Disney tényleg náci volt?

Disney tényleg náci volt?

Bár sok cikk kering arról, hogy Walt Disney náci szimpatizáns volt, kézzelfogható bizonyíték állítólag nemigen van erre vonatkozóan. Ráutaló jelek azonban akadnak. 

Mickey egér, Plutó kutya, Donald kacsa jól ismert rajzfilm karakterek, akiket a nagy mesegyárossal, Walt Disneyvel azonosítanak, még akkor is, ha valójában nem is ő rajzolta a szóban forgó figurákat. Nélküle és fivére, Roy O. Disney nélkül viszont nem jött volna létre a Walt Disney Company, a társaság, ahol az említett karakterek és a világ legismertebb rajzfilmfiguráinak nagy része is született. Bár Disney tehetségéhez soha nem fért kétség, személye annál több ellentmondást szült, legfőképp azért, mert az a hír járta róla, hogy antiszemita és náci szimpatizáns volt. 

Az interneten sok cikk tényként kezeli, hogy Disney nácibarát volt, és az 1930-as években szimpatizált Adolf Hitlerrel, azonban megoszlanak a vélemények arról, valójában mennyi igazság is van ezekben az állításokban. Neil Gabler, a Walt Disney: The Triumph of the American Imagination című könyv szerzője például azt állítja, hogy átnézett minden lehetséges Disney-dokumentumot a cég archívumában, de arra utaló nyomot, hogy a rajzfilmkészítő náci lett volna, nem talált. 

Nem találtam bizonyítékot arra, hogy Walt Disney antiszemita lett volna, kivéve az 'alkalmi' antiszemitizmust, amely akkoriban gyakorlatilag minden 'nemzsidó' emberre jellemző volt” – mondta a PBS csatorna Walt Disneyről készített kétrészes dokumentumfilmjében az író.

Bár kézzelfogható bizonyíték talán valóban nincs, az viszont tagadhatatlan, hogy Disney kapcsolatban állt olyan személyekkel, akikről köztudott volt, hogy milyen nézeteket vallanak. A The Jerusalem PostThe New York Timesra hivatkozva arról ír, hogy 1938-ban, egy hónappal a Kristályéjszaka néven elhíresült németországi zsidóellenes pogrom után Walt Disney a stúdiójában fogadta a Hitler-rezsim imázsát megteremtő német filmrendezőnőt, Leni Riefenstahlt. Riefenstahl állítólag azt is felajánlotta Disneynek, hogy megmutatja neki, hogyan készítette az 1938-as, A berlini olimpia című filmjét, a Times szerint azonban a rajzfilmcsászár végül nem élt a lehetőséggel, mert rájött, hogy a filmrendezővel való munka kettétörheti karrierjét. A későbbi indoklás szerint Disney azért találkozott Hitler első számű filmrendezőjével, mert nála akarta elérni, hogy a Disney-filmeket ismét műsorukra tűzzék a német mozik, miután a Führer kitiltott minden olyan filmet az országból, aminek köze volt „a zsidók uralta Hollywoodhoz”.

Nem Riefenstahl volt ugyanakkor az egyetlen Hitler-szimpatizáns, akivel Disney kapcsolatban állhatott. Peter Fotis Kapnistos amerikai-görög újságíró Hitler's Doubles című könyvében például arról ír, hogy Disney kollégája, az animátor Art Babbitt elmondása szerint a mesegyáros több alkalommal is részt vett a German-American Bund (Német-Amerikai Szövetség) nevű szervezet és az Amerikai Náci Párt nyilvános gyűlésein, ahová elmondása szerint ő maga is eljárt, mert a saját szemével akarta láni, hogy mi folyik az efféle összejöveteleken. Hogy ezekben az állításokban mennyi az igazság, nem tudni, ám az animátor szerint nem csak Disney, de a rajzfilm-cég ügyvédje, Gunther Lessing és több közismerten nácibarát hollywoodi sztár is részt vett ezeken a gyűléseken. 

Borítókép forrása: Getty Images 

Kövess Minket!



Gamer szótár