Fiatalkorban általában nem kell krónikus betegségekkel foglalkoznunk, szerencsére ilyenkor még ritkábbak a súlyos egészségügyi problémák. Emiatt hajlamosabbak vagyunk elhanyagolni magunkat – ez a hozzáállás azonban megalapozhatja olyan későbbi betegségek kialakulását, mint az ízületi kopás vagy gyulladás.
Ízületi bántalmak, amelyeket jobb elkerülni
A csontok kapcsolódási pontjai az ízületek, ahol az érintkező csontfelszíneket porcszövet borítja. Feladatuk, hogy csökkentsék a csontok felületének súrlódását, egymáshoz dörzsölődését. Az ízületek leginkább a térdben, a csípőben és a gerincoszlop csigolyáiban vannak kitéve nagyobb terhelésnek. A megterhelő fizikai munka ugyanúgy károsíthatja az ízületeket, mint a mozgásszegény életmód. Fiatalabb korban még túlsúlyban vannak a szervezet felépítő folyamatai. Idővel azonban a lebontó folyamatok aránya növekszik meg, ezért a porcszövet sem tud kellően regenerálódni.
Az ízületekre leginkább a porckopás, azaz az artrózis és az ízületi gyulladás, artritisz jelent veszélyt az idő előrehaladtával. Az ízületi porckopás során a porcszövet elvékonyodik vagy teljesen el is tűnik, ami a mozgás beszűküléséhez és fájdalomhoz vezet. Ízületi gyulladás esetén autoimmun megbetegedés, helytelen táplálkozás vagy túlzott terhelés következtében alakul ki folyamatos, visszatérő fájdalom. Súlyos esetben, amikor gyakorlatilag már járni sem tudunk, a probléma csak térd- és csípőprotézis műtéttel lesz megoldható.
6+1 dolog, amit már a fiatalok is megtehetnek
Az ízületeinkért gyakorlatilag bármilyen életkorban tehetünk. A módszerek nem különböznek igazán, de minél korábban kezdjük el ezeket alkalmazni, annál nagyobb eséllyel kerülhetjük el a későbbi ízületi bántalmakat.
Rendszeres mozgás
Fiatalkorban is oda kell figyelni a megfelelő testmozgásra. A mozgásszegény életmód ugyanúgy káros lehet, mit a túlzottan megerőltető sport. A sportok amelyek nagy mértékben igénybe veszik az ízületeket mit a futball, a hosszútávfutás vagy a súlyemelés, már idő előtt elindíthatják a porckopás folyamatát. Ha ilyen tevékenységeket folytatunk, akkor különösen oda kell figyelni a porcok regenerálódását segítő táplálékkiegészítők fogyasztására! A legjobb azonban, ha olyan sporttevékenységet végzünk, amelyek kímélik az ízületeinket: ússzunk vagy a kerékpározzunk!
Rendszeres folyadékpótlás
Az ízületek vérellátása kiemelkedően fontos a porcregenerálódás szempontjából, figyelnünk a vérkeringésünk egészségére. Ennek alapja a megfelelő folyadékbevitel, hiszen a dehidratáltság rossz hatással van a keringésre és a vérnyomásra. Ha nem iszunk elegendő folyadékot, az ízületi nedv mennyisége is csökken, amely fokozza a porckopást.
Helyes táplálkozás
Helyes táplálkozással nemcsak a megfelelő tápanyagellátást biztosíthatjuk, hanem megelőzhetjük az ízületi gyulladás kialakulását is. A zöldségek és a gyümölcsök vitaminokkal, valamint ásványi anyagokkal támogatják a testünket, és ezáltal az ízületeink működését is. A tejtermékek, a sajtok pedig a csontozat felépítéséhez elengedhetetlen kalciumot biztosítják. Érdemes csökkenteni a cukros italok, édességek fogyasztását, mert a túlzott cukorbevitel elősegíti az ízületi gyulladások kialakulását és a meglévő tünetek súlyosbodását.
Vitaminok, ásványi anyagok
A csontozat erősítéséhez nem csak kalciumra van szükség: hasznosulásához a D-vitamin, a magnézium és a K-vitamin is elengedhetetlen. Ezek a vitaminok és ásványi anyagok együttesen szabályozzák a csontozat építő és lebontó folyamatait. Ezek rendszeres pótlásával sokat tehetünk a csontozatunk és ízületeink egészségéért. Különösen, ha az ízületeket megterhelő sporttevékenységet végzünk.
Kollagénpótlás
Az ízületi porcok egyik meghatározó alkotóeleme a kollagén. A fiatalok a teste még nagy mennyiségben tudja előállítani, az életkor előrehaladtával viszont érdemes fokozatosan pótolni. Nemcsak az ízületeinknek, hanem a bőrünknek és a kötőszöveteinknek is hasznos. A C-vitamin fogyasztásával pedig elősegíthetjük a szervezet természetes kollagéntermelését.
Testsúlyfigyelés
A súlyfelesleg fokozott terhelést jelent az ízületeknek, mert nagyobb erővel nyomódnak egymáshoz az ízületekben a porcok, ezért a kopási folyamatok felgyorsulhatnak. A fiatalkori elhízás későbbi szövődménye lehet az ízületi gyulladás vagy porckopás. Érdemes minél hamarabb elkezdeni a felesleges kilóktól való megszabadulást, ami fiatalkorban – mikor még gyorsabb az anyagcserénk – könnyebb feladat.
Orvosi vizsgálatok
Bármilyen életkorban előfordulhatnak ízületi panaszok vagy sérülések. Egy egyszerű ficam vagy zúzódás is okozhat később nagyobb bajt, ha nem megfelelően gyógyul. Ne vegyük félvállról az ízületi panaszokat, vizsgáltassuk ki, hogy a megfelelő terápiával elkerülhessük a komolyabb problémák kialakulását!
A test meghálálja majd
Ha már fiatalon odafigyelünk az ízületeink egészségére, akkor kevésbé fenyegetnek majd bennünket az időskori mozgásszervi bántalmak. Kalciumpótlással elkerülhetjük a csontritkulás kialakulását, és nagy eséllyel nem lesznek ízületi gyulladásaink, ha odafigyelünk a rendszeres mozgásra, a kollagénpótlással pedig az ízületi porckopást előzhetjük meg. Az odafigyeléssel olyan komoly beavatkozásoktól kímélhetjük meg magunkat, mint a térd- vagy a csípőprotézis-műtét.
A mozgásszervi és ízületi problémák nem csak az időseket fenyegetik. A fiatalok esetében is elindulhatnak azok a folyamatok, amelyek később porckopáshoz, csontritkuláshoz vagy ízületi gyulladáshoz vezethetnek. Az időben kialakított egészséges és fenntartható életmód azonban segíthet a mozgásszervi problémák megelőzésében.
OSZD MEG VELÜNK A VÉLEMÉNYED HOZZÁSZÓLÁSBAN! KÖVESS MINKET FACEBOOKON IS!