Az HBO szerint rendben van, hogy J. K. Rowling kimondja, amit gondol

Az HBO szerint rendben van, hogy J. K. Rowling kimondja, amit gondol

Az írónő tevékenyen belefolyik a Harry Potter-sorozat munkálataiba, és ez sokaknak szúrja a szemét. 

J. K. Rowling nevét újra felkapta a világsajtó, és nem feltétlen pozitív értelemben. Az írónőre már egy ideje szúrós szemmel néz a transz közösség, nézetei pedig ismét a bírálatok kereszttüzébe kerültek, miután kiderült, hogy az HBO az írónőt is aktívan be kívánja vonni a készülő Harry Potter-sorozat munkálataiba. A Rowling körüli mizéria még 2020-ban vette kezdetét, amikor az írónő megosztott egy, politikailag talán túlzottan is korrekt cikket a közösségi médiában, amelyben nem nőként, hanem menstruáló emberekként hivatkoztak a biológiai nőkre. „Csak létezik valamilyen szó ezekre az emberekre” – figurázta ki a cikket Rowling, melyet követően többen egyből transzfóbnak bélyegezték az írónőt.

A Harry Potter-könyvek szerzőjére ezt követően valóságos gyűleletcunami zúdult, és sokáig nem volt világos, hogy csupán ráaggatták a transzfób, transzellenes jelzőt, vagy Rowling nemi identitásról alkotott elképzeléseibe valóban nem fér bele a transzneműség. Az írónő egyébként a mai napig tagadja ezeket a vádakat, elmondása szerint nem a transznemű emberekkel van gondja, azzal viszont nem ért egyet, hogy az állam komolyabb pszichológiai vizsgálatok nélkül segítse őket abban, hogy a választott nemük szerint élhessék az életüket. Feministaként pedig mélyen elítéli, hogy a transz jogok felelőtlen alkalmazásával elmossák a határt a női és a férfi nem között, ezzel ugyanis véleménye szerint sérülnek a nők jogai, és a férfi erőszakkal szemben is még inkább kiszolgáltatottá válnak nőtársai.

Fotó: Gareth Davies/Getty Images 

Rowling kezdeti határozott, ám még viszonylag diszkrét megnyilvánulásai idővel egyre hangosabbá váltak a közösségi médiában, 2022-ben pedig szót emelt egy skót törvényjavaslat ellen is, amely megkönnyítette volna a transz személyek nemének törvényes megváltoztatását (a törvényjavaslat alapján a magukat transznak mondó emberek orvosi igazolás nélkül is megváltoztathatták volna a nevüket, akár már 16 éves koruktól). Az Edinburgh-ban élő író továbbá nyíltan nehezményezte a skót gyűlölet-bűncselekmények elleni törvényt is, véleménye szerint ugyanis a szólás- és hitszabadság végét jelenti, ha a biológiai nem pontos leírása bűncselekménynek számít. Egészen pontosan azt mondta Rowling, hogy boldogan eltölt akár két évet is a börtönben, ha a másik alternatíva az, hogy a jog határozza meg, hogy mit mondhat, miközben a nemek valóságát és fontosságát letagadjuk. 

Most pedig, hogy készül a Harry Potter-sorozat, és az HBO kerek-perec megmondta, hogy Rowling is tevékenyen belefolyik a munkálatokba, többen ellenérzésüknek adtak hangot a készülő széria kapcsán, sőt olyanok is szép számmal akadnak, akik azt mondják, hogy bojkottálni fogják a produkciót Rowling nézetei miatt. Az HBO erre válaszul nemrégiben egy közleményt adott ki, amelyben nyíltan kiállt az írónő mellett.

Büszkék vagyunk arra, hogy ismét elmesélhetjük Harry Potter történetét – a szívmelengető regények alapján, amelyek a barátság, a közös választás és az elfogadás erejéről szólnak. J. K. Rowlingnak joga van ahhoz, hogy elmondja a személyes nézeteit. Továbbra is az új sorozat fejlesztésére fogunk összpontosítani, aminek csak előnyére válik az ő jelenléte” – írta az HBO közleményében, amiről a Variety számolt be

A kis túlélő története hosszú éveken keresztül az LMBTQ+ közösség kedvelt regénysorozata volt, amely milliókkal szerettette meg az olvasást, pozitív üzeneteivel pedig empátiára, elfogadásra és toleranciára tanított (a varázsvilág egyik legfőbb karakteréről, Albus Dumbledore-ról még 2007-ben erősítette meg az írónő, hogy meleg). Rowling transz meglátásai azonban sok feszültséget szítottak a könyvek és a filmek körül egyaránt, ezek a nézetek pedig nem csak az olvasókat, de a Harry Potter filmsorozat sztárjait is megosztották. Az írónő 2020-as, lavinát elindító posztja után a címszereplőt alakító Daniel Radcliffe például egyből elhatárolódott az írőnő megjegyzésétől, mondván a transz nők is nők", de nem sokkal később a Ront alakító Rupert Grint és a Hermionét megformáló Emma Watson is ellenérzését fejezte ki Rowling nézőpontjaival kapcsolatban. Akadnak azonban olyanok is, akik Rowling védelmére keltek az eltelt évek alatt, többek közt Helena Bonham Carter és Ralph Fiennes is. 

Megértem azok nézőpontját, akik dühösek arra, amit a nőkről mondott. De ő nem egy trágár, szélsőjobboldali fasiszta. Csak egy nő, aki azt mondja: nő vagyok, nőnek érzem magam, és azt akarom, hogy kimondhassam, hogy nő vagyok. Én ezt meg tudom érteni, még úgy is, hogy nem nő vagyok” – nyilatkozta Fiennes még 2022-ben a The New York Timesnak adott interjújában. 

Rowling executive producerként veszi ki a részét a készülő Potter-sorozat munkálataiból, de az írónő maga interjúztatta a széria alkotóit, Francesca Gardinert és Mark Mylodot is. Az HBO és a Max Content fejese, Casey Bloys nemrégiben azt is elárulta, hogy a Harry Potter-könyvek szerzője a casting folyamatban is részt vesz, a transznemű emberekkel kapcsolatos nézetei azonban nem fogják befolyásolni a munkálatokat. Úgy tudni, az írónőnek egyetlen kikötése volt a casting kapcsán, mégpedig, hogy a karaktereket csak és kizárólag brit vagy ír színészek játszhatják el, és abban az esetben tehetnek csak kivételt, ha a karakter maga a történet szerint is külföldi. Az HBO még szeptember elején hirdetett szereplőválogatást a híres trió, Harry, Ron és Hermione szerepére, az apró betűs részben pedig leszögezték, hogy bőrszíntől és nemi identitástól függetlenül várják a jelentkezőket.

Borítókép forrása: Warner Bros. 

Kövess Minket!



Gamer szótár