Pajzsmirigy szerepe a testünkben

Pajzsmirigy szerepe a testünkben

Annak ellenére, hogy a pajzsmirigy által termelt hormonok szinte minden sejtre hatással vannak a szervezetünkben, mégis sokszor rejtve marad az, ha ez az endokrin szerv nem megfelelően működik.

Pedig napjainkban a leggyakoribb betegségek között vannak a pajzsmirigy működési zavarai.

Mit is csinál a pajzsmirigy?

Sok olyan orvosi szakterület van, többek közt a fül-orr-gégészet vagy a fogorvoslás, amiket az emberek egy jelentős része csak akkor keres fel, amikor már probléma van. A pajzsmirigy problémák esetén azonban sokszor még ekkor sem, hiszen az alul- vagy túlműködés tünetei nem feltétlenül egyértelműek, érdemes azonban minél előbb szakorvoshoz fordulni. Előfordulhat, hogy fül-orr-gégészeti vizsgálat során derül fény a problémára, melyre nyelési panasz, laikus megfogalmazás szerint torok szorítás érzet, vagy egyszerűen csak a nyakon tapintható csomó hívja fel a figyelmet.

A pajzsmirigy a nyakon található diónyi mirigy, amely az ádámcsutka alatt és kulcscsontok felett található meg. Az ételekből bejutó jódot veszi fel, amelyet felhasználva - felsőbb agyi szabályozás irányítása alatt - pajzsmirigy hormonokat állít elő. Az előhormonként funkcionáló tiroxint (T4), valamint magát az aktív hormont, a trijód-tironint (T3) is.

A pajzsmirigy alul- és túlműködése

Alulműködés (hypothyreosis) esetén jelentős fáradtság, kimerültség jelentkezhet, ami csökkent teherbírással párosul. A betegnél a percenkénti szívdobbanások száma csökken, ezzel egyidejűleg pedig akár a vérnyomás is megemelkedhet. Előfordulhat kis vagy akár nagyobb mértékű súlynövekedés, valamint lelassult gondolkodás, rosszabb memória és nehezebb koncentráció, valamint nők esetén menstruációs zavarok, férfiaknál pedig erekciós problémák.

Túlműködés (hyperthyreosis) során megnövekedett étvágy ellenére fogyás jelentkezhet, miközben a beteg hőhullámszerű tüneteket és fokozott szívdobogást észlel. Emellett remegéssel, idegességgel, fáradtsággal, szorongással, valamint koncentrációs és alvási zavarokkal is számolni kell. Jellemző tünete lehet a szemeknél jelentkező kidülledés, valamint a szem mögötti fájdalom és kettős látás. Ezenfelül a túlműködésnél is gyakoriak a menstruációs problémák és szexuális zavarok.

Mi okozhatja a problémákat, és hogyan vizsgálják a pajzsmirigyet?

A pajzsmirigy alulműködését sok esetben autoimmun betegség okozza, mely során a szervezet tévesen a pajzsmirigy bizonyos részei ellen védekezik. Szintén alulműködést okozhat besugárzás, illetve a pajzsmirigy részleges vagy teljes eltávolítása, valamint fejlődő országok esetén a jódhiányos táplálkozás is szóba jöhet.

Túlműködést leggyakrabban szintén autoimmun betegség, a Graves-Basedow-kór okozza. Itt is a szervezet tévesen ellenanyagot termel, azonban ezek úgy zavarják meg a pajzsmirigy működését, hogy több hormont fog termelni.

A pajzsmirigy vizsgálata tapintással, laborvizsgálatokkal, valamint pajzsmirigy ultrahanggal, esetleg szcintigráfiával lehetséges. Ezekből egy olyan teljes értékű képet kap az orvos, amely segítségével meg lehet határozni, hogy a rejtélyes tünetek hátterében a pajzsmirigy működésének zavara áll-e.

Kövess Minket!



Közvetítések