A vázon belüli kábelezés új keletű megoldás, így még fejlesztés alatt van.
A vezeték nélküli megoldások és a rejtett kábelezés manapság egyébként is igyekszik átvenni a hagyományos vezeték elvezetésének helyét.
Nem meglepő tehát, hogy a legtöbb, középkategóriásnál drágább országúti, városi, mountain bike vagy trekking biciklinél már a vázon belül történt meg a kábelek elvezetése. A Bikepro.hu kerékpár webshop segítségével most megnézzük, mit érdemes tudni erről az egyre nagyobb népszerűségnek örvendő trendről!
A rejtett kábelezés jellemzői
Az előrejelzések szerint csupán 3-5 év szükséges ahhoz, hogy a gyártók tökéletesítsék a vezetékek vázon belüli elvezetésének módozatait. Ennek keretében alapvetően a bowden, a hidraulikus fék, az elektromos vezeték, a hátsó rugóstag és a dropper post elvezetését kell megoldani. Ennél azonban jóval többről van szó: a világítás beépítésre kerülhet a sárvédőbe vagy a kormányba, a fék a vázba. A fejvédő is tartalmazhat világítást vagy akár pulzusmérőt is.
Ezek a megoldások ugyan esztétikus látványt kínálnak, szerelésük, karbantartásuk igencsak nehézkes. A legtöbb kerékpárszerelő nem lesz boldog az ily módon elvezetett kábelek látványától. Ezért mielőtt sort kerítesz egy ilyen megoldással rendelkező kerékpár megvételére, érdemes kikérni hozzáértők véleményét. A Bikepro.hu kerékpár webshop ingyenes online anyagaiban segít annak meghatározásában, hogy melyek a legfontosabb kerékpárvásárlási szempontok.
A vázon belüli kábelezés előnyei
A vázon belüli kábelezésnek számos előnye és hátránya van. Nézzük most meg az előnyeit. A legnagyobb pozitívuma, hogy meglehetősen jól néz ki, egyszerűen, praktikusan használható és még tisztítani is könnyebb. A szállítás során a vázon belüli kábelezés mellett szóló érv, hogy könnyebb cipelni. Ha lelakatolod a biciklit, akkor sem terheled a vezetékeket, az extra helynek köszönhetően pedig könnyen felszerelheted az egyéb kiegészítőket a járgányra. A bowden rendszer később piszkolódik be a vázon belüli kábelezésnek hála, és a légellenállás is jobb lesz. Ezek az előnyei, azonban ennél jóval több hátránya van.
A vázon belüli kábelezés hátrányai
Akármilyen módon is történik meg a rejtett kábelezés, szinte biztos, hogy rendkívül zajos lesz majd, ami zavaró. A belül elvezett vezetékeket nehezebb szerelni, és jóval több ideig is tart a velük való munka. Nagyobb belső súrlódással számolhatunk, illetve hidraulika esetén nehézkesebb folyadékfeltöltéssel. A technológia rendkívül összetett és bonyolult, ezért otthoni karbantartása szinte lehetetlen (vagy csak alapos utánajárást követően kivitelezhető). Túra, kirándulás során nehéz javítani a biciklit, ha probléma adódik.
A fentiek nem azonnal, hanem 1-2 éven belül jelentkeznek. A vázon belüli kábelezés innovatív megoldásnak bizonyul, de a szerelése, kezelése szakértelmet igényel.