A játékipar világa elképesztő módon növekszik, 2019-ben pedig Kína akár át is veheti az Egyesült Államoktól a vezető szerepet az e-sportokban, ráadásul a kormányuk már most elismerte az e-sportot, mint hivatalos foglalkozást.
2019-ben a kínai kormány 13 új foglalkozást ismert el, és ebben a felsorolásban bizony maga az e-sport is helyet kapott. Ebben megemlítik ki az, aki elindulhat professzionális versenyeken vagy eseményeken, és ki edzhet ilyen játékosokat. Nem véletlen, hogy felfigyelt az állam erre a szférára, hiszen 2018-ban 805 millió dolláros profitot hozott az e-sport az országnak, és egyes elemzők szerint ez 2022-re megtriplázódhat. A Dota 2 mellett a League of Legends és a CS:GO számít még a legnépszerűbbnek a fiatalok körében. Ami viszont nagy problémát jelent náluk, az a matchfixing, jobban mondva a mérkőzések megbundázása és az ezzel járó hatalmas illegális bevételszerzés lehetősége.
Ennek apropóján egy egészséges környezetet szeretnének teremteni a rendezvényeknek és a játékosoknak, tehát a kormány komoly intézkedéseket hozott annak érdekében, hogy teljes mértékben visszaszorítsa ezeket a tevékenységeket. A hagyományos sportokat is felügyelő General Administration of Sport and China Culture & Entertainment Industry Association most az e-sportok felett is vizsgálatokat indít. Egy igen ismert kínai Dota 2 személyiség, Jack “KBBQ” Chen tweetje alapján komoly ellenőrzésekre számíthatnak az e-sport szereplői az országban. Elmondása szerint bármelyik csapatból, bármelyik profi játékos kikérdezhető, sőt hazugságvizsgálónak is alávethető a szervezet által.
China is attempting to crack down on matchfixing in esports. Dota pros from many clubs have been among those randomly selected for questioning, lie detector tests, etc. Hopefully there are no false positives and these measures have the intended effect on cleaning things up
— Jack Chen (@KBBQDotA) September 8, 2019
A véletlenszerű kiválasztások hamarosan elkezdődnek, és a célja, hogy a lehető legpontosabban kiszűrjék a csalás, illetve illegális tevékenységek működését, majd felszámolják azokat. Nem csak a Dota 2, hanem bármelyik játékban foglalkoztatott profi játékost beidézhetnek. Ezzel a lépéssel tehát alighanem teljes egészében saját irányítás alá akarják vonni az e-sport közeget, ezzel egyidejűleg pedig garantálni a tiszta versenyzés lehetőségét. De vajon ennyi elegendő lehet-e a kormány részéről?