A gépek evolúciójáról írt a brit születésű szerző.
„Nem a művészet utánozza az életet, hanem az élet a művészetet" - mondta Oscar Wilde, és nagyot biztosan nem tévedett, elég csak a mesterséges intelligenciára gondolni, amely jóval korábban feltűnt a sci-fi regények lapjain, mint hogy a való életben is megjelent volna a technológia. Magát a kifejezést egyébként John McCarthy informatikus alkotta meg még az 1950-es évek folyamán, Samuel Butler viszont már 1863-ban - amikor még híre-hamva sem volt az algoritmusoknak - arról írt, hogy ez a fajta technológia öntudatra is ébredhet, az emberek kiszorulását eredményezve ezzel a Földön.
Az angol író 1863. június 13-i keltezéssel küldött levelet az új-zélandi The Press lapnak, amelyben lényegében a gépek gyors fejlődéséről szóló gondolait ötvözte Darwin természetes szelekción alapuló evolúciós elméletével - írja az IFL Science. A beszédes, Darwin Among The Machines (Darwin A Gépek Között) címet viselő írásában a szerző azzal érvelt, hogy a gépek viszonylag gyorsan eljuthatnak odáig, hogy képességeikben felülmúlják az embert, ezzel pedig felsőbbrendűbbé válnak és megragadhatják a domináns faj szerepét, letörölve minket a Föld színéről.
A szerző, akit leginkább szatirikus hangvételű, Erewhon: or, Over the Range című regényéről ismerhetnek az olvasók, Cellarius álnéven írta a szóban forgó levelet, amely a mesterséges intelligenciával kapcsolatos, időszerű aggodalmak miatt a közelmúltban ismét körbejárt a közösségi médiában, miután Peter Wildeford, az Institute for AI Policy and Strategy munkatársa megosztotta azt az X-en.
Wow - the question of pausing or stopping AI is over 161 years old pic.twitter.com/MeXgg55PTN
— Peter Wildeford ???????? (@peterwildeford) January 8, 2025
„A gépek napról napra egyre nagyobb teret hódítanak majd meg magunknak; napról napra egyre inkább alárendeljük majd magunkat nekik; napról napra egyre több ember lesz a rabszolgájukká, hogy gondozzák őket, és egyre több ember fordítja majd minden energiát a mechanikai fejlődésre" - fogalmazott Butler levelében.
A mesterséges intelligenciával kapcsolatos félelmek még sok szakértő szerint sem teljesen alaptalanok, elég csak arra a 2023 márciusában íródott nyílt levélre gondolni, amelyben neves mesterségesintelligencia-kutatók (Elon Muskkal kiegészülve) követelték, hogy a technológia fejlesztését fél évre állítsák le. A szakértők arra hivatkozva kérték a fejlesztések felfüggesztését, hogy a techcégek olyan rendszereken dolgoznak, amelyeket még maguk sem értenek teljesen, így a viselkedésüket sem tudják kiszámítani, ebből kifolyólag pedig igen komoly kockázatot jelenthetnek.
Borítókép forrása: Wikipédia