November 28-án véget ért a 16. népszámlálás Magyarországon, amely rekordnagyságú internetes kitöltési aránnyal zárult. Az idei összeírás volt az utolsó, hagyományos értelemben vett népszámlálás, a következő már adminisztratív adatforrások használatával, a lakosságra háruló feladat nélkül zajlik majd.
Az online önkitöltési időszakban rekordmennyiségű, 7 millió személyi kérdőív érkezett be, a népszámlálásban érintett összes cím 63,5%-áról. Az online szakaszt követően, országszerte mintegy 23 ezer számlálóbiztos 5 millió címet, ezen belül 4,6 millió lakcímet, illetve további mintegy 400 ezer egyéb címet (pl. nyaralók, valamint különféle intézmények címét) ellenőrizte. A népszámlálás harmadik, pótösszeírási időszakában pedig azoknak kellett részt venniük, akik valamiért sem az online, sem a számlálóbiztosi időszak alatt nem töltötték ki a kérdőívet.
Összesen 9,2 millió kérdőívet, azaz a becsült népességszám 96%-át gyűjtötte össze a népszámlálás, adataik bekerültek a KSH adatbázisába. A november 28-án lezárult összeírási időszakot követően, most már a beérkezett, rekordsokaságú adat feldolgozása zajlik, az első eredményeket 2023. első negyedévében fogja közölni a KSH.
„Büszkék vagyunk arra a szakszerű és elhivatott munkára, amelyet a számlálóbiztosok az elmúlt egy hónapban végeztek. A számlálóbiztosok nagyon fontos szerepet töltöttek be a népszámlálás során, hiszen a háztartások jelentős része az ő segítségükkel vett részt az adatgyűjtésben. A népszámlálás végrehajtásának ők voltak a főszereplői, áldozatos tevékenységük elengedhetetlen volt a népszámlálás sikeres lebonyolításához. Köszönjük a háztartások együttműködését is. A visszajelzések alapján a többség megértő volt a népszámlálással, az adatgyűjtés céljaival kapcsolatban, és támogatták a számlálóbiztosokat munkájuk elvégzésében" – mondta Kovács Marcell, a KSH népszámlálási projektvezetője.
Miért fontos a népszámlálás?
- pontos és részletes képet kapunk Magyarország népességének nagyságáról, demográfiai jellemzőiről, egészségi állapotáról, iskolázottságáról, foglalkoztatottságáról, nemzetiségi és vallási összetételéről, élet- és lakáskörülményeiről
- az információk alapján megalapozott döntések születhetnek
- fontos helyi fejlesztések valósulhatnak meg, a népszámlálás során összegyűjtött adatokra alapozva
Az idei népszámlálás sok szempontból egyedi volt. Ezúttal jóval több kérdőív érkezett az online szakaszban, mint a legutóbbi népszámlálás alkalmával. 11 év alatt rengeteget változtak az internethasználati szokások, az eszközellátottság, így az online szakaszban rekordszámú, összesen 7 millió személyi kérdőív érkezett be alig három hét leforgása alatt. A népszámlálásban a becsült várható népesség 96%-a vett részt, ez pedig nem csak idehaza, de nemzetközi viszonylatban is siker. Összesen 9,2 millió személyi kérdőív érkezett be és vár feldolgozásra a KSH adatbázisában. Egyedi volt az idei népszámlálás azért is, mert ez volt az utolsó hagyományos népszámlálás, a jövőben a lakosságra háruló feladat nélkül, adminisztratív adatbázisok felhasználásával zajlik majd a népesség számának felmérése.
Ha még többet szeretne tudni a népszámlálás menetéről, az adatok összegyűjtéséről és feldolgozásáról, a kiértékelésről és a népszámlálás hasznosságáról, akkor látogasson el a nepszamlalas2022.hu oldalra.
OSZD MEG VELÜNK A VÉLEMÉNYED HOZZÁSZÓLÁSBAN! KÖVESS MINKET FACEBOOKON IS!
(X)