Milyen fajtái léteznek az alkoholfüggőségnek?

Milyen fajtái léteznek az alkoholfüggőségnek?

Az alkoholizmus egy kényes téma, amelyet sok ember tabunak tart, ezért aztán nem szívesen beszél róla mások előtt – különösen, ha közvetlenül vagy közvetetten ő maga is érintett benne.

Pedig nagyon fontos lenne, hogy minél többet tudjunk erről a betegségről, amelyben hazánkban is igen sokan szenvednek. 

Az egymillió alkoholista országa lennénk?

Az ismert toxikológus, Zacher Gábor a munkájából kifolyólag igen gyakran kerül kapcsolatba alkoholfüggőkkel. Elmondása szerint Magyarországon mintegy egymillió alkoholista, és két és fél millió olyan ember él, akit “nagyivónak” nevez. Hogy ez utóbbi mit takar, azzal mindjárt részletesebben is foglalkozunk. Az viszont tény, hogy ezek döbbenetesen nagy számok, sokan talán nem is sejtik, hogy a saját ismeretségi körükben is többen küzdhetnek alkoholbetegséggel. Nem véletlen, hogy az állami intézményekben a terápiákra egyre hosszabbak a várólisták. 

Ha viszont sürgősen kell a segítség, akkor érdemes felkeresni egy magán rehabilitációs intézetet, például a Swan Lake Központot, ahol komplex terápiával kezelik az alkoholfüggőséget. Az intézmény bentlakásos jellegének köszönhetően a betegek napi több foglalkozáson vesznek részt, így a gyógyulás esélyei is jobbak. 

Ám mielőtt a terápiára kerülne a sor, fontos megállapítani, hogy milyen típusú függőségről is beszélhetünk.

Az alkoholfüggőség pszichés vonzata

Hogyha valaki pszichikailag függő, az annyit jelent, hogy a gondolatai szinte folyton a szer (jelen esetben az alkohol) körül forognak, és csak azt várja, hogy mikor ihat végre újra néhány pohárkával – ami általában végül sokkal több lesz. 

Ezek az emberek egyfajta pótlékként használják az alkoholt, a feszültség oldására, a hangulat javítására vagy épp a magányosság érzésének elfeledésére. 

Ám nem csak nekik van problémájuk az itallal. Azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, ha valaki ritkábban fogyaszt csak alkoholt, ilyenkor viszont annyit iszik, hogy a viselkedése kontrollálatlanná válik. Aki pár hetente rendszeresen berúg, az már “nagyivónak” tekinthető. Bár az illető ez esetben még nincs olyan szinten, hogy minden nap igyon, de ez az állapot nagyon könnyen vezethet a komolyabb függőség kialakulásához, ezért mindenképp foglalkozni kell vele. 

A súlyosabb stádium, a fizikai függőség

A fizikai alkoholfüggők azok, akiknél az ital elhagyása esetén konkrét elvonási tünetek jelentkeznek: például remegés, álmatlanság, nyugtalanság, izzadás. Ez már egy progresszív betegség, amellyel sürgősen foglalkozni kell, ugyanis a megfelelő kezelés nélkül a beteg állapota csak romlani fog.

Ezen a szinten már intenzív terápiára van szükség, melynek része a gyógyszeres kezelés is, ugyanis az ivás hirtelen abbahagyása orvosi felügyelet nélkül veszélyes is lehet. A gyógyulás pedig hosszú, és rengeteg kitartást és akaraterőt kíván.

Fontos még megyjegezni, hogy a pszichikai és a fizikai függőség sok esetben együtt jelentkezik, így az addikció mindkét fajtáját orvosolni kell.

Kövess Minket!



Közvetítések