A sportpályán hatalmas verseny zajlik, amikor a jó helyezésért folyik a küzdelem. Ez a versenyhelyzet az IT-területen is megtalálható, de ebben az esetben nem a dobogó legfelső foka a tét, hanem az adatok integritása, amit törvény adta kötelességünk megvédeni.
Ebben a küldetésben jelenthet óriási segítséget az ITSecure IT-audit szolgáltatása, ami a rendszeres önellenőrzés professzionális alternatívája. Megfelelő szakértelem hiányában nem kaphatunk olyan cselekvési tervet, ami hatékony védelmet eredményezhet.
Az informatikai rendszeraudit abban segíthet, hogy minden informatikai terület, aminek a része a kiberbiztonság is, megfelelően és biztonságosan tudja támogatni a működést. Ehhez szükséges a mindenre kiterjedő stratégia és annak maradéktalan követése.
Mikor érdemes gondolni IT-audit szolgáltatás igénybevételére?
Önmagában az is indokolhat auditot, hogy megbizonyosodjunk az informatikai befektetéseink megtérüléséről. Természetesen az IT-biztonság hatékonyságát is szeretnénk növelni.
Az audit létjogosultságát igazolja az is, hogy folyamatosan törekedünk a költséghatékonyságra. Ez érinti az informatikai kiadások optimalizálását is úgy, hogy emellett minden üzleti igény kielégítésre kerül.
Akkor is szükség lehet erre, ha a rendszer kapcsolódik a felhőhöz, vagy vannak kiszervezett folyamataink, de a korszerűsítés is ebbe a kategóriába sorolható. A nemzetközi és a hazai elvárásoknak való megfelelés szintén auditért kiálthat, de a home office lehetősége is fontos tényező lehet.
Milyen elemekből épül fel?
A rövid válasz az, hogy tartalmaz egy alapos szakmai jelentést és egy átfogó cselekvési tervet. A hosszabb változat pedig azt jelenti, hogy számos dokumentum képezi részét az informatikai auditnak.
Ezek közé tartozik a biztonsági szabályozottság kérdése, az adminisztratív folyamatok és nyilvántartások, és a logikai hozzáférések szabályrendszere is. Emellett pedig a naplók kezelése, a vírusvédelem és a távoli hozzáférés dokumentálható.
Az adatok tárolása szempontjából kiemelt a megfelelő adatmentés, ami szintén az audit eleme, és ehhez kapcsolódik az informatikai rendszerek változásának biztonságos konfigurációja is.
Milyen lépéseket igényel az IT-audit?
Számos apró lépésen át vezet az út odáig, hogy az informatikai rendszer hibáira mindenre kiterjedően rá lehessen világítani.
Ezek pedig az alábbiak a teljesség igénye nélkül dióhéjban:
- Szabályozatlan informatikai folyamatok feltárása
- Lehetséges fejlesztési irány kijelölése
- Informatikai és üzleti stratégia összehangolása
- A szolgáltatások elérhetőségének vizsgálata
- IT-biztonságot érintő felelősségi körök, feladatok és ellenőrzések vizsgálata
- Meglévő informatikai katasztrófaterv felülvizsgálata
- Rendszerfejlesztési szabályrendszer vizsgálata
- Ellenőrzés a cselekvési terv betartására vonatkozóan
A komplex vizsgálatsorozat eredménye pedig a megfelelő lépések megtételét követően egy biztonságos és zökkenőmentesen működő informatikai rendszer.