Mi az az atípusos tüdőgyulladás? 

Mi az az atípusos tüdőgyulladás? 

Az őszi-téli időszakban az emberek nagy részét érintik a légúti betegségek, így a tüdőgyulladás is.

Ennek egyik leggyakoribb formája az ún. atípusos tüdőgyulladás. 

Ez egy olyan, alsó légutakat érintő fertőzés, amely valamilyen baktérium vagy vírus hatására alakul ki. A típusos tüdőgyulladástól annyiban különbözik, hogy a betegek jellemzően kevésbé súlyos tüneteket szoktak tapasztalni. Ennek eredményeképpen a betegség gyakran kórházi kezelést sem igényel. 

De vajon miről ismerhető fel az atípusos tüdőgyulladás, és mit lehet tenni a mielőbbi gyógyulásért? Cikkünkben összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat! 

Az atípusos tüdőgyulladás

Az atípusos tüdőgyulladás kialakulásáért jellemzően a Streptococcus, Staphylococcus, Haemophilus baktériumtörzsek a felelősek. Ezek a kórokozók bárkit megfertőzhetnek, ám bizonyos tényezők esetén könnyebben kaphatjuk el a betegséget. 

A dohányzás, a 2 év alatti és 65 év feletti életkor, a krónikus légúti betegségek, a legyengült vagy a károsodott immunrendszer vagy bizonyos életkörülmények (pl. forgalmas helyeken való munka) mind-mind növelhetik a betegség kialakulásának kockázatát. 

Ez a fajta tüdőgyulladás általában emberről emberre terjed, mivel a baktériumok képesek túlélni az ember kezén. Más betegségekkel ellentétben az atípusos tüdőgyulladás esetén a tünetek megjelenése sokkal tovább tart. 

Milyen tünetek esetén érdemes gyanakodni? 

Mint minden betegségnek, az atípusos tüdőgyulladásnak is megvannak a maga meghatározott tünetei. Ha ezeket tapasztaljuk, érdemes felkeresni orvosunkat a további kezelések érdekében. 

A betegek többsége tartós, száraz köhögést, torokfájdalmat, illetve hőemelkedést, hidegrázást, esetleg lázat tapasztal. Gyakori még a tartós fejfájás, a gyengeség és a fáradtság, de megjelenhet akár mellkasi fájdalom vagy izom- és ízületi fájdalmak is. 

Természetesen a tünetek annak fényében változhatnak, hogy pontosan mely baktérium felelős a betegségért. Vannak, akik például fülgyulladást is észlelnek. 

Hogyan kell kezelni? 

Abban az esetben, ha felmerült a gyanú, hogy esetleg atípusos tüdőgyulladásban szenvedünk, érdemes ellátogatni egy tüdőgyógyászati szakrendelésre a CMC Déli Klinikára. A vizsgálat során az orvos megvizsgálja a beteget. Szükség lehet mellkasröntgenre, vérvételre, illetve veseműködés-ellenőrzésre. Ezt követően állítható fel a pontos diagnózis. 

A betegséget általában gyógyszerekkel, antibiotikumokkal szokták kezelni. Ajánlott még a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás, illetve a pihenés biztosítása. Ezzel szemben a gyógyszertárakban kapható köhögéscsillapítók használata nem javasolt a kezelés időtartama alatt. 

Ha valamilyen alapbetegségben szenvedünk, akkor nagy eséllyel szükség lehet kórházi kezelésre is. 

Ha tehát száraz köhögést, torokfájdalmat, illetve hőemelkedést, lázat tapasztalunk, érdemes felkeresni orvosunkat!

Kövess Minket!



Közvetítések