább nőhet. Ha őszinte akarok lenni, a középmezőny szerintem egy nem létező fogalom lesz, igaz ez az utóbbi időben is nagyjából így volt. Szintén a sok rendeződés miatt sok gárda nem hogy az ellenfeleket, de magukat sem fogja még annyira ismerni, ergo megint kezdődhet elölről az összeszokás, csapatépítés stb., ami mind-mind csökkenti a színvonalat, legalábbis egy időre biztosan.

A legrosszabb pedig az, hogy ennyi "új" csapattal és ismeretlen névvel az EU liga összértéke csökkenhet a szponzorok szemében. Ez elodázhatja azt, hogy 2019-re itt is franchise rendszer legyen, mivel senki nem fogja letenni azokat az összegeket az asztalra, amik ehhez kellenének. Ezek persze mind spekulációk, hogy mi fog pontosan történni, azt majd az idő eldönti, de egy dolog biztos, az NA LCS franchise korábbi bevezetése az ittenihez képest egyáltalán nem lesz jó hatással az EU LCS-re.

TETSZETT A CIKK? KÖVESS MINKET FACEBOOKON!


Kövess Minket!



Közvetítések