Sajnos könnyen megeshet, hogy nem bírja a rendszer a sok-sok ember egyidejű kapcsolódását, de tehetünk azért, hogy ezt a helyzetet elkerüljük.
A koronavírus járvány miatt az élet minden területén változás várható, és míg egyre több országban arra biztatnak, illetve szólítanak fel, hogy maradjunk otthon, addig az internet egy remek időtöltési lehetőség erre az esetre. Ez valóban így van, azonban a hálózatnak is van egy bizonyos kapacitása. Eddig nem is nagyon kellett ezen töprengeni, hiszen probléma nélkül ki tudja/tudta szolgálni a szörfözgető tömeget. Viszont, ha sokkal több ember lesz kénytelen lefoglalni magát valamivel a négy fal között, úgy a hálózat leterheltsége is meg fog ugrani. Az eredmény pedig nem lesz örömteli, hiszen lassul majd az oldalak betöltése, sikertelen fájlküldésekbe botlunk, folyamatosan akadozhat egy-egy videó lejátszása, a többiről nem is beszélve.
Ezt megelőzvén az NMHH kiadott egy közleményt, melyben az internet okosabb kiaknázására hívják fel a figyelmet.
"Ahhoz, hogy az internethálózatot továbbra is jó minőségben érjék el a felhasználók, érdemes átgondolni a nethasználati szokásokat, különösen csúcsidőben." – tanácsolja a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság.
Éppen ezért öt olyan tippel látták el a lakosságot, amivel megakadályozható a mobilszolgáltatók kommunikációs hálózatának túlterhelése vagy esetleges összeomlása.
- Ne csatolmányként küldjünk nagyméretű fájlokat (pl. videók, prezentációk, nagyfelbontású képek) hanem azok felhőszolgáltatásokban lévő elérhetőségét adjuk meg.
- Csak szükséges esetben töltsünk le vagy küldjünk nagyméretű csatolmányokat, adatfájlokat az internetről. Ha erre mindenképpen szükség van, ezt éjszaka vagy reggel tegyük, és használjunk tömörítést (pl. Zip).
- Csúcsidőben – napközben – minimalizáljuk a munkánkhoz vagy a tanuláshoz nem feltétlenül szükséges streamingalkalmazások (pl. videomegosztók, online játékok) használatát.
- Ha mégis elkerülhetetlen, hogy videót nézzünk – pl. online tanuláskor –, akkor használjuk a kisebb felbontású (SD) formátumot – kis képernyőn ez még megfelelő minőséget ad.
- Videokonferenciák alatt, illetve a személyek (család, barátok) közötti kapcsolattartásra használt alkalmazások (Viber, Skype stb.) igénybevételekor – ha ez lehetséges –, törekedjünk arra, hogy csak a hangfunkciót használjuk, és ha nem szükséges, a képet kapcsoljuk ki.
A közlemény alapján hazánk egyik legnagyobb videómegosztó portálja, a Videa.hu már be is jelentette milyen komolyabb változást eszközölnek a hatékonyabb működés érdekében:
"Kedves felhasználók! Az NMHH koronavírussal kapcsolatban kiadott közleményével összhangban a Videa.hu szerkesztősége úgy döntött, hogy az internetes hálózat általános leterheltségének csökkentése érdekében 2020. március 19-én éjféltől full HD (1080p) formátumú videókat nem szolgál ki. Az átmeneti időszak ideje alatt a feltöltött videókból sem konvertálunk full HD (1080p) formátumverziót. Ez mindannyiunk érdeke, megértésedet köszönjük."
Mindenkinek szüksége van arra, hogy időnként zavartalanul használhassa az internetet idehaza, de a következő hetekben a megnövekedett forgalom ezt akár nehezebbé is teheti. Ha viszont mindenki betartja a fentebb leírt tanácsokat, továbbra is problémamentesen lehet majd tudakozódni a világhálón ebben a kihívásokkal teli időszakban.
OSZD MEG VELÜNK A VÉLEMÉNYED HOZZÁSZÓLÁSBAN! KÖVESS MINKET FACEBOOKON IS!