A gluténérzékenység lényegében egy immunválasz a búzában, árpában, rozsban és más gabonafélékben található fehérje elfogyasztására.
Legtöbbször olyan kellemetlen tünetekkel járhat, mint a puffadás, a hasi fájdalom, a hasmenés és a fáradtság.
Sokan azonban ezt az állapotot összekeverik a cöliákiával, mivel rendkívül sok és nagyon azonos tünetük van, de ez a két dolog egyáltalán nem ugyanaz. Az utóbbi esetében ugyanis a szervezet úgy próbál harcolni a glutén ellen, mint ahogy azt teszi a betolakodó vírusok ellen. Ennek a következménye pedig, hogy gyulladás és súlyos károsodás keletkezik az emésztőrendszerben.
Mit lehet tenni?
Ha szeretnél ismét anélkül étkezni, hogy félned kelljen a kellemetlen bélfájdalmaktól, amelyek később felléphetnek, akkor a legjobb, ha mielőbb kivizsgáltatod magad. A gluténérzékenységet általában egy apró beavatkozással mutatják ki a vérből, de létezik egy másik módszer is. Ez lényegében arra épül, hogy 6 hétig gluténnel teli étrendet folytatsz, utána pedig 6 hétig áttérsz a gluténmentes táplálkozásra például az Éléskamra finoman reform lisztkeverékei segítségével.
Hogyan kezdj bele a gluténmentes diétába?
Bármilyen változtatás az étrendben kihívást jelenthet, különösen, ha ez azt jelenti, hogy kerülnöd kell kedvenc ételeidet, vagy új módszerekkel kell elkészítened őket. De ahogy idővel megszokod, hogy mit ehetsz, képes leszel alkalmazkodni az új helyzethez.
Választható ételek
A gluténmentes diéta megközelítésének egyik módja az, hogy ragaszkodsz a teljes értékű ételekhez. Ez azt jelenti, hogy például a friss gyümölcsök és a zöldségek biztonságosan fogyaszthatók gluténmentes diéta mellett. Természetesen a húsfogyasztás is megengedett, de mindenképpen próbálj meg ragaszkodni a pác nélküli marhahúshoz, baromfihoz, sertéshez és tenger gyümölcseihez, amelyekhez tökéletes köretként szolgál majd a rizs vagy a quinoa.
Abban az esetben pedig, hogy ha egy kis édességre vágynál, akkor az Éléskamra finoman reform paleo lisztkeverékeinek a segítségével készíthetsz például bögrés mákos süteményt, muffint, palacsintát vagy akár egy omlós piskótát is. De a kínálatukban nem csupán édességek elkészítéséhez ideális termékeket találhatsz, hanem olyan lisztkeverékeket is, amelyekkel finom puha házi kenyeret, császárzsemlét, bagettet, pogácsát vagy akár lángost is készíthetsz. Így nem kell félned attól, hogy nem tudsz majd egy változatos étrendet megteremteni magadnak.
Ha nem vagy biztos a dolgodban, akkor érdemes inkább kikérned egy regisztrált dietetikus véleményét, hogy megbizonyosodj arról, az étrendedből nem hiányoznak-e az alapvető vitaminok és ásványi anyagok. De nyugodtan megkérdezheted akár a fentebb említett webshop munkatársait, ők is szívesen segítenek.
Végső tanácsunk
Ha gluténmentes diétát követsz, akkor feltétlenül legyél óvatos a keresztszennyeződéssel kapcsolatban. Javasoljuk, hogy használj külön tárolóedényeket a gluténmentes élelmiszerekhez, és azokat a főzőedényeket, amelyeket az ételed elkészítéséhez használsz, címkézd fel!
OSZD MEG VELÜNK A VÉLEMÉNYED HOZZÁSZÓLÁSBAN! KÖVESS MINKET FACEBOOKON IS!