Manapság a napelemes rendszerek elterjedtsége és ismertsége már eljutott arra a szintre, hogy a legtöbb lakás- vagy cégtulajdonos előbb-utóbb elérkezik arra a szintre, hogy elgondolkodjon egy ilyen egység beszerzésén és számba veszi az üzembe helyezés anyagi és fizikai lehetőségeit.
Kicsit elmélyülve a témában az érdeklődő gyorsan rájön, hogy ez valójában mennyire összetett terület, hogy sok mindenre érdemes és kell figyelni. Viszont az is gyorsan kiderül, hogy milyen jó befektetés a napelem és hogy önmagunkkal, valamint a természettel, környezettel szemben is a legjobb dolog, amit tehetünk, ha csatlakozunk azokhoz, akik már ilyen rendszer segítségével csökkentik energiaköltségeiket.
Vajon nekem is lehet-e napelem rendszerem?
A témával foglalkozva óhatatlanul és viszonylag gyorsan eljut az érdeklődő arra a pontra, hogy vajon az ő épületére is felszerelhető-e napelem rendszer. Rendkívül jó esély van arra, hogy a fenti kérdésre a válasz igen legyen, és ekkor még tisztázható, hogy mennyire ideális a kialakítható hely a rendszer számára, mekkora munkával jár az elhelyezés, és milyen feltételeknek kell megfelelni ahhoz, hogy elkezdődhessen a beruházás.
Néhány nagy általánosságban kijelenthető szempont megfogalmazható azzal kapcsolatban, hogy mire kell figyelni egy napelemes rendszer telepítésekor. Az pedig, hogy mennyibe fog kerülni, könnyen kiszámítható a Solarzone napelem rendszer kalkulátora segítségével.
Kérdések és válaszok
Az első felmerülő kérdés természetesen a tetőszerkezettel kapcsolatban fogalmazódhat meg, hiszen egy átlagember valamilyen tetőn megpillantva találkozik először a napelemekkel.
Mivel Magyarország az Egyenlítőtől északra fekszik, így könnyű belátni, hogy a déli fekvésű tető a legideálisabb a napelemek elhelyezésére. Ezen belül is a 35 százalékos dőlésszöggel rendelkező tetők a legmegfelelőbbek, ezek azonban csak a sarokszámok, amelyek nyilván a legritkább esetben teljesülnek. A fenti adottságoktól akár jelentősen eltérő kialakítású tetők esetén is érdemes a rendszer kiépítésében gondolkozni, hiszen az előnyök minden esetben vitathatatlanul jelen vannak.
Helyszíni felmérés
A Solar Zone munkatársai minden esetben egy személyes felmérés során derítik ki, hogy a tetőszerkezet alkalmas-e a napelemek hordozására, hiszen teljesítménytől függően 150-300 kilogramm súlygyarapodással kell számolni a kiépítés után. A hosszú távú előregondolkodás jegyében érdemes azt is felmérni, hogy a következő évtizedekben is megmarad-e a tetőszerkezet jó állapota, hiszen több évtizedes befektetésről beszélünk.
A fedélszék állapota sok mindent elárul az egész tetőszerkezet állapotáról, mint ahogy a tetőfedő anyagok, cserepek állaga is. Érdemes előre számolni a jövőbeli beépítésekkel, átalakításokkal, tetőfelújításokkal és adott esetben ezeket már a napelemek felszerelése előtt elvégezni.
Részletes információkért érdemes felkeresni a Solarzone telepítő cég oldalát, ahol bővebben olvashat a napelem rendszerek kialakításának minden szegmenséről.