Számos élethelyzet van, amikor kiderül egy probléma az egészségünkkel kapcsolatban. Mi magunk is törekszünk arra, hogy rendszeresen sportoljunk és figyeljünk a testünk jelzéseire, azonban sok tünetet nem mindig tudunk konkrét betegséghez kötni.
A diabétesz megjelenésének rengeteg jele lehet, ami nem mindig tudatosul, ám nagyon veszélyes. Nemcsak azért, mert maga a kialakult állapot károsítja a szervezetünket, hanem azért is, mert nagyon sok szövődménye lehet. Ezek között pedig a látásunk épsége is szerepel, ezért fontos, hogy időben észleljük azokat a tüneteket, amik a cukorbetegségre utalhatnak.
Hogyan kapcsolódik a diabétesz a látáshoz?
Az Optimum Szemészet szakemberei számos kezelési lehetőséggel segítik a hozzájuk fordulókat, ami jelentheti a látás megmentését is. A vércukorszint nem megfelelő értékei hatással lehetnek a látásunkra.
Mivel a magas vércukorszint a teljes érrendszert károsítja, így a szemünkben található ereket is. Ennek eredményeképpen kihathat a látásunkra, hiszen a nem megfelelő vérellátás idővel jelentős gondot okozhat.
Abban az esetben, ha a diabétesz felüti a fejét, előfordulhat homályos látás vagy sötét területek a látómezőben. Még az is gyakori, hogy úszó képeket látunk. Sajnos számos olyan helyzet van, amikor évekig lappang a betegség tünetmentesen, aminek kiderítésében az évenkénti szűrővizsgálat megoldás lehet.
Milyen szövődménye lehet a diabétesznek a szemünkre nézve?
Az egyik szövődmény, ami az érrendszer károsodása miatt megjelenhet, az a diabéteszes retinopátia. Ez előrehaladott állapotban akár látászavart és üvegtesti vérzést is okozhat. A legnagyobb veszélye pedig az, hogy abban az esetben, ha elhanyagoljuk, és nem kezeltetjük, még vakságot is okozhat.
Talán a legismertebb szövődmények egyike a zöldhályog és a szürkehályog, előbbi általában lézerkezeléssel javítható, utóbbi pedig műtéttel.
Jellemzően a szövődmények kialakulása kordában tartható, azonban ennek hiányában a súlyos látáskárosodás mellett vakság kialakulásához is vezethet. Nagyon fontos, hogy időben észleljük a tüneteket, hogy megelőzhető legyen a nagyobb baj.
A cukorbetegség vakságot is okozhat
Ahogy már említettük, a legsúlyosabb esetekben elveszíthetjük szemünk világát, ami viszont semmivel nem hozható helyre. A folyamatos szűrővizsgálatok azonban számos veszélytől óvhatnak meg bennünket.
Mivel a lappangási idő, és a tünetmentesség nem közvetít felénk jeleket, így sokkal nehezebben vesszük észre egyedül. A rendszeres szemészeti vizsgálatok azonban a legtöbb esetben akkor is képesek kiszűrni a szembetegségek jelenlétét, amikor mi még semmit nem érzékelünk belőle.
Minden esetben jelentős fontossággal bír a rendszeres szűrés. Nemcsak az általános egészségi állapotot tekintve, hanem a szemeink épsége érdekében is. Mindemellett pedig biztonságérzetet is ad, amikor a szakorvos nem talál problémát.