Nem érdemes ennél gyengébb készüléket választani azoknak, akik tényleg szeretnék élvezni a Full HD nyújtotta előnyöket.
A gamer laptopok különös helyet foglalnak el a közösség megítélésében. Rengetegen élvezik a hordozhatóság előnyeit, mások szerint pénzkidobás az egész, mivel sokkal erősebb asztali számítógépet össze lehet rakni a lapos árából. Mindkét oldal állításában van igazság, azonban egy dolog biztos: megfelelő teljesítmény hiányában szinte lehetetlen élvezhető körülmények között játszani a hordozható eszközökön. Szerencsére a Lenovo Legion Y540 már megüti azt a szintet, ami elég lehet egy átlagos játékos számára.
A szerkesztőségünk egy olcsóbb verzióval töltötte az elmúlt napjait, amit minden körülmény között megizzasztottunk, hogy tényleg átfogó képet kapjatok arról, hogy megéri-e megvásárolni a "legkisebb légióst".
Specifikációk
Többféle változatban is kapható az Y540, a mi gépünkben az alábbi alkatrészek bújnak meg.
- Processzor: Intel i7-9750H
- Videokártya: NVIDIA GeForce GTX 1650 4GB
- RAM: 8 GB DDR4 2666 MHz
- SSD: 128 GB
- HDD: 1 TB
A megjelenítésért egy 15,6 hüvelykes Full HD (1920 x 1080) kijelző felel, IPS panellel, de csak 60 Hz-es képfrissítési rátával.
Csatlakozók, akkumulátor és a külső
Ahogy minden gamer lapost, úgy a belépő kategóriás Legiont is hálózati töltő csatlakoztatása mellett érdemes nyúzni, egy két és félórás film megnézése simán leszívja akkumulátora 2/3-adát. Ez azt jelenti, hogy kibír egy hosszabb vonatutat töltő nélkül, de csak tényleg akkor nyúljatok ezért a megoldásért, ha nincs más lehetőségetek. A gyorstöltés funkcióval viszonylag rövid időn belül újra maximális kapacitáson üzemelhet az aksi, ami egy hasznos funkció azok számára, akiknek gyorsan kell plusz energia. Maga a laptop egyébként jól néz ki, a fekete dizájn jól mutat, a fedőlapon található Legion felirat árulkodik arról, hogy itt gamingre kell számítani.
Csatlakozóból rendesen ellátott minket a Lenovo, összesen 10 bemeneti nyílás található a vékony házon.
1. USB-C
2. Mini DisplayPort
3. USB 3.1 Gen 1
4. HDMI
5. Ethernet
6. AC adapter
7. Kensington®zár
8. USB 3.1 Gen 1
9. USB 3.1 Gen 1
10. Fejhallgató/mikrofon kombináció
Az USB 3.1-es portok érdekessége, hogy mindegyik alkalmas arra, hogy ezen keresztül töltődjenek a csatlakoztatott eszközök. Akár három monitort is rá lehet kötni a laptopra, de ez kicsit soknak tűnik, azonban egyet mindenképp érdemes akkor, ha szeretnénk egyszerre több ablak között ugrálni.
Billentyűzet
Két fényerősségben állítható a fehér háttérvilágítás, ami kifejezetten hasznos éjjeli játék mellett. A touchpad használható, bár valószínűleg nagyon kevesen használjátok majd ezt a felületet, A numerikus kiosztást meg kell szokni, mivel közvetlenül a nyílbillentyűk felett helyezkedik el, valamint nincs egy kisebb Enter gomb, ami sokszor hasznos azok számára, akik sok számmal dolgoznak. Maguk a gombok kényelmesek, játék közben is teszik a dolgukat, ezért nincs értelme külön billentyűzetet csatlakoztatni a géphez. Nem fröcsköltük tele vízzel, de a gyártó szerint vízlepergető bevonattal is rendelkezik, ami egy hasznos bónusz azoknak, akik mindig a kezük ügyében tartják a poharat.
Filmezés és munka
A Dolby Atmos hangzásra nagyon büszke a Lenovo, de nem összehasonlítható ez a technológia egy minőségi fejhallgatóval vagy hangrendszerhez. Ha nincs más persze kompromisszumnak jó a beépített hangszóró, de csodát nem szabad várni tőle. Szórakoztatáshoz és munkához is ideális partner az Y540, de nem erre szánták a készüléket, hanem gamingre.
Videójátékok alatt
Egy ekkora kijelzőhöz, ami 60 Hz-en üzemel, tökéletesen elég a GTX 1650 és az i7-9750H. Grand Theft Auto V-ben egyetlen pillanatra sem kúszott be 60 FPS alá a számláló, miközben minden grafikai beállítást High környékén hagytunk. PUBG-ben hasonlóan jól szerepelt a gép, a textúrák lassú betöltése persze jelen volt, de a játék simán futott a tűzharcok során is. Külön kiemelendő, hogy a gyári hűtés is kiválóan megállta a helyét terhelés alatt is, egyetlen pillanatra sem éreztük úgy, hogy felforr a laptop. A ventilátorok hangja sem volt zavaró, a Legion Coldfront tökéletesen tette a dolgát. Ha nem szeretnétek Full HD-nál nagyobban gondolkodni, magyarul nem köttök rá a gépre egy sokkal nagyobb felbontással rendelkező monitort, akkor a beépített kijelző tökéletesen alkalmas gamingre. E-sportolásra már nem ajánljuk, ahhoz egyszerűen nem elég az alsó középkategóriás videókártya és a 60 Hz-es kijelző.
Lenovo Vantage
A laptop saját vezérlőpultja magyar nyelven is elérhető, ami egy nagyszerű felületet biztosít mindenkinek, hogy saját maga preferenciának megfelelően beállítsa a készüléket. Teljesítmény, hang és fények? Egy helyen elérhető minden funkció, néhány kattintás alatt máris egy teljesen új laptopot faraghatunk az Y540-ből.
Összegzés
Mindenkinek erősen ajánlott beruházni az Lenovo Legion Y540 általunk tesztelt verziójára, bár a RAM bővítésben érdemes elgondolkozni. A grafikus kártya és a processzor tökéletesen alkalmas arra, hogy Full HD-ban játsszatok a divatos címekkel, cserében egy vagyont sem kellett ott hagynotok az eladónál, ugyanis 300 000 forint környékén megvásárolhatjátok a hordozható gamer masinát.
Pozitívumok | Negatívumok |
Könnyen kezelhető és nagyon hasznos Lenovo Vantage | Kamera elhelyezkedése (kijelző alatt) |
Full HD, magas grafikai beállításokhoz elég erő játékok alatt | Furcsa numerikus kiosztás |
Kényelmes billentyűzet háttérvilágítással | 8 GB RAM kevés |
Kiváló hűtési rendszer | |
Árkategória bajnoka |
PC Mark benchmark eredmények
OSZD MEG VELÜNK A VÉLEMÉNYED HOZZÁSZÓLÁSBAN! KÖVESS MINKET FACEBOOKON IS!