Egy már biztos: a történelmi hitelesség a Gladiátor II-nek sem lesz erőssége

Egy már biztos: a történelmi hitelesség a Gladiátor II-nek sem lesz erőssége

Ridley Scott ezúttal is az alkotói szabadságot részesítette előnyben a történelmi tényekkel szemben. 

Közel negyed évszázaddal Ridley Scott nagy sikerű történelmi eposza, a Gladiátor után jön a második felvonás, amely mögött ezúttal is az elismert direktor áll, és amelyben szintén nem lesz hiány sztárokból. Aki látta a 2000-ben bemutatott filmet, az bizonyára nem lepődik meg azon, hogy a hamarosan érkező alkotásnak már nem a Russel Crowe által alakított Maximus lesz a főszereplője (spoiler: gladiátorunk az első film végén hősi halált hal), helyette megkapjuk Luciust, a zsarnok Commodus császár elnyomott unokaöccsét, akit a Normális emberek sorozatból megismert Paul Mescal alakításában láthatunk majd. Azonban nem ő lesz az egyetlen ismert név Ridley Scott új gladiátoros eposzában: Pedro Pascal, valamint a Stranger Things sztárja, Joseph Quinn és a Saltburn színésze, Barry Keoghan is érkezik a folytatásban, akárcsak Denzel Washington, aki Macrinus császárt alakítja a történetben. Bőven lesznek tehát sztárok, a történelemkönyvekből megismert tényekkel azonban nem lehet majd Dunát rekeszteni: bár már a Gladiátor első részét sem a történelmi hitelessége miatt szerették a nézők, nagyon úgy tűnik, Ridley Scott megtartotta jó" szokását, és ismételten az alkotói szabadság mellett tette le a voksát. 

A The Hollywood Reporter a Chicagói Egyetem professzorának, Shadi Bartschnak a véleményét kérte ki Ridley Scott következő rendezése kapcsán, és bár a történész csupán az előzetes alapján formált véleményt, már ez is épp elegendő volt számára ahhoz, hogy kerek-perec kijelentse: a Gladiátor II a fantázia szüleménye. Ezen a ponton finoman megjegyeznénk, hogy Scott volt az, aki a Joaquin Phoenix főszereplésével készült Napóleonban ágyúval lövette a gízai piramisok tetejét.  

A történész természetesen példákat is hozott arra vonatkozóan, miért gondolja, amit gondol. Az előzetes egy pontján a Colosseumot például elárasztja a víz, hogy a gladiátorok még látványosabb harcot tudjanak produkálni az arénában. Bármilyen meglepően is hangozzék ez, a kutató szerint vannak olyan források, amelyek arra utalnak, hogy a valóságban is vívtak tengeri csatákat a Colosseumban, az azonban majdhogynem biztosra vehető, hogy cápákat nem hozattak az arénába. Ez egy hollywoodi baromság. A rómaiak szerintem azt sem tudták, hogy mi az a cápa" - mondta a kutató. 

Ez azonban még csak nem is a legkirívóbb történelmi blama, amit Scott és a forgatókönyvíró David Scarpa bevállalt. Van ugyanis egy olyan jelenet, amikor egy római nemes teát szürcsölget egy kávézónak tűnő helyen, miközben újságot olvas - potom 1200 évvel a nyomdai sajtó feltalálása előtt. Bartsch szerint ugyan az ókori rómaiak valóban olvastak napi híreket, ám ezeket kőtáblákra faragták rá (ez volt a Acta diurna urbis), amelyeket aztán különböző, jól látható helyekre függesztettek ki. És még valami: bár az olaszok ma kétségkívül élnek-halnak a jó kávéért, az ókori Rómában egészen biztosan nem voltak kávézók.

Szintén légből kapott fikció, hogy a gladiátorok orrszarvúkkal is küzdöttek. Bár való igaz, hogy a harcosokat veszélyes vadállatokkal is összeengedték - például oroszlánokkal, tigrisekkel vagy épp medvékkel -, semmilyen forrás nem utal arra, hogy bármikor is orrszarvúkkal kellett volna élet-halál harcot vívniuk. Hogy mi mindenben engedték még szabadjára a fantáziájukat Ridley Scotték, hamarosan kiderül: a Gladiátor II november 14-én landol a hazai mozikban.  

Borítókép forrása: Paramount Pictures 

Kövess Minket!



Gamer szótár


Közvetítések