A kézügyesség már babakorban is fejleszthető

A kézügyesség már babakorban is fejleszthető

Az újszülött babák néhány hétig csupán óvatosan ismerkednek a világgal.

Azonban a mozgásfejlődés beindulásával egyre aktívabbá válnak a picik. Hamar elkezdik kinyújtogatni apró kezeiket, és szeretnék megfogni az őket körülvevő tárgyakat.

Talán nem is gondolnánk, mekkora jelentősége van már ebben a korban is a kézügyességnek. Hiszen hogyan tudná megmarkolni enélkül a baba a kisujjunkat, a csörgőt vagy a cumisüveget? A nagyobbak számára pedig már játék vagy épp alkotás közben van jelentősége a kezek, az ujjak mozgásának.

A finommotorika jelentősége

A csukló, a kézfej, az ujjak kis mozdulatait, koordinációját finommotorikának nevezzük. Ez a készség felel azért, hogy meg tudjuk fogni a kilincset, hogy írni tudjunk vagy épp gépelni. A gyerekek szempontjából is óriási a jelentősége annak, hogy a finommotorikus készségeik megfelelően fejlődjenek.

Így lesznek képesek irányítani a kezükben lévő ceruzát, összekapcsolni az építőelemeket, megkötni a cipőfűzőjüket. Minél többet használhatják a kicsik az ujjacskáikat, annál ügyesebbek lesznek. Vegyük hát ki a kezükből a kütyüket, és építsünk együtt kockákból.

Hagyjuk alkotni a gyermeket

Számos olyan játék elérhető a Babaágynemű bolt webáruház termékei között, amelyekkel szárnyalhat a gyermekünk fantáziája. Az öltöztetős játékok, a barkácsasztalok, a favonat sínek megadják az alkotás örömét a kicsiknek.

Hagyjuk őket nyomot hagyni, rajzolni, tépni, festeni; biztosak lehetünk benne, hogy remekül érzik magukat eközben. Ráadásul ezek a tevékenységek egytől egyik kiváló hatással vannak az idegrendszerükre és így a fejlődésünkre is. Adjunk különféle textúrájú anyagokat, rizst, babot, folyadékot a kezükbe, imádni fogják.

Labdamedence - móka és fejlesztés

Igazán különleges kiegészítője lehet a gyerekszobának egy labdamedence. Ezek a puha, de mégis merev falú tartályok színültig vannak műanyag kislabdákkal. A gyerekek úgy érezhetik, miközben belecsobbannak, hogy a saját játszóházukban szórakoznak épp.

A labdák fogása, kiválogatása, eldobása már a legkisebbek számára is jó móka. Épp ezért már a babaszobába is érdemes beszerezni egy labdamedencét. Emellett számos beltéri fejlesztőjáték áll a szülők és a gyermekek rendelkezésére. Hagyjuk a gyerekeket minél többet mozogni, ez elengedhetetlen a testi-lelki fejlődésükhöz.

Építőjátékok a koordinációért

Nem is gondolnánk, hogy az olyan tevékenységeink, mint az étel szánkhoz emelése, vagy a kulcs zárba helyezése, milyen összetett agyműködést kívánnak. A szem és a kéz együttműködésére van szükség, amelynek kialakulása babakorban kezdődik.

Az építőjátékokkal való tevékenységek elmélyülést, koncentrációt igényelnek a gyerekektől. Emellett azonban az agy komoly munkát lát el annak érdekében, hogy a kockát a kiszemelt helyre tegye a kéz. Minél többet játszanak építőjátékokkal a kicsik, annál erősebbé válnak a kapcsolatok a különböző agyi területek között.

Kövess Minket!



Közvetítések