Üdvözlünk a 21. században – hogyan segítik a chatbotok a nyelvtanulást?

Üdvözlünk a 21. században – hogyan segítik a chatbotok a nyelvtanulást?

Manapság már semmi meglepő nincs abban, hogy “gépekkel,” avagy a mesterséges intelligenciával kommunikálunk. S míg akadnak, akik többnyire csak szórakoznak vele és vicces dolgokat kérdeznek tőle, vagy konkrét utasításokkal a munkájuk egy részét végeztetik el vele, addig vannak, akik a nyelvtanuláshoz hívják segítségül.

Persze legyen bármilyen okos is egy chatbot, valószínűleg sosem fog tudni pótolni egy élő, hús-vér tanárt, felvenni a versenyt a Magyarország Több Nyelven Beszél szolgáltatásaival, de azért mindenképp érdemes kiaknázni a benne rejlő lehetőségeket.

Mik azok a chatbotok?

Kezdjük talán az alapokkal, avagy egyáltalán mit nevezünk chatbotnak? Ezek valójában számítógépes programok, amik képesek chatelni az emberekkel. Hazánkban is egyre elterjedtebb, sok webáruház használja őket kvázi olyan “ügyfélszolgálatosként,” ami 0-24-ben elérhető, és pár pillanaton belül választ ad az egyszerűbb kérdésekre. 

De a chatbotok tudása közel sem merül ki ennyiben, ugyanis hasznos partnerek lehetnek a nyelvtanulásban is. Hogy miért? Nos, bármilyen idegen nyelvet is szeretnénk elsajátítani, nagyon fontos, hogy ne csak passzívan (azaz olvasással és hallott szöveggel) használjuk, hanem aktívan kommunikáljunk akár szóban, akár írásban, például hobbiról, sportól, bármilyen témáról. 

Csakhogy a nyelvtanulók egy része – pláne, aki még kezdő és bizonytalanabb – nem szívesen társalog emberekkel, mert fél, hogy kínos helyzetbe kerül, ha esetleg valamit rosszul mond. 

Viszont ha a beszélgetőpartner “csak egy gép,” akkor nincs mitől tartani, hiszen egy chatbot nem tud kinevetni vagy lesajnálni. (Egyébként ez az emberek nagy részére sem jellemző, csak a legtöbb nyelvtanulónak efféle irracionális félelmei vannak.) Ezért sokan kényelmesebbnek érzik, ha inkább egy chatbottal kommunikálnak.

Ráadásul ezek a “robotok” bármikor elérhetőek, nem kell időpontot egyeztetni velük, mint egy tanárral, így akár egy álmatlan éjszakát is eltölthetünk nyelvgyakorlással. 

Kutatások a témában

Mivel ez egy igencsak ígéretes terület, ezért természetesen több kutatás is készült a témában. A tudósok arra az eredményre jutottak, hogy a célzottan nyelvtanulásra készített chatbotok tényleg nagyon hatékony eszköznek bizonyulnak. 

A különféle szituációs feladatok és rugalmas testreszabási lehetőségek által segítik a tanulókat a gyakorlásban és az ismereteik elmélyítésében. A chatbotoknak lehet vizuális formája is, például ember, állat vagy valamilyen animált karakter formájában, ami közvetlenebbé teheti a kommunikációt, és vonzóbbá a gép beszélgető partnert. 

Mi a helyzet azokkal, akik nem tudnak írni?

Bár “chatelés” alatt főként az írásbeli beszélgetésre gondolunk, de léteznek már olyan botok, amelyek hangalapú kommunikációra is képesek. Általuk azoknak is lehetőségük nyílik a nyelvtanulásra, akik nem tudnak írni; például az óvodás kisgyermekek vagy a látássérültek. Emellett bárkinek hasznos lehet, hiszen a beszédet, a helyes kiejtés elsajátítását tudja általuk gyakorolni.

Kövess Minket!



Gamer szótár


Üzlet - 1 karátos gyémánt eljegyzési gyűrű: tökéletes választás lánykéréshez

A lánykérés egy életre szóló emlék: ez egy olyan pillanat, melyben egyszerre van jelen a közös múlt és jövő, a szenvedély és a meghittség, a bizonytalanság és az elszántság. Az esemény történhet a tengerparti naplementében vagy akár egy focimeccs szünetében a lelátón – bárhol is tesszük fel a kérdést, az élmény mindkét félnek felejthetetlen lesz.

Üzlet - Logózott ragasztószalag: a márka mozgó arculata

Az üzleti életben gyakran nem is gondolunk arra, hogy mennyire jelentőségteljesek a részletek. Például, vajon mekkora hatást gyakorolhat egy cég arculatára az, ha egyedi, logózott ragasztószalagot alkalmaz?

Közvetítések