A megfelelő szájhigiénia fenntartása érdekében naponta legalább kétszer illik fogat mosni. Ezt a legtöbben be is tartjuk. De ami ennél is fontosabb, hogy milyen technikával végezzük el a kötelező fogápolási teendőnket.
Akik elektromos fogkefét használnak, nekik úgymond nem is kérdéses, hiszen a praktikus eszköz szakszerűen elvégzi a dolgát. Azonban, ha a manuális fogkefét preferáljuk, néhány dologra mindenképpen tanácsos odafigyelni. Olyan ez, mint a testedzés, eleinte nehéz belejönni, később már egyre profibbak leszünk.
Nem szabad azonban megfeledkezni a rendszeres fogorvosi kontrollról sem, félévente, évente érdemes például bejelentkezni az Andersen Fogászatra ellenőrzésre.
Hogyan mossunk fogat?
Nagyon sokan elrontják, például túl erősen rányomják a sörtét, kidörzsölik az ínyt, sikáló technikát alkalmaznak. Az igazság az, hogy körkörös, lágy mozdulatokkal kell elvégezni a fogtisztítást, mégpedig úgy, hogy a fogkefét 45 fokos szögben tartjuk. Az ínytől a korona felé haladva, foganként, precízen. Ezt követően a fogkefével merőleges helyzetben a fogak hátsó oldalát is alaposan tisztítsuk meg, ez esetben fel-le irányú technikával! Az őrlőfogak felszínéről a lepedéket előre-hátra mozdulattal, vízszintesen távolítsuk el.
Milyen egyéb kellékeket célszerű alkalmazni?
A nyelvkaparó erősen ajánlott, hiszen a segítségével elejét vehetjük a kellemetlen szájszagnak, ugyanakkor eltávolítható a bakteriális lepedék. A használata egyáltalán nem bonyolult, a nyelvgyök irányából töröljük át a nyelvünk egész felszínét egészen a nyelvcsúcsig.
Ezen a ponton még mindig nem teljes a szájápolási rutinunk, hiszen a fogközökre, illetve a nehezen hozzáférhető helyekre is gondolnunk kell. Ehhez alkalmazzunk fogselymet és fogköztisztítót! Előbbi használata során “fűrészelő” technikával távolítsuk el az ételmaradékokat, lepedékeket. Körülbelül 30 cm hosszúságú darabot tépjünk le, melyet feltekerve az ujjainkhoz könnyen fixálhatunk, majd a mutató- és hüvelykujj közé befogva kifeszíthetjük.
A fogköztisztító kefék remekül bevethetők az elülső fogközök, valamint a kis- és nagyőrlők közti hézagok alapos kitisztításához. Mivel többféle méretben is elérhetőek, érdemes szakember segítségét kérni, hogy biztosan a megfelelő típust használjuk. A tisztítás során törekedjünk a be-, illetve kifelé irányuló mozdulatokra.
Az időszakos fogkő-eltávolítás sem maradhat el
Bármennyire is odafigyelünk a helyes fogápolási technikára, és betartjuk a fent említetteket, bizonyos időközönként szükségessé válhat az ultrahangos fogkő-eltávolítás. Gyakran nem is látni a felgyűlt fogköveket, mivel az íny alatt is előfordulhatnak. A többségnél azonban a jól látható területeken, a közökben a fogak oldalsó, alsó részén alakulnak ki, fontos tehát ezek rendszeres eltávolítása.
Jelentkezzünk be dentálhigiénikusunkhoz a következő fogkő-eltávolításra, ezáltal nemcsak a ragyogó mosoly lehet a jutalmunk, hanem az egészséges íny is. Ez pedig a fogak megtartásának alapja.