Számítógépes játékok és kütyük a gyerekek kezében

Számítógépes játékok és kütyük a gyerekek kezében

Tetszik vagy sem, nehéz távol tartanunk a mai világban gyermekeinket a számítógépek és okostelefonok világától.

De milyen hatással van rájuk mindez? S egyáltalán mennyi időt szabad képernyők előtt tölteniük a fiataloknak?

Túl sok vagy sem?

Az Onlinepszichológus.net szakemberei felhívják arra a szülők figyelmét, hogy számos kérdés felmerülhet annak kapcsán, mennyi időt tölthetnek egyáltalán a gyermekek ilyen foglalatossággal. Ahogy azzal is foglalkozni szükséges, hogy milyen szempontok merülnek fel, ha egy fiatal túlságosan sok időt tölt ilyen eszközökkel szórakozva.

Egész korán kezdik…

Már egészen kicsiknél, akár óvodáskorban is megfigyelhetjük, hogy komoly hozzáértés mutatkozik a gyerekek részéről a kütyük felé. Meséket vagy játékokat tudnak elindítani rajtuk, s gyakran igen hosszú időn keresztül elmerülnek az eléjük táruló világban. Ennek az oka abban a különbözőségben is rejlik, ami az offline világtól megkülönbözteti az online dolgokat. Nem is kell túl sokat magyarázni ezt, hiszen egy mesekönyv sosem tudja ugyanazt nyújtani a gyermeknek, amit egy Youtube-on elindított mese, ami kész képeket használ a fantázia megdolgoztatása helyett.

Milyen szempontok merülhetnek fel ezek kapcsán?

Más a tempó, a sebesség, ráadásul a kicsi átélheti az irányítás, a kontroll érzését, hiszen ő indítja, esetleg választja is a mesét, valamint ő vezérli a játékban a figurát. Generációk között pedig konfliktust szülhet, hogy nehéz átérezni ezeket az élményeket olyan felnőttként, aki még egy offline világban cseperedett.

Azt sem érdemes elfelejteni, hogy az idegrendszer fejlődésére is markáns hatással vannak a kütyük. A felpörgött képi világ, a hanghatások, a sebesség, az intenzitás azzal is együtt jár, hogy nehezen nyugszanak meg utána a kicsik. Ráadásul akár órákig is eltarthatnak a hatások, még az altatás is nehezebbé válhat.

Mikor kell lépnie a szülőknek?

De vajon hol jön el az a pont, amikor a szülőknek be kell avatkoznia az ilyen jellegű tevékenységekbe? A válasz itt sem egyszerű. Nézzük meg hozzá azt is például, hogy a gyermek mennyire kapcsolódik a kortársaihoz, a barátaihoz!

Fontos tisztában lennünk azzal, hogy a virtuális világba menekülés mögött olyan nehézségek is meghúzódhatnak, mint a szorongás, a depresszió vagy más pszichés problémák. Nyilvánvaló, hogy ezeket nem fogja megoldani az állandó kütyüzés, hanem szakértő segítséget érdemes kérni ahhoz, hogy a gyermek túllendülhessen rajtuk.

De mi számít túl soknak?

Adjuk meg hát a konkrét választ az elsőként feltett kérdésre is, amit némi támpontként lehet kezelni szülőként. A kisebbeknek nagyjából fél, maximum 1 óra az, amit engedni lehet, míg tinédzsereknél ez 2-3 órás időintervallummá is növekedhet. 

Természetesen ezek sem kell, hogy korlátlan használatot jelentsenek, hiszen nem minden tartalom való az adott korosztályba tartozó gyermekeknek. Ne feledkezzünk meg arról, hogy mi felnőttek is fontos mintaként szolgálunk gyermekeink számára, s már ezzel is nagy hatással vagyunk rájuk!

OSZD MEG VELÜNK A VÉLEMÉNYED HOZZÁSZÓLÁSBAN! KÖVESS MINKET FACEBOOKON IS! 

Kövess Minket!



Közvetítések