Az esküvők szervezése során gyakran háttérbe szorul egy fontos, de mégis meghatározó részlet: az ültetési rend. Ennek megtervezése nem kis feladat, hiszen ez is döntően befolyásolhatja az esküvő hangulatát.
Ha már megvan a pontos helye minden vendégnek, akkor nincs más hátra, mint a Place of Cards esküvői ültetőkártya kiválasztása. Egyszerű és gyors megoldás a már kész listát néhány kattintással megrendelheted. De kanyarodjunk vissza a mumushoz, és nézzük, mire érdemes figyelni, hogy a násznép minden egyes tagja a neki legmegfelelőbb helyet kapja.
Miért fontos az ültetési rend?
Bár az ülőhelyek kialakítása sokkal nagyobb hatással van az esküvő emlékeire, mint azt elsőre gondolnánk. Ha rossz helyre ültetünk valakit, a legfinomabb vacsora vagy a legszebb díszítés is feledésbe merül.
Gondoljunk csak Bridget Jones híres jelenetére, ahol a főszereplőt két számára kellemetlen ember közé ültetik egy vacsorán. Az ilyen szituációk elkerülése érdekében érdemes alaposan átgondolni, ki ki mellé kerüljön, hogy a végén senki se távozzon keserű szájízzel.
Hogyan alakítsuk ki a vendégek ülőhelyét?
Az esküvői etikett manapság már nem szab szigorú szabályokat arra, hogy kit hova kell ültetni, de van néhány bevett szokás, amit érdemes figyelembe venni. Általában a közvetlen családtagok, mint az örömszülők és a nagyszülők, a fő asztalnál vagy annak közelében kapnak helyet.
Ha egy társaság már jól ismeri egymást, érdemes őket egy helyre ültetni, hogy oldott legyen a hangulat. Ugyanez igaz a rokonokra is: a közeli családtagokat tegyük egymás mellé, és inkább kerüljük a különböző csoportok összekeverését, kivéve, ha különleges indokkal tennénk ezt.
Kültéri és beltéri esküvők: Van különbség az ültetési rendben?
Egy beltéri esküvőn általában kötöttebb a rend, már csak a felszolgáló személyzet miatt is, ilyenkor jobb, ha a násznép nem vándorol túlságosan, hiszen ezzel megnehezíti a pincérek munkáját.
Ezzel szemben egy szabadtéri esküvőn, nyáron vagy kora ősszel, sokkal szabadabb a mozgástér, gyakran álló asztalokat és pultokat is felállítanak, hogy aki szeretne, nyugodtan változtathasson a helyén. Ebben az esetben adott a lehetőség a vegyülésre, keveredésre, lazábban ismerkedhetnek egymással a vendégek.
Mire figyeljünk még oda?
A helyszín adottságai és a vendégek igényei is mérvadóak lehetnek. Például a kisgyermekes családokat érdemes olyan helyre ültetni, ahol szabadon felállhatnak, ha szükséges, míg az idősebb rokonokat nem célszerű a hangos zene közelében elhelyezni.
Próbáljunk olyan ültetési rendet kialakítani, amely minden vendég számára kényelmes és kellemes. Az idős emberek úgy érezhetik magukat egy zajos fiatal asztaltársaságban, mintha focimeccsen lennének, ez roppant kellemetlen lehet számukra.
Láthatjuk hát, hogy nem egyszerű feladattal állunk szemben, de ha jól átgondoljuk, sok kellemetlenségtől kímélhetjük meg magunkat és vendégeinket is.