A Wall Street shortolói próbáltak nyerészkedni a GameStop bukásán, de végül a Reddit népe mentőakciót indított a játékbolt hálózatért.
Adott egy nemzetközi videójáték bolthálózat, a GameStop, ahol adni-venni, becserélni lehet a fizikai lemezeket. Az online játékpiac természetesen már jóval a járványhelyzet előtt komoly kihívások elé állította a fizikai eladásokat, de 2020 egyfajta kegyelemdöfést is jelentett a GameStopnak, illetve a hozzá hasonló boltoknak. Magánbefektetők mindezt kihasználva, ki akarták véreztetni a GameStopot, de a közösség összefogása révén megmentették a bolthálózatot és móresre tanították a shortolókat.
Értelemszerűen a részvénypiacon nem jegyezték túl magasan a GameStop értékpapírjait, egészen egy új befektető, Ryan Cohen érkezéséig. Cohen több sikeres kereskedelmi láncolattal is rendelkezik, mint a Chewy, vagy a PetSmart.
Cohen érkezése tehát némi bizalomra adott okot a piacnak, amiért a részvények szépen lassan emelkedni kezdtek, de így is többen akadtak, akik inkább arra fogadtak, hogy hosszú távon csökkenés várható. Egy privát befektetési alap shortolást hajtott végre a GameStoppal szemben. A shortolás tulajdonképpen azt jelenti, hogy a befektető arra spekulál, hogy a vállat értéke esni fog a részvénypiacon, még bővebben:
A tőzsdén lehetőségünk van részvények úgynevezett shortolására avagy rövid eladására. Ilyenkor az eladott részvény nem is a miénk, csak kölcsönvesszük azt a brókerünktől, és rögtön abban a pillanatban, amikor ez megtörténik, el is adjuk. Amennyiben az adott részvény ára csökken, úgy újra megvesszük azt, és visszaadjuk a brókerünknek, a két ár közti különbséget pedig eltesszük magunknak. Avagy ha 10 dollárért shortolunk egy részvényt, és az már csak 7 dollárt ér, amikor újra megvesszük, akkor mi 3 dollárral gazdagodtunk az üzleten.
A GameStop árfolyama viszont rohamléptékkel kezdett növekedni, amikor tömegével fogtak részvény vásárlásba. A csökkenésre játszóknak ilyenkor ki kell szállnia a bizniszből, mert így is csak magasabb áron tudják eladni az érdekeltségeiket, ami további növekedéshez vezet. Ennek a logikája az, ha az árfolyam nő, akkor végtelenségig nőhet a veszteségük, ezért ilyenkor visszavásárolják a részvényeket és kiszállnak az egészből.
A mentőakció úgy ment végbe, hogy a GameStoppal szembeni shortolást kiszúrta Wallstreetbets subreddit közössége és úgy döntöttek, megmentik céget, mégpedig azzal, hogy összefognak és nekiállnak hatalmas tételben cégrészvényeket felvásárolni. Ennek hatására órásit nőtt egy GameStop részvényárfolyama, amit az alábbi grafikon jól szemléltet.
GameStop was briefly the largest stock on the Russell 2000 https://t.co/7kbmR1Yt4y pic.twitter.com/MvJ8R6c4FM
— Bloomberg (@business) January 28, 2021
Az eredmény az lett, hogy a január eleji 17 dolláros értékről, 347,5 dollárra emelkedett egy GameStop részvény ára, a shortolók pedig 14,3 milliárd dollárt buktak. Az esetről Elon Musknak is megvolt a véleménye, szerinte ugyanúgy a shortolás egy legalizált lopás.
u can’t sell houses u don’t own
— Elon Musk (@elonmusk) January 28, 2021
u can’t sell cars u don’t own
but
u *can* sell stock u don’t own!?
this is bs – shorting is a scam
legal only for vestigial reasons
A következmények persze nem maradtak el, rögtön töröltették a Wallstreetsbets discord csatornáját és a subredditet is privátra állították. Több ingyenes és népszerű kereskedelmi platformon nem lehet már venni GameStop részvényt, amit több amerikai politikus kifogásolt és magyarázatot követelt.
This is unacceptable.
— Alexandria Ocasio-Cortez (@AOC) January 28, 2021
We now need to know more about @RobinhoodApp’s decision to block retail investors from purchasing stock while hedge funds are freely able to trade the stock as they see fit.
As a member of the Financial Services Cmte, I’d support a hearing if necessary. https://t.co/4Qyrolgzyt
A legmeglepőbb mégis az, hogy nagyobb állami szabályozásokért lobbiznak azok a magánbefektetők, akik korábban mindent a szabadpiacra bíztak volna.
When Hedge Funders and others loot our markets its all good. But when retail investors destroy a hedge fund then all of a sudden CNBC analysts start calling for regulation, blame foreign powers, and talk "fundamentals"
— Saagar Enjeti (@esaagar) January 27, 2021
I call BULLSHIT: https://t.co/DzoUsyy1T6 https://t.co/SxSksAu6oT
A semmiből jött árrobbanás miatt rengetegen váltak milliomossá egyetlen csapás alatt, mások hatalmasat veszítettek egy-egy rosszul sikerült üzleten. A részvényekkel való kereskedés mindig kockázatot rejt magában, azonban a GME szárnyalása már napok óta tart és ki tudja még, hogy mennyire magasra juthatnak azok, akik csak egyetlen centet is befektettek ebbe az üzletbe.
OSZD MEG VELÜNK A VÉLEMÉNYED HOZZÁSZÓLÁSBAN! KÖVESS MINKET FACEBOOKON IS!