A cégjegyzék szerepe a szerződéskötés előtt

A cégjegyzék szerepe a szerződéskötés előtt

Mindenképpen körültekintőnek kell lenni egy ismeretlen partnerrel történő üzletkötés során.

Ebben a folyamatban nyújt segítséget a cégjegyzék. Cikkünkben utánajártunk a cégjegyzékkel kapcsolatos legfontosabb tudnivalóknak.

A cégjegyzék minden fontos adatot tartalmaz, ami segítséget nyújthat a megalapozott üzleti döntés meghozatalához a szerződéskötés előtt. Ez rendkívül fontos, hiszen a kis- és középvállalkozások hamar a csőd szélére kerülhetnek, ha az üzleti partnerük nem teljesít. Szóval minden esetben törekedni kell az üzleti partner hátországának leinformálására a szerződéskötés előtt. Ebben segít a Cégtaláló szolgáltatása.

Minden negatív bejegyzést is tartalmaz a cégjegyzék

Minden Magyarországon működő cégnek regisztrálnia kell magát a cégbíróság által nyilvántartott cégjegyzékben. Az itt szereplő adatok nyilvánosak, tehát bárki megismerheti azokat, aki tájékozódni szeretne a leendő üzleti partnerével kapcsolatban.

Ezek az adatok többek között tartalmazzák azt, hogy jogosult-e valaki aláírni a cég nevében. Arra is fény derül, ha valaki trükközni próbál egy ideiglenes képviseleti joggal. Minden negatív bejegyzést is tartalmaz a cégjegyzék, például törölt adószámot vagy adótartozást

Az elektronikus cégkivonat minden hiteles adatot tartalmaz

Ahogy már említettük, minden adat nyilvános, ami a cégjegyzékben szerepel. Ezekről az adatokról cégkivonatot lehet igényelni, amelyben szerepel többek között a cég adószáma, a cégjegyzékszám, az aláírók, a telephelyek, a tevékenységi körök, valamint a cég jelenlegi jogi helyzete. A cégjegyzékből az is hamar kiderül, hogy a cég áll-e végelszámolás, törlés vagy megszűnés alatt.

Az aláírás nélküli elektronikus cégkivonat minden hiteles adatot tartalmaz. Azonban ez a változat nem közhiteles, azaz nem tekinthető közokiratnak. Azzal mindenképpen fontos tisztában lenni, hogy a kettő között nagy a különbség. Ugyanis a hiteles cégdokumentum nem használható olyan esetekben, amikor közhiteles dokumentumra van szükség. Ilyen eset lehet például a pályázat benyújtása, a bankszámlanyitás vagy a hitelfelvétel. 

30 napon át érvényes a cégdokumentumok esetén a közhitelesség

Ma már nem kell cégbíróságra járni a közhiteles cégkivonatért, ugyanis elektronikus formában is igényelhető. Az e-közhiteles cégkivonat minősített elektronikus időbélyeggel és aláírással van ellátva, amelynek köszönhetően közokiratnak tekinthető. Azzal mindenképpen tisztában kell lenni, hogy ez a változat kizárólag elektronikus dokumentumként számít közokiratnak, nem szabad kinyomtatni hiszen abban az esetben az elektronikus aláírás nem őrzi meg a biztonságát.

Szóval elektronikus formában közokiratnak számít, és minden olyan helyen elfogadják, ahol a cégkivonatot elektronikus formában kérik. Fontos információ, hogy a kiállítástól számítva 30 napon át érvényes a cégdokumentumok esetén a közhitelesség.

Mindenképpen érdemes tehát tisztába kerülni azzal, pontosan mit is várnak tőlünk.

OSZD MEG VELÜNK A VÉLEMÉNYED HOZZÁSZÓLÁSBAN! KÖVESS MINKET FACEBOOKON IS! 

Kövess Minket!



Közvetítések