A különféle fonott bútorokkal retró vagy bohó hangulatot teremthetünk lakásunkban, kertünkben, a nyarat idézhetjük meg már egy apró bútordarabbal is, legyen az nád, rattan vagy vessző.
Elsőre egyformának tűnnek ezek az alapanyagok, de mégis van némi különbség közöttük, ami miatt nem egyformán alkalmasak kerti bútornak. Cikkünkben megmutatjuk a főbb különbségeket, felhasználási területeket, és segítünk meghozni a döntést az ideális kerti bútort illetően.
Mi a fonott bútorok titka?
A Kerti Bútor Webáruház kerti bútorainak anyaga a természetes rattan fonást imitálja, ám ezek a berendezési tárgyak strapabíróbbak, tartósabbak, mint a valódi rattanok, így népszerűek a stílus kedvelői között a külterek berendezésében.
A természetes alapanyagból készülő, természetközeliséget hangsúlyozó bútorok, berendezési tárgyak otthonossá teszik a tereket, melegséget sugároznak, tartósak, könnyűek, és könnyen beilleszthetők a különböző stílusokba. A rattan bútorok keleti, ázsiai hangulatot árasztanak, így napjainkban különösen kedveltek.
A lakberendezésben egyre inkább trend és elvárás a natúr anyagok használata, így népszerűek a különböző anyagokból készült fonott bútorok. A kertberendezések esetében ez azonban másként van, hiszen a kültéri bútorok ki vannak téve az időjárás viszontagságainak. Ennek a problémának az áthidalására találták ki a rattanfonást imitáló, műanyagból készült műrattan bútorokat.
Nád, rattan, vessző - különbségek és hasonlóságok
Hasonlóan néznek ki, légiesen könnyűnek tűnnek, természetes szépségűek, mégis különbözőek.
A nád és a rattan azonos növényből, a délkelet-ázsiai őshonos rotáng pálmából származik. Vastagabb belső része a rattan bútorok alapanyaga, vékonyabb belső részét nádbútorokhoz használják.
A rattanhoz használt vastagabb rudakat előgőzölés után melegítik, majd sablonok segítségével formázzák. A kész bútort vagy meghagyják eredeti színében, vagy fehérítik vagy pácolják. A természetes rattan bútorok kézzel készülnek, emiatt drágák.
A nádbútorokhoz használt alapanyagot valamilyen hálós szerkezetbe szövik, nem túl tartós, könnyen törik, viszont jól festhető. Székek háttámlájához, szekrényajtókhoz, lámpabúrának használják.
A vesszőbútorok leggyakrabban fűz, bambusz, gyékény részeiből készülnek, és terhelésnek ellenálló, nagyobb bútordarabokat készítenek belőle.
Műrattan bútorok
A műrattan bútorok népszerűsége töretlen, köszönhetően előnyös tulajdonságaiknak:
- Időjárásállóak, jól bírják a napsugárzást, esőt, havat, fagyokat, nem fakulnak, nem törnek.
- Szennyeződéstaszító felületkialakításuk révén karbantartásuk egyszerű, nedves szivacsos, enyhén mosószeres lemosáson kívül nem igényelnek mást. Nem foltosodnak. Esztétikus megjelenésüket hosszú éveken keresztül megőrzik.
A műrattan bútorok a maximális komfort figyelembevételével kerülnek kialakításra, könnyűek, mégis strapabíróak. Minden stílusú kertbe beilleszthetők, több színvariációban kaphatóak.