Hogyan kezelhető a stressz Transzcendentális Meditációval?

Hogyan kezelhető a stressz Transzcendentális Meditációval?

A nagyfokú stresszt lassan úgy megszoktuk, mintha az életünk természetes állapota lenne, holott nem az.

Az ember ugyanis biológiailag nem arra van berendezkedve, hogy tartós stresszhatás alatt éljen. Emiatt nagy szükség van rá, hogy rendszeresen oldjuk a feszültséget, és nyugodt, békés tudatállapotba kerüljünk. Erre az egyik legjobb módszer pedig nem más, mint a tanfolyami keretek között is elsajátítható Transzcendentális Meditáció. 

Hogyan oldja a stresszt a TM meditáció?

A Transzcendentális Meditáció gyakorlása során az agy vérellátása javul, a prefrontális kéregben növekszik az aktivitás, és létrejön egy más módszerek alkalmazásával nem tapasztalható, teljesen összehangolt, egyedi agyműködés. 

A TM a mélyen gyökerező feszültségeket is oldja, ezért a kutatás szerint jelentős javulást hozott még a háborúból visszatérő, poszttraumás stressztől szenvedő veteránoknál is. Ha valaki, ők tudják, milyen az extrém stressz, ha pedig náluk hatásos volt a módszer, akkor ne kételkedjünk afelől, hogy az átlagos, mindennapi feszültség oldásában is segít. A veteránok bevonásával végzett 2018-as kutatást a Pentagon finanszírozta nem kevesebb mint 2,5 millió dollárért.

A pihenés új dimenziója

Egy másik tanulmány pedig rámutatott, hogy a TM meditáció gyakorlása akár 2-szer olyan pihentető is lehet, mint a mély alvás fázisa. Ez nagy szó, hiszen így a rendeződés és a regeneráció is jóval mélyebb, mint az általunk eddig tapasztalt legmélyebb pihenés, vagyis a mély alvás során. Minél mélyebb a pihenés, annál mélyebb a stresszoldás is. Ennek köszönhető, hogy a technika gyakorlói hamar észreveszik magukon az eredményeket, akár már pár nap elteltével is.

A technika megtanulása és alkalmazása ráadásul nem nehéz, bárki képes rá. Az alapok egy négy alkalmas TM tanfolyam keretében elsajátíthatók, a mindennapi gyakorlás során pedig rögzül a megszerzett tudás, és egyre mélyül a meditáció.

Hogyan működik a stressz?

Bár a stressz fogalmát mindenki ismeri, azt azonban már kevesebben tudják, hogy milyen folyamatok zajlanak ilyenkor a testünkben. Ahhoz, hogy megértsük, ismernünk kell a prefrontális agykéreg működését. 

Az agyunk ezen területe a homlok mögött helyezkedik el, és azért felelős, hogy egy adott döntés során átgondoljuk a különböző szempontokat, és mérlegeljük azokat. Röviden: ennek köszönhetjük, hogy nem ösztönösen cselekszünk, mint az állatok, hanem megfontolt emberként.

Ám amikor tartós stresszhatás ér minket, akkor ez a prefrontális agyterület egyszerűen kikapcsol. Ilyenkor átveszi az irányítást az agy stresszközpontja, az amygdala, ez pedig egy félelemközpontú terület, amely a “támadj vagy menekülj” elv alapján működik. Ezért a megfontolt döntések helyét átveszik az ösztönszerű cselekvések. Vagyis ilyenkor azonnal, zsigerből reagálunk dolgokra, anélkül, hogy átgondolnánk őket, vagy figyelembe vennénk mások szempontjait is. 

Ezt az állapotot mindannyian nap mint nap tapasztalhatjuk magunkon: amikor fáradtak és stresszesek vagyunk, nincs erőnk türelmesnek vagy toleránsnak lenni, átgondolni mások szempontjait, hanem azonnal felcsattanunk, vitát vagy veszekedést generálunk. Nem azért, mert ezt szeretnénk, hanem azért, mert a stresszes agyműködésünk ezt teszi lehetővé.

Ezért létfontosságú, hogy oldjuk a krónikus stresszt, és rendszeresen feltöltsük magunkat. Ennek egy egyszerű, és bárhol, bármikor elérhető formája a meditáció.

MONDD EL A VÉLEMÉNYED KOMMENTBEN! KÖVESS MINKET FACEBOOKON IS! 

Kövess Minket!



Közvetítések