Kaphat egy kutya hőgutát?

Kaphat egy kutya hőgutát?

Egy bizonyos hőmérséklet felett a testet alkotó sejtek elkezdenek lebomlani, és a szervezet működése leáll.

A kutyáknál ez már 41,5°C feletti testhőmérséklet esetén megtörténhet, ugyanis nem képesek az izzadás révén szabályozni a hőjüket úgy, mint az ember. Az alábbiakban utánajárunk, hogyan menthetjük meg a kutyát a hőgutától!

Ezek a hőguta jellemzői

A hőguta könnyen agykárosodáshoz vagy akár halálhoz is vezethet, ráadásul minden kutyát érint. Bizonyos csoportokat azonban jobban fenyeget: ezek az idős és a kölyökkutyák, a gyógyszeres kezelés alatt álló ebek, az elhízott, a vastag szőrű, a szív- és érrendszeri problémákkal küzdő kutyák vagy a nyomott orrú fajták.

A leggyorsabban egy, a BioZoo.hu webshopban kapható ápolószerek között helyet kapó hűtősamponnal, hűsítő matraccal vagy hűtőmellénnyel gondoskodhatunk kedvencünkről. Ha a kutya testhőmérséklete felmelegszik, lihegéssel igyekszik magát lehűteni. Ha viszont kis helyre van bezárva (például egy autóba), ahol a hőmérséklet hirtelen felmelegszik, esélye sincs a túlélésre. Ilyenkor elengedhetetlen, hogy az előbb említett módokon gondoskodjunk kedvencünkről.

A hőguta tünetei

Ha szaporán lélegzik, már gyanakodhatunk arra, hogy a kutya túlhevült. Ezenkívül erre enged következtetni az, ha az állat pulzusszáma megemelkedik, nyáladzani kezd, nyugtalan lesz, kitágul a pupillája. 

Később aztán hányinger és hányás, hasmenés, izomgörcsök is jelentkezhetnek, végül pedig egyensúlyvesztés, kábultság és ájulás is bekövetkezhet. Ez utóbbiak már a legsúlyosabb tünetek. Ilyenkor azonnal orvoshoz kell vinni és gondoskodni szükséges az elsősegélynyújtásról!

A legfontosabb a hűtés azonnali megkezdése, de ezt ne jéghideg vízzel végezzük! Fontos továbbá, hogy megitassuk és hűvös helyre vigyük az ebet. Emellett természetesen tovább kell folytatni a hűtést, a cél a 39,5%-os testhőmérséklet elérése. Az elsősegélynyújtást követően mielőbb keressünk fel vele egy állatorvost! 

A probléma megelőzése

A legjobb persze, ha egyáltalán nem is kerül sor a hőgutára. Ennek érdekében számos dolgot tehetünk. Soha ne hagyjuk az ebet az autóban, még akkor se, ha a kocsi árnyékban áll. A nyári melegben itassuk rendszeresen, nehogy kiszáradjon! Vigyünk magunkkal a sétákhoz is elegendő folyadékot. A sétákat egyébként érdemes inkább a korai reggeli és az esti órákra időzíteni, ilyenkor még nem elviselhetetlen a forróság. 

Ha a kutyus kinti, legyen egy hűvös, árnyékban lévő kuckója, ahová elbújhat az erős napsütés elől. A légzésproblémákkal rendelkező kutyusokat a melegben tartsuk légkondicionált, hűvös helyen!

A nyári napokon jól jöhet a már említett hűsítő sampon vagy zselé, hosszabb utakra pedig érdemes magunkkal vinni egy hűtőmellényt. Kifejezetten hasznos lehet egy hűtőmatrac is. A vízparton való tartózkodás során pedig alkalmazzunk strandsátrat kedvencünk számára!

OSZD MEG VELÜNK A VÉLEMÉNYED HOZZÁSZÓLÁSBAN! KÖVESS MINKET FACEBOOKON IS! 

Kövess Minket!



Közvetítések