A drónfelvételek több területet is forradalmasítottak. A hétköznapokban a sportközvetítésekben gyakran találkozhatunk velük. Nem kell drága helikoptereket használni, bőven elég egy kisebb drón a látványos felvételek elkészítéséhez egy focimeccsen vagy egy Forma-1-es futamon. A mérnökök pedig a várostervezésben is használhatják őket.
Tervezés és fejlesztés drónok segítségével
A valós idejű pozícionáló rendszerrel felszerelt drónok precíz magassági adatokat képesek rögzíteni, részletes digitális terepmodelleket és digitális felszínmodelleket hozva létre. A Geosequence Kft. szolgáltatásai között is megtalálhatjuk a dróntérképezést, de mégis mi köze van ennek a várostervezéshez és infrastruktúra-fejlesztéshez? Az említett modellek nagymértékben segítik a várostervezőket a lejtők, talajformák és vízelvezető rendszerek elemzésében. A modellezés az árvízveszélyes területek azonosításában is segít, az infrastrukturális igényeket jobban, hatékonyabban fel lehet mérni, illetve a közlekedési hálózatok tervezésében is nagy előnye van.
A vizualizációt is támogatja, amelyek segítségével jobban megérthetjük az aktuális helyzetet, illetve mások számára is könnyebben fogyaszthatóvá alakíthatjuk a kapott adatokat. A szimulációt és a döntéshozatalt a fenntartható és rugalmas városfejlesztési irányelvekhez igazíthatjuk. A drón által rögzített felvételekkel azonosíthatjuk a városi hősziget-hatásokat, továbbá a zöldfelületek várostervezésbe történő integrálását is megkönnyítik. Az építőiparban már évek óta használnak ilyen eszközöket. A pontos domborzati és felületi modellek kulcsfontosságúak az építési és mérnöki beruházásoknál, projekteknél.
A rögzített topográfiai adatok segítségével a mérnökök, építészek hatékonyabban tudnak tervezni, illetve optimalizálhatják a helyszín elrendezését, biztosíthatják a terület megfelelő vízelvezetését és infrastruktúráját. A precíz felületmodellek támogatást nyújtanak a földmunka mennyiségének kiszámításában, a potenciálisan veszélyes zónákat jobban lehet azonosítani, továbbá az építési folyamatokat is nyomon lehet követni.
A környezet megfigyelése
A drónok a térképezési projektekben is segíteni tudnak, például a környezeti monitoring során. Az RTK eszközök nagy felbontású képeket, magassági adatokat rögzítenek, ezzel támogatva az ökológiai felméréseket, az élőhelyek feltérképezését és a vegetációelemzést. A rögzített RGB képek a környezet különböző növényfajainak és fajtáinak az azonosítását is lehetővé teszik. A domborzati modellezéssel hatékonyabban lehet megfigyelni az árvízveszélyes területeket, a vízgyűjtők kezelésében és a vízkészletek tervezésében is segít.
Az aktuális helyzetről kapunk képet
A szakemberek az adatok rögzítése után feldolgozzák azokat, majd levonják a szükséges következtetését, összegzik az eredményeket és akár vizualizálva is megtekinthetjük őket.