Amikor a soron következő futócipőnket keresgéljük, kezünkbe akadhatnak a papíralapú szórólapok, akciós katalógusok is.
De vajon elgondolkodtunk már azon, hogy miért pont olyan papírra nyomtatták, mint amilyet a kezünkben tartunk? Mitől tűnik az egyik jobb minőségűnek, míg a másik kevésbé jónak?
Mikor fontos ismernünk a nyomdai papírtípusokat?
Nyomdai szolgáltatásra sok esetben szükség lehet. Ha papírra szeretnénk nyomtatni, akkor mindenképpen jó, ha tudjuk, miből lehet választani, melyik papír mire jó. Ha a nyomtatási eljárásaink nem illenek a választott papírhoz, akkor az nagyban befolyásolhatja a végeredményt. Nyomdai szolgáltatás igénybevétele során érdemes átgondolni a választást, a Rapidnyomda munkatársai segítenek ebben is, amennyiben mellettük tesszük le a voksunkat.
Még a legszebb képi anyagot is el tudja rontani az, ha nem a célnak megfelelő papírra nyomtatunk. Nagyon fontos az is, hogy a papírnak milyen a tapintása, ez ugyanis az emberek nagy részét befolyásolja abban, hogy milyen minőségűnek érzik az adott kiadványt.
Egy lehetséges csoportosítási szempont: a papírok fajtái szerint
Nagyon sokféle típusú papír áll a rendelkezésünkre, amelyeket többféle szempont szerint csoportosítani is tudunk. Az egyik lehetséges csoportosítási szempont az, ha a papírok fajtái szerint osztályozzuk azokat.
Ez alapján öt nagy csoportot ismerünk:
- Ofszet papír: ez az, amit mindenki irodai nyomtatópapírként ismer. Nagyon sokféle célra használhatjuk, mert matt felülete jó olvashatóságot tesz lehetővé.
- Műnyomó papír: Ez a fajta papír már részesült valamilyen felületkezelésben, aminek függvényében lehet matt is vagy akár fényes is. Jellemző rá, hogy a festéket nem annyira szívja magába, ami lehetővé teszi, hogy a színek élénkebben jelenjenek meg rajta.
- Kreatív papírok: Változatos megjelenésű papírok tartozhatnak ebbe a csoportba. Ha a felületük nem sima vagy a színük nem fehér, akkor többnyire idesoroljuk őket. A különleges tapintású papírok, amelyek eleganciát sugároznak, rendszerint kreatív papírok.
- Kartonpapír: A kartonpapír egy tartós és vastag anyag, éppen ezért sokféle módon használhatjuk fel.
- Újrahasznosított papír: Egyre nagyobb népszerűségnek örvend ez a környezetbarát megoldás. Minősége változatos lehet.
Egy másik csoportosítási mód: súly és felhasználási terület alapján
Ez a csoportosítási lehetőség is igen gyakori. Ebben az esetben a felhasználási módhoz a megfelelő súlyú papírt társítjuk.
A könyvekhez, levélpapírokhoz és útmutatókhoz általában a 80 g-os papírt javasolják a szakemberek, míg a plakátokhoz és a szórólapokhoz többnyire vastagabb papírt jó választani: ezek 80-200 g-osak szoktak lenni. A brosúrák és tájékoztatók akkor lesznek a legigényesebb megjelenésűek, ha a papír alapanyag 115-150 g, azonban a dossziék és a belépőjegyek számára ennél is nehezebb, 250-300 g-os papírt ajánlanak. A legnagyobb súlyú papírokból névjegykártyát, képeslapot, meghívót vagy oklevelet szoktak készíteni, ezek leginkább 300 g-nál nehezebbek.
Még nagyon sokféle tulajdonság alapján csoportosíthatjuk a papírokat. Változatos tulajdonságaik lehetőséget biztosítanak arra, hogy mindenki könnyen megtalálja a számára legmegfelelőbbet.