Manapság oly mértékben felgyorsultak az események körülöttünk, hogy ember legyen a talpán, aki ezt követni és érteni tudja. Szinte lehetetlen jól tájékozottnak lennünk. Ha fel is merül bennünk erre az igény, nem mindig tudjuk, hol találunk hiteles információkat.
Milyen a jó hírportál?
Erre feltehetőleg nincs két egyforma válasz, de azért mégis hasznunkra válhat, ha valamilyen rendszert fel tudunk fedezni az adott hírszolgáltató felületén. A Hirnavigator.hu top hírei között nem maradsz le a legfrissebb fejleményekről, és biztos lehetsz abban, hogy az elmúlt pár óra újdonságairól olvashatsz. Így aztán, ha a közértben sorban állva éppen megüti a fülünket egy mondatfoszlány, amire felkapjuk a fejünket, hazaérve elég a keresőbe beütni a hallottakat, és máris közelebb jutunk a teljes információhoz az utóbbi 4 órából.
Gyakran kerülünk olyan helyzetbe egy cikk elolvasása után, hogy mire a végére érünk, akkor szembesülünk azzal, hogy ezek a hírek már nem is aktuálisak. Persze utána megtaláljuk nagy nehezen, a lap tetejére visszagörgetve a dátumot, és talán kényszeredetten nevetünk vagy épp bosszankodunk az elvesztegetett időn.
Egy sportesemény kapcsán előfordulhat, hogy csak a végeredményre vagyunk kíváncsiak. Ha jó helyen keresgélünk, egyszerűen rábukkanhatunk az összegzésre, és nem kell egy egész oldalt átnéznünk ahhoz, hogy kibogarásszuk a nekünk értékes adatot. Például a felkapott rangadóknál vagy az ötkarikás játékok esetében ez különösen fontos kritérium számunkra.
Könnyű használat
Egy ideális felület könnyen kezelhető, és akár napon belüli időpontokra bontva sorakoztatja fel a híreket. Mi pedig dönthetünk arról, hogy megéri-e a pillanatnyi információéhségünket kielégíteni, vagy inkább tovább kattintunk.
Hiába a kereső egy oldal tetején, ha a beírt szavak nem kompatibilisek az adott cikkek kiemelt mondataival. A jó cím már első blikkre figyelemfelkeltő. Magában foglalja a kulcsszavakat, így nem fordulhat elő, hogy a keresésünkre egy teljesen másik információt dob fel a rendszer. Az is lényeges lehet, hogy olvasóként rögtön lássuk, melyik oldalra fogunk eljutni, ha kattintunk. Mindannyiunknak vannak kedvencei, vagy épp ellenkezőleg, illetve más-más portált tartunk hitelesnek.
Virtuális könyvtár
Minél több fejezetet sorol fel egy felület, minél gazdagabb a témavilág, annál nagyobb az esélye annak, hogy onnan fogunk elindulni, ha utána akarunk járni valaminek. Az a legjobb, ha az adott kérdésben az előzménycikkeket is ott találjuk kronológiai sorrendben.
Ha valaki járt már életében igazi könyvtárban, akkor hamar felismeri a hasonlóságot. Belép egy hatalmas térbe, és máris látja a sok polcot tele könyvvel. Majd elindul, és a katalógusokat olvasgatva lép tovább és tovább, míg oda nem ér, ahová indulni szeretett volna. Most is ezt tesszük, csak épp virtuálisan.
Az már rajtunk múlik, hogy mennyire hagyjuk, hogy magával ragadjon az információk sokasága, hisz a tudatos felhasználói magatartás a saját felelősségünk.