A vakolatoknak számtalan funkciója létezik. Nemcsak arról van szó, hogy hozzájárulnak a betonszerkezetek egyenetlenségeinek eltüntetéséhez, hanem annak védelméhez is, azáltal, hogy biztosítják a konstrukció tömörségét.
Ezen kívül szintén a vakolat vezeti le a mozgás által keletkezett feszültséget is.
A megfelelő vakolat kiválasztásának a hőszigetelésben is nélkülözhetetlen szerepe van. Az alábbiakban megpróbáljuk bemutatni, mi alapján válasszuk ki a megfelelő vakolatot a tökéletes hőszigeteléshez.
A mennyezet- és falfűtés praktikussága
Az utóbbi években az épületek nyári hőterhelése, valamint a fajlagos fűtési igénye jelentős mértékben lecsökkent. Míg régebben a 100-120 W/m2 volt az általános, napjainkban a 40-60 W/m2 számít megszokottnak. A fűtési rendszerek hatékonysága ezzel szemben megnövekedett.
A padló-, a mennyezeti és a falfűtések által csupán 30-35 °C-ig szükséges felmelegíteni a csővezetékben keringetett vizet. A fal- és mennyezetfűtés szabad szemmel nem látható és nem is foglalnak el sok helyet. A nagy felületnek köszönhetően pedig sokkal optimálisabb a besugárzás.
A vakolat előkészítésének lépései
Fontos, hogy a könnyen mozgó részeket távolítsuk el a felületről, amennyire csak lehetséges. A felület hibáit ki kell javítani, így az alapfelületnek teljes mértékben szennyeződés- és pormentesnek kell lennie. Ugyancsak elengedhetetlen, hogy biztosítsuk a felület stabilitását, tapadását és nedvszívó képességének meglétét.
Tanácsos felületelőkészítő anyagokat (tapadóhidat, alapozót és gúzolót) is alkalmaznunk. Mindezt a felület szilárdítása, egyenletes száradása, a rétegei közötti tapadás biztosítása és a nedvszívó képesség megtartása érdekében.
Ha nem tudjuk pontosan, milyen anyagokra lesz szükségünk a falazat felületképzéséhez, érdemes igénybe vennünk a Cemix vakolás kalkulátorát, amely sokat segíthet nekünk ebben a kérdésben.
A speciális vakolatok típusai
Léteznek kvádervakolatok, cementvakolatok vagy éppen könnyített vakolatok. Az alternatívák tárháza szinte végtelen. Ahhoz azonban, hogy a fal- és mennyezetfűtés optimális legyen, jó hővezető és hőingadozásnak ellenálló vakolatra van szükség. Az átlagos alapvakolat nem képes felvenni a hőingadozásból származó feszültségeket.
Ha elengedhetetlen a megfelelő páraáteresztés, javasolt szárító vakolatot alkalmazni. . Találhatunk hőtároló vakolatot is a piacon, amely képes elnyelni a felmelegedés révén keletkezett hőt, majd az éjjeli szellőztetés során vissza is adja azt. Végül pedig léteznek kifejezetten vékony rétegben alkalmazható vakolatok és különösen nagy vastagságban alkalmazható vakolatok is.
Láthatjuk, hogy a vakolat nemcsak a stabilitásban és a kiegyenlítésben játszik kulcsfontosságú szerepet, hanem hozzájárul a belső klíma kialakításában is. A hőszigetelés pedig nemcsak a komfortunkat szolgálja, hanem megóv a betegségektől is, ezért mindenképpen érdemes komolyan venni.