Az illatos vagy rózsás varjúhájnak vagy rózsagyökérnek is nevezett Rhodiola rosea az északi félteke hűvösebb régióiban élő évelő növény, amelynek leveleit élelmiszerként, gyökerét gyógynövényként már a vikingek is alkalmazták.
A gyógynövényekkel történő gyógyítás napjainkban reneszánszát éli, megnőtt az igény az évezredek tudásával bíró természet kincsei iránt. Ma már könnyen hozzájuthatunk a növények kivonatait, termését, szárított részeit tartalmazó, könnyen adagolható és jó hasznosulású kapszulákhoz, porokhoz, tinktúrákhoz vagy folyékony gyógynövény étrend-kiegészítőkhöz. Tudjon meg többet ezekről a termékekről, illetve a rózsagyökér alapú készítményekről!
A rózsagyökér gyógyhatásai
A rózsagyökeret már a görögök is gyógyító növényként alkalmazták különféle terápiákban, de a skandináv, a német és az orosz népi gyógyászatban is kiemelt szerepe volt. Növeli a fizikai kitartást, tehát sportolók számára is előnyös lehet. A gyökeréből készült tea vagy más infúzió alkalmazható a fáradtság, a megfázás, depresszió és az impotencia kezelésére.
A rózsagyökér bizonyítottan adaptogén hatású, természetes antidepresszáns, oldja a stresszt, fizikai és szellemi kimerültség esetén jótékony hatású, javítja az agyműködést, a memóriát és a koncentrációt. Fogyasztása mérsékelheti a degeneratív idegrendszeri megbetegedéseket, mint az epilepszia, az Alzheimer- vagy a Parkinson-kór. Továbbá gyorsítja az anyagcserét, csillapítja az éhséget, a szénhidrátok iránti kényszeres vágyat. Álmatlanság ellen is jó, ugyanis ellazít, nyugtat, pihentet.
Szintetikus gyógyszerek helyett gyógynövények
A gyógyszerek számos klinikai vizsgálaton átesnek, mielőtt forgalomba kerülnek, hatásai bizonyítottak, ugyanakkor rendszerint sok mellékhatással járnak, amelyek olyan tüneteket okozhatnak egyes betegeknél, hogy kezelni szükséges. Ilyen esetekben jelenthetnek jó megoldást a gyógynövényalapú készítmények, amelyek mellékhatásai enyhék, elhanyagolhatóak, ugyanakkor hatékonyak lehetnek.
Legjobb hatásúak az adaptogén, azaz alkalmazkodó vagy intelligens gyógynövények, amelyek úgy hatnak, ahogy a szervezetnek szüksége van rájuk.
Miért fordulunk a gyógynövényekhez?
A gyógynövények használata évszázados, sőt évezredes tapasztalatokon alapul, a népi gyógyászat, az ayurvéda és a kínai orvoslás régóta alkalmaz gyógynövényeket különféle panaszok, betegségek kezelésére, megelőzésre. Használatuknak ma a legfőbb oka, hogy számos egészségügyi problémára hatékony megoldást nyújtanak, és a szintetikus gyógyszerekkel szemben kizárólag természetes hatóanyagokat, például alkaloidokat, flavonoidokat, illóolajokat, tanninokat és szaponinokat tartalmaznak. Gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító, immunerősítő hatással, és ami a betegek számára az egyik legfontosabb, kevés mellékhatással rendelkeznek.
Sok gyógynövény hatékonyságát ma már klinikai vizsgálatok is igazolják, de továbbra sem áll rendelkezésre mindegyikről megfelelő tudományos bizonyíték, ezért fontos hozzáértő szakember tanácsa.