Az aranyér ma már népbetegségnek számít, nőket és férfiakat egyaránt érint.
Bár jellegzetes tünetei vannak, ezeket okozhatja más betegség is. Mik ezek a tünetek és hogyan lehet kezelni a panaszokat? Ennek jártunk utána.
A belső aranyér tünetei
Az aranyérnek valójában két fajtája van: a belső és a külső aranyér. A belső - ahogy a neve is mutatja - a testünkön belül helyezkedik el, a végbélzáró izmok környékén. Amíg nem sérül, nem okoz gondot: szerepe, hogy segítse a széklet és a gázok visszatartását. Ha kitágul, akkor jelentkeznek az aranyeres panaszok.
A belső aranyér betegségének négy stádiumát különítik el a szakemberek. Az első stádium még nem okoz fájdalmat, ezért sokan nem is veszik komolyan. Jellemző tünete: egy-egy keményebb széklet után megjelenő véres csík a WC-papíron.
A második stádiumban a belső aranyér már kijön a testből, de vissza is húzódik székelés után. A harmadik stádiumban viszont már magától nem húzódik vissza, és itt már gyakori vérzés, viszketés, váladékozás is kíséri.
A negyedik stádiumban lévő belső aranyér már folyamatosan előesett állapotban van, kézzel sem helyezhető vissza a végbélbe. A székelés fájdalmakkal járhat, igen kellemetlenek a tünetek.
Mit tegyünk?
Amikor azt gyanítjuk, hogy aranyerünk van, ne halogassunk! Egy proktológiai kivizsgálás és végbélvizsgálat elvégzése ilyen esetben kötelező! Hiszen mi, laikusok nem tudhatjuk, hogy valóban aranyérről van-e szó, vagy más betegség áll-e a tünetek hátterében. A Dr. Bánfalvi Aranyér Központban felkészült szakorvosok segítségével könnyen kideríthetjük, mi bajunk van.
Itt empatikus, tapasztalt proktológusok fogadják a pácienseket, és személyre szabott tanácsokat tudnak adni. Hozzájuk bizalommal fordulhatunk, akármilyen kínosak is a panaszaink. A nyugodt légkör megteremtését követően kezdődik a fájdalommentes kivizsgálás, majd a diagnózis felállítása után megkezdik a korszerű kezelést.
Ne féljünk, hiszen nem feltétlenül kerül sor műtétre: ma már sok más megoldás is van, amivel kezelni lehet az aranyeret. A lényeg, hogy ne vegyük félvállról a tüntetek jelentkezését, minél előbb keressünk fel egy szakembert, aki ki tudja zárni a komolyabb eshetőségeket!
Gyógymódok
Az, hogy milyen módon lehet megszüntetni az aranyér tüneteit, függ attól, hogy külső vagy belső aranyerünk van-e, illetve mely stádiumban jár a betegség.
A külső aranyér a végbél melletti területen, de kívül helyezkedik el, általában egy duzzadt, néha fájdalmas csomó formájában jelentkezik. Ennek oka az, hogy az itt található ér bevérzik, vagy vérrög alakul ki benne. Általában pár nap elteltével ezek a tünetek javulnak, kenőcsökkel, ülőfürdőkkel javíthatunk a helyzeten.
A belső aranyér esetében nem ilyen egyszerű a megoldás: itt valóban hallgassuk meg, mit mondanak a szakemberek! A proktológus feladata eldönteni, milyen gyógymódot alkalmaz.
Mi magunk is tehetünk azonban pár dolgot: táplálkozzunk egészségesen, fogyasszunk rostban gazdag ételeket! Mozogjunk minél többet, és kerüljük a nagy erőkifejtést igénylő munkákat!