A szabály az szabály.
Kína már hosszú évek óta törvényben szabályozza, hogy a gyerekek mennyit videójátékozhatnak, és ez alól bizony a téli szünet sem képez kivételt. A Tencent Holdings és a NetEase, Kína két legnagyobb videójáték-vállalata a múlt hét folyamán bejelentette, hogy még az egyhónapos szünetben is tartani fogják magukat a törvényhez.
A South China Morning Post szerint a január 15-től február 14-ig tartó téli szünetben a gyerekek maximum 15-16 órát tölthetnek a videójátékokkal. A Tencent egészen pontosan legfeljebb 15 órát engedélyez a 18 év alatti fiatalok számára, kisebb riválisa, a NetEase ennél valamivel engedékenyebb, 16 órát tervez a kiskorúak számára biztosítani.
A videójáték-cégek nem önszántuktól szabályozzák a gyerekek játékidejét, a távol-keleti országban 2019 óta igyekeznek szigorú keretek közé szorítani a kiskorúak videójáték-használatát, egy 2021 óta érvényben lévő szabályzat szerint pedig a fiatalok péntekenként, hétvégente és ünnepnapokon maximum napi egy órát tölthetnek a „gép előtt".
Érdekes adalék, hogy bár az ázsiai országban évek óta egyfajta boszorkányüldözés folyik a videójátékokkal szemben, akadnak azért olyan kivételek is a sorban, amelyek más megítélés alá esnek. A nagy költségvetéssel készült Black Myth: Wukongban a kormány például a kínai kultúra népszerűsítését látja, tavaly pedig a videójátékok engedélyezéséért felelős helyi hatóság meglepő módon több mint 1400 játékot hagyott jóvá – köztük 1306 hazai játékot és 110-et külföldi kiadóktól –, ami 2019 óta a legmagasabb szám e tekintetben.
Kína annak idején a videójáték-függőségre hivatkozva kezdte szabályozni a kiskorúak játékhasználatát, 2023 decemberében pedig már egy olyan szabályozásra is javaslat született, ami a felnőtteket korlátozta volna abban, hogy mennyi időt játszhatnak online, illetve a játékokra mennyi pénzt verhetnek el. A döntés mögül - meglehetősen példátlan módon - végül kihátrált a kínai kormány, miután a hír hallatára a Tencent és a NetEase részvényei zuhanórepülésbe kezdtek.
Borítókép forrása: BBC