Mutatunk néhány tippet, ha szeretnél fejlődni és mászni a ranglétrán.
A közhiedelemmel ellentétben a League of Legends ranglétráján való feljutás nem az egyén mechanikai képességein múlik. Bár a mechanika kétségtelenül hasznos az ellenfelek megverésében és a nyers ügyességen alapuló előnyök megszerzésében, rengeteg más, sokkal kevesebb mechanikai ügyességet igénylő stratégia is létezik a feljutáshoz!
MENTALITÁS
Egy játékos mentalitása messze a legfontosabb dolog, sikeres szeretne lenni egy olyan játékban, mint a League of Legends. A szerencsefaktor alacsony, a játék rengeteg gondolkodást és elköteleződést igényel a győzelem megszerzéséhez. Van összefüggés a mentalitásod és a játék eredménye között. Az emberek nyerni szeretnek, és nem veszíteni. De ha a játékosok képesek a pozitívat meglátni a vereségben is, mint a győzelemben, akkor sokkal több sikerélményben lesz részük!
Persze ezt könnyebb mondani, mint megtenni. Az egy dolog, hogy tudod, hogy a mentalitásodat meg kell változtatnod, és teljesen más dolog megtalálni a módját, hogy ezt megtedd. Sajnos nincs mindenkire egyformán hatékony megoldás erre a problémára, de ha már felismerjük, hogy a mentalitás fő oka annak, hogy alulteljesítesz, az egy nagyszerű kiindulópont. A legtöbb játékos nem képes erre, így ha egyszer el tudod ismerni a saját hibáidat, elkezdhetsz dolgozni azon, hogy jobb légy.
Remek kiindulópont lehet, ha rájössz, egy mást által tett megjegyzés befolyásolta-e a mentalitásodat. Ha ez a helyzet, érdemes megfontolnod, hogy a játékosok elnémítását az első sértést követően, hogy ne juss el a pontra, ahonnan már nincs visszaút! A cél, hogy más játékos ne tudja negatívan befolyásolni a hangulatodat. A pozitivitás sosem hat negatívan a játékra!
TANULÁS
A meccseid visszanézése a legjobb módszer arra, hogy tanulj a saját hibáidból. A legtöbb játékos könnyebben észreveszi a mechanikai hibás játékokat, azonban sokkal hasznosabb, ha a makro-döntéseket veszed célba, amelyeket meghoztál, és azt, hogy ezek a döntések hogyan befolyásolták a játék további részét. A döntési képességed elemzésével sokkal többet tanulhatsz a hibáidból.
Jó megközelítés, ha visszafelé tekinted át a játékot. A késői szakasszal kezdve észre veheted, hogy milyen rossz döntéseket hoztál, majd haladhatsz a játék korábbi szakaszai fele, hogy lásd, hogyan alakultak ki ezek a szituációk. Amennyiben ilyen szemmel közelítjük meg a tanulást nagyobb sikerrel találjuk meg azokat a pillanatokat, ahol hibáztunk, és ahol az ellenfél előnye kialakult! Miután megtaláltuk, tudni mire figyeljünk, és min kellene változtatni.
A profi meccsek nézése kissé megterhelő lehet, ha azzal a céllal történik, hogy megtanuljuk, mit kellene tennünk átlagos játékosként. A profi játékban sok olyan elem van, ami a rangsorolt meccseken nem igazán jelenik meg ugyanilyen mértékben. A profi játékosok olyan magas szinten vannak, hogy gyakran az egyes játékosok viselkedésére összpontosítanak, és arra, hogyan használhatják azt a jövőben az előnyükre, tudván, hogy előbb-utóbb újra az adott játékos ellen fognak játszani. Például néhány profi Support játékos tanulmányozza, hogy egy másik játékos hogyan tér ki a skillshotok elől, hogy megnézze, van-e valamilyen következetesség, például hogy a térkép közepe felé mozog-e merőlegesen ahelyett, hogy a szélére menne. Ha van ilyen viselkedés, akkor ezek a játékosok célzottan „megjósolják", hogy az ellenség hova fog kitérni, abban a reményben, hogy pont a képesség vonalába fog sétálni!
Eltekintve ezektől a szélsőséges példáktól, amelyek nem vonatkoznak a tömegekre, a játékosok sokat tanulhatnak a profi játékok, és különösen a streamek nézéséből. Amikor kedvenc profi játékosaid streamjeit nézed, nem csak azt láthatod, hogy mit csinálnak azokban a helyzetekben, amikben találják magukat, de gyakran hangosan is kifejtik a gondolataikat. Ahhoz, hogy aktívabb nézővé válj, a játékosoknak el kell gondolkodniuk azon, hogy mit tennének, ha ugyanabban a helyzetben találnák magukat, és össze kell hasonlítaniuk azzal, amit a profi játékos valójában tesz!
HASZNÁLD A GYAKORLÓ MÓDOT
Azokat a tényezőket amiket nem tudsz megtanulni a saját vagy a profi játékok áttekintéséből, vagy van egy elméleted, amit ki akarsz próbálni, akkor a Practice Tool a legjobb barátod! A Practice Tool különösen hasznos, amikor a tárgyakat és rúnákat szeretnél tesztelni, vagy csak gyakorolni a kombókat a Célbábuk ellen. A Practice Tool nagyon alulértékelt a League of Legends közösségben, több figyelmet érdemelne. Nem kell azonban kizárólag a gyakorlásra használnod, remek lehetőség a játék határainak tesztelésére is! Például mekkora sebzést osztasz ki egy adott hőssel, builddel.
TERVEZÉS
Ahhoz, hogy a kívánt mértékben fejlődj, és minden terület megfelelő mennyiségű gyakorlást kapjon, jó ötlet, ha ütemtervet állítasz fel magadnak. Lehet, hogy furcsán hangzik, hogy egy videojátékhoz időbeosztásod van, de ha egy játékos komolyan gondolja a fejlődést, akkor fontolóra kell vennie, hogy ugyanolyan keményen dolgozik a tanulásért, mint a profik az edzésért! Ez nem azt jelenti, hogy az egész napot játékkal töltsd, hanem éppen ellenkezőleg. Beosztani, hogy mikor, mire mennyi időt szánsz.
Vegyük példának az iskolát. Sok diáknak nehézséget okoz, hogy hosszabb ideig koncentráljon egy feladatra. A League of Legends sem különbözik ettől. Mind a fizikai, mind a mentális egészséged szempontjából fontos, hogy szüneteket tarts, és ne erőltesd túl magad. Ennek elkerülésének érdekében a játékosoknak ki kell találniuk, hogy mennyi ideig játszanak, és szükség esetén hamarabb abba kell, hogy hagyják.
Lehet, hogy egy játékosnak például csak négy órája van játszani. Mit kezdjenek ezzel a négy órával? Ha figyelembe vesszük a profik által követett elveket, akkor a bemelegítéssel kell kezdeniük, majd a fennmaradó időt arra kell fordítaniuk, hogy ciklikusan végigjátsszanak egy játékot, tartsanak egy rövid szünetet, nézzék át az adott meccs visszajátszását, majd ismételjék meg a folyamatot. A négyórás időtartam alatt ez valószínűleg körülbelül 15-20 perces bemelegítést jelent, amelyet három játék, szünet és az ellenőrzés ciklusa követ. Egy ilyen ütemterv betartása azonnal javulást mutathat a játékodban, ezért ha még sosem próbáltad ki, fontold meg, hogy egy nap kipróbálod!
HŐS VÁLASZTÁS
Ezután a játék kezdetéről fogunk beszélni, ami a hős választás. Ez a mérkőzés kezdete. Már itt lehet meccseket nyerni vagy veszíteni, ezért vegyétek komolyan! Sok mindent figyelembe kell venned, ha a lehető legtöbbet szeretnéd kihozni a játék ezen szakaszából.
Először is, vedd sorba a lehetőségeidet, amelyeket a kapott szereptől függően fontolóra veszel. Előre el kell döntened kik azok a hősök, akikkel játszani fogsz. Amint megkapod a szerepedet, ezt 2-3 lehetőségre kell leszűkítened.
Miután leszűkítetted a kört, a csapattársak szándékai alapján is kell mérlegelned, hogy mi a legjobb választás. Figyelembe kell venned, hogy milyen szerepet töltesz be a csapatodban, (carry, kezdeményező, támogató stb). Ezzel felkészíted magadat arra, hogy nagyjából tudd, milyen rúnákat választasz, milyen lesz a játékstílusod, mit teszel, ha elkezdődik a mérkőzés.
EARLY GAME
Amint elindul a meccs, itt az ideje, hogy az elméletet átültesd a gyakorlatba. Amikor a játékosok betöltődnek, a játéknak már a tervek végrehajtásáról kell szólnia. Hangsúlyt kell fektetni kezdeményezésre, hogy ne mindig az ellenfélre reagáljunk. Figyelembe kell venni, hogy milyen célt szolgálunk a csapatukban, és hogyan kell játszanunk a játék korai szakaszában.
MID-GAME
A mid-game-be érve lépve a játékosoknak meg kell fontolniuk, hogy mit tehetnek azért, hogy növeljék az előnyüket, vagy csökkentsék a lemaradásukat. Kit kell segíteni csapaton belül, ki okozza a legnagyobb kárt az ellenfélnek? Tudtok-e 5 az 5 elleni csapatharcot nyerni? Mindig van mód arra, hogy némi előnyt szerezz a játékban anélkül, hogy mechanikusan felül múlnád az ellenfelet! Soha ne ez legyen a stratégiád!
LATE-GAME
Legvégül, a late-game az, amikor a makrotudás átveszi az irányítást a játék felett. Ebben a szakaszban a csapatok valószínűleg egyenlőek, így az összetételeken és a stratégiákon fog múlni, hogy ki nyer!
VÉGSZÓ
Összességében a League of Legendsben a mechanikákra való támaszkodás a feljutáshoz túlértékelt és túlbonyolítja az egész folyamatot! A LoL megköveteli, hogy tudd, mit csinálsz, így a tanulás előtérbe helyezése és a gondolkodás sokkal tovább visz felfelé a létrán, mint a mechanika önmagában!
Szóval, mi a legjobb stratégia a League of Legendsben való feljutáshoz? Először is, szedd össze magad mentálisan, koncentrálj a tanulásra, vedd komolyan, és játssz a terved szerint! Ettől eltekintve minimalizáld a külső tényezőket, amelyek bonyolíthatják a játékot, mint például a mechanikailag intenzív hősök! Maradj az alapoknál, és tanulj, hogy jobbá válj a játékban, és látni fogod a fejlődést!
OSZD MEG VELÜNK A VÉLEMÉNYED HOZZÁSZÓLÁSBAN! KÖVESS MINKET FACEBOOKON IS!