Már a nyár közepén tudni lehetett, hogy az idei év súlyosan aszályos lesz, hiszen sem a tél nem hozott elegendő mennyiségű csapadékot, sem a tavasz, és a nyár is forrósággal robbant be, csapadék nélkül.
Az aszályt tavaink, folyóink vízállásváltozása is jelezte, valamint a több településen megjelenő vízhiány. A helyzet sokkal súlyosabb, mint gondolnánk.
Ennek alapján egyáltalán nem meglepő, hogy a gyepfelületek is bajban vannak. Bár sokaknál automata öntözőberendezés látja el elegendő mennyiségű öntözővízzel a kerteket, mégis megérezték a vízhiányt, illetve annak következményeit a korlátozások révén.
Öntözött gyepfelületek
A klímaváltozás már az ajtón kopogtat, ideje más szemlélettel nekiállni a kertek művelésének is. A Kertfüvesítés DCM talajjavítói segítségével ideális talajminőséget, optimális tápanyagtartalmat érhetsz el növényeid számára.
A híradásokból talán többen is értesültek az átmeneti korlátozásokról, vízhiányról, de csak kevesek szembesültek vele otthonaikban, és a külföldi híradások következményei sem értek még el hozzájuk. Még. De a klímaváltozás miatti egyre nagyobb vízhiány az élet minden területén éreztetni fogja a hatását, és akkor már nem csak a kertjeink öntözése aggaszt majd bennünket.
A vezetékes víz öntözésre történő használata már napjainkban sem mondható olcsónak. Sokan fúrt kutakból oldják meg a kertjeik öntözését, így míg az energiaárak - hiszen a szivattyúzáshoz elektromos áramra van szükség - nem emelkednek drasztikusan, nem érzik át a dolog súlyát. Persze egyre többen szembesülnek a kutak kiszáradásával is.
Fenntartható kertek
Az USA azon területein, ahol évtizedekkel ezelőtt a sivatagtól vettek el területeket, és teremtettek öntözéssel zöld oázisokat, manapság a vízhiány miatt már az eredeti sivatagi környezet visszaállítását támogatják, medencék helyett esővízgyűjtő tartályok telepítését. Nálunk is hasonló szemlélet vezethet csak eredményre, mutatjuk, mit tehetsz.
A fenntarthatóság elveit már a kert tervezésénél, újratervezésénél figyelembe kell venned. A legfontosabb célod, amivel a közvetlen környezeted kialakítását megkezded, a szárazságtűrés legyen. Ez természetesen nem kiégett gyepet, száradó növényeket jelent, csupán a várható klímának megfelelő növényzet telepítését. Egy kertet hosszú évekre tervezünk, így fontos a megfelelő alap megteremtése.
Szárazságtűrő gyepet minden kertbe
Mégha anyagi forrásaid meg is engedik az öntözött zöld gyep kialakítását, az éghajlatváltozás akkor is próbára teszi a fenntartást. Olcsóbb és célszerűbb, már csak a környezet védelmében is szárazságtűrő fűfajta telepítése. Nem a fűmag márkája, hanem a tartalma a lényeges: a nádképű csenkesz mindent kibír, a szárazságot, a túl sok csapadékot, de még az erős igénybevételt is, így kutyásoknak is kimondottan ajánlott, felülvetéshez csakúgy, mint friss telepítéshez.
A stressztűréshez persze a füvet is szoktatni kell, de kb. 2 év alapos gondozás után már heti 1-2 öntözéssel is megelégszik majd.
OSZD MEG VELÜNK A VÉLEMÉNYED HOZZÁSZÓLÁSBAN! KÖVESS MINKET FACEBOOKON IS!