Mi mindenre lesz szükségünk, ha ismét elkezdjük az edzőtermet látogatni?

Mi mindenre lesz szükségünk, ha ismét elkezdjük az edzőtermet látogatni?

Kezdőként vagy újrakezdőként sem mindig egyszerű az edzőterem látogatása.

Az új szokás kialakítása olykor több időt vesz igénybe, mint gondolnánk, illetve az eredmények is gyakran váratnak magukra. Hogy kissé könnyebbé tegyük ezt az időszakot, cikkünkben összegyűjtöttük, mire érdemes figyelni és mit érdemes beszerezni, ha ismét elkezdünk edzőterembe járni. Ezek a közérzetünk mellett akár a gyorsabb izomnövekedéshez is hozzájárulhatnak. 

Fontos a megfelelő motiváció

Amikor visszatérünk az edzőterembe egy hosszabb kihagyás után, esetleg egy új szokást próbálunk kialakítani, megfelelő motiváció nélkül hamar alább hagyhat a lelkesedésünk. Ahhoz, hogy az első néhány edzés és az őket követő izomláz után ne adjuk fel, érdemes napirendre tűzni a mozgást. Ehhez először szabjuk meg, hogy hetente hány napot szánunk az edzésre és ezen belül alkalmanként mennyi időt akarunk eltölteni a teremben. 

A kondíciónktól függően érdemes egy-két órával kezdeni és ha belefér, céljaink elérése érdekében akár hosszabb időt is rászánni az edzésre. Mivel az edzőterembe vezető út, az átöltözés, bemelegítés majd lelazítás is időt vesz idénybe, ennél rövidebb tartammal nem érdemes számolni. Ugyanakkor a ló túloldalára se essünk át! Az élsportolókon és a hírességeken kívül kevés embernek van szüksége napi nyolc óra edzésre. Ráadásul a fáradtság és az izomláz könnyen meggyőzhet róla a következő alkalommal, hogy nem is akarunk visszatérni az edzőterembe. 

A megfelelő motivációhoz a napirend mellett vállalható célokra is szükségünk lesz. Ezek meghatározásában sokat segíthet például egy személyi edző, de saját korábbi tapasztalatainkat is segítségül hívhatjuk. A lényeg, hogy ne akarjunk egy hét alatt tíz kilót ledobni vagy látványos izomtömeget építeni. Tűzzünk ki vállalható mérföldköveket és élvezzük az edzést!

Egy edzőpartner szintén segíthet a rendszeresség megőrzésében. Ha újak vagyunk egy edzőteremben, bátran kérjünk segítséget azoktól, akik otthonosabban mozognak a gépek között és akár új ismeretségekre is szert tehetünk. Valamint egy barátunkkal is összebeszélhetünk.

Mire lesz szükségünk, ha újra elkezdjük látogatni az edzőtermet?

Funkcionális sportruházatra 

A divatos sportcipők és edzőruhák között nem mindig egyszerű eligazodni. A megjelenés mellett azonban kiemelten fontos a funkcionalitás is. Ha időnk nagy részét a futópadon fogjuk tölteni, például szükségünk lesz egy rugalmas talpú futócipőre. Mivel a rázkódás és a futás közben a lábunkat érő folyamatos ütések hosszú távon ízületi problémákat is okozhatnak, nem mindegy, milyen cipőt választunk. A lapos talpú tornacipők vagy a divatos deszkás cipők nem megfelelőek erre. Míg a súlyzós edzésekhez szinte mindegy, mi van a lábunkon. 

A ruhánk anyaga legyen jó légáteresztő képességű. Ez hozzájárul testünk természetes hűtőmechanizmusához, így az izzasztó edzések közben sem fogunk túlhevülni. Érdemes arról is tájékozódni, van-e valamilyen előírás az edzőterem látogatói számára a ruházatukra vonatkozóan. Nem mindenhol megengedett például az ujjatlan felső vagy a szimpla sportmelltartó viselése. 

BCAA aminosavra

Szervezetünk támogatásához hozzájárulhatnak bizonyos étrendkiegészítők is. A BCAA aminosavak (elágazó láncú aminosavak), amelyek közé tartozik az L-leucin, L-valin és L-izoleucin fontos szerepet játszanak az izomnövelésben. De nemcsak abban, hanem a súlycsökkenésben is. Ezt pedig úgy tudják elérni, hogy hozzájárulnak az izmok regenerációjához, vagyis egy megerőltető edzés után kisebb valószínűséggel lesz izomlázunk. Segítik az izomtömeg megőrzését hosszabb betegségek alatt, illetve támogatják a sovány izomzat építését.

Ha a szálkásítás és az izomtömeg növelés a célunk, mindenképp érdemes beépíteni étrendünkbe ezeket a hasznos táplálékkiegészítőket. Egy 2009-es kutatásban azt is tesztelték, milyen hatása van a BCAA aminosavaknak a fehérjeporokkal és a szénhidrátot tartalmazó sportitalokkal szemben. Ebben pedig fény derült rá, hogy a BCAA-t használó csoport súlycsökkenése és izomnövekedése jelentősen nagyobb volt, mint a másik két csoportnak. 

Két törölközőre

Érdemes magunknál tartani egy kisebb méretű törölközőt az edzőterem területén. Így bármikor könnyen letörölhetjük vele az izzadságunkat. Ez a közérzetünkön is javíthat, illetve segít az edzőterem higiéniájának megőrzésében is. Ugyan a gépeket és a sporteszközöket mindig illik tiszta és rendezett állapotban hagyni, könnyebb ezt megtenni, ha csökkentjük a lecsöpögő izzadtság mennyiségét. 

Az edzőteremben használt törölköző pedig nem lehet ugyanaz, amivel az edzést követő zuhanyzás után megtörölközünk. Ennek szintén higiéniai okai vannak, hiszen a felpuhult, érzékeny bőr különösen fogékony lehet a fertőzésekre. 

Edzéstervre és megfelelő étrendre

Az edzésterv és az egészséges étrend kéz a kézben járnak. Akár fogyás, akár izomnövelés a célunk, hamarabb elérhetjük azt profik segítségével. Egy személyi edző az erőnlétünknek, igényeinknek megfelelően alakíthat ki számunkra edzéstervet. Ez hozzájárul ahhoz, hogy megőrizzük kitartásunkat és ne erőltessük túl szervezetünket. Ugyanakkor megfelelő kihívást is biztosít. 

Az étrend, ami az edzésterv fontos kiegészítője pedig hozzájárul ahhoz, hogy szervezetünk minden fontos tápanyagot megkapjon. Nem mindegy ugyanis, hogy mennyi zsírt, szénhidrátot és fehérjét viszünk be egy nap és ezek milyen forrásból származnak. 

Összességében azonban a rendszeresség és a kitartás hozza majd meg a kívánt eredményeket. Céljaink elérése pedig olykor több időt is igénybe vehet.

Kövess Minket!



Gamer szótár


Közvetítések