Életmentő lehet, ha az utolsó pillanatban ülsz neki tanulni.
Az, hogy az AI a feje tetejére állította a világot, nem is kérdés, azt viszont, hogy hosszú távon vajon előnyünk vagy inkább hátrányunk származik-e ebből, majd az idő szépen eldönti. A folyamat azonban egyelőre megállíthatatlannak tűnik, az élet szinte minden területére beteszik a lábukat az algoritmusok, és ez alól már a hálószobánk sem képez kivételt (alvásfigyelők, okos párnák, szenzoros matracok és társaik). Természetesen a diákok sem akarnak kimaradni a jóból, de vajon tart már ott a technológia, hogy a tanárokat érdemben is lecserélhesse a mesterséges intelligencia, ahogy anno a gőzgép a szegény lovakat? Szerencsére ettől még messze vagyunk (bár próbálkozások azért akadnak), az azonban tény, hogy van pár valóban hasznosnak tűnő eszköz, amelyekkel a diákok úgy érezhetik, hogy megütötték a főnyereményt. Egy ilyet teszteltem le most én is.
A szóban forgó program a YouLearn nevet viseli, és lényegében egy AI-alapú tanulási asszisztensről van szó, amellyel hosszú, magolással töltött órákat lehet megspórolni. Mielőtt részletesebben is elmerülnénk a témában, röviden és tömören egy olyan eszközről van szó, amellyel YouTube-videókat és PDF-eket foglalhatunk össze és készíthetünk lényegre törő kivonatokat belőlük anélkül, hogy ténylegesen is végig kellene rágnunk magunkat a több órányi anyagon.
Oké, ez jól hangzik, de hogyan kezdjek bele?
A dolog végtelenül egyszerű, és az egyik legjobb benne, hogy ingyen is kipróbálható - igen, sajnos csak a próba van ingyen, de erről majd kicsit később. Nincs más teendőnk, mint egy tetszőleges YouTube-videó linkje elé beírni, hogy study.lol//, nyomni egy entert, majd az utasításokat követve beregisztrálni. Sajnos ez utóbbit nem úszhatjuk meg, de legalább kifejezetten egyszerű a dolog, én a Google-fiókommal regisztráltam be, és talán fél percig sem tartott az egész művelet.
Egy gyors regisztráció után az AI néhány rövidke mondat erejéig felvázolja nekünk, hogy pontosan miről is van szó, ezt követően pedig már bele is csaphatunk a lecsóba, vagyis a kívánt videókból rögvest gyárthatjuk is az összefoglalókat. Ehhez nem kell mást tennünk, mint hogy egy tetszőleges YouTube-videó linkjét beillesztjük a megadott helyre, majd várunk egy keveset (tapasztalatom szerint kevesebb mint fél percet), hogy az AI kezdjen vele valamit. Fontos megjegyezni, hogy a szóban forgó módszer csakis olyan videók esetén működik, amelyeknél be lehet kapcsolni az automatikus feliratozást. Ez azért kiemelten fontos, mert a YouLearn nem a hallott anyagot, hanem a szöveget tudja értelmezni, gyakorlatilag a feliratozásból ért, vagyis ez alapján képes a kivonatokat is legyártani.
Példák nélkül mit érek én
Az egyszerűség és az átláthatóság kedvéért hozok pár példát, hogy biztosan érthető legyen a dolog. Mivel megfelelő PDF-anyag nem igazán állt rendelkezésre itthon, YouTube-linkekkel próbálkoztam, és egy meglehetősen kemény témával indítottam meg a sort, arra kértem ugyanis az AI-t, hogy egy kvantummechanikával foglalkozó, több mint másfél órás egyetemi előadást foglaljon nekem össze (a szóban forgó videót ITT érhetitek el). Bár a témához nem sok közöm van (na jó, semmi), első ránézésre a mesterséges intelligenciának meglehetősen korrektül sikerült summáznia a hallottakat.
Ami szintén érdekes, hogy a program segítségével nem csak egyszerű összefoglalókat készíthetünk, de a chat fülben konkrét kérdéseket is feltehetünk a tananyaggal kapcsolatban, a villámkártyák menüpontban pedig maga az AI gyárt kérdéseket nekünk, hogy a tudásunkat visszaellenőrizhessük - utóbbi különösen hasznos lehet például a vizsgafelkészülések alkalmával.
A kíváncsiság kedvéért, de szintén a kvantummechanikánál maradva, lefuttattam a dolgot egy olyan előadás esetében is (az eredeti videó ITT érhető el), ahol masszív, egész táblás egyenteleket dolgoztak fel, ez azonban már az AI gyomrát is megfeküdte. Ennek elsősorban az lehet az oka, hogy az algoritmusok nem érzékelik a videóban látottakat, csupán a hallottakra hagyatkoznak (a feliratozás alapján ugyebár), így az egyenletek esetében is csak abból tudtak kiindulni, amit a videóban látható professzor a táblára írás közben élőszóban is elmondott. Ez pedig - mint az lentebb látható is - édeskevés volt ahhoz, hogy egy értékelhető összefoglalót össze tudjon hozni.
Érdemes kiemelni, hogy a YouLearn angol nyelvű videó esetében is képes magyar nyelvű összefoglalókat gyártani, és ugyanúgy igaz ez a villámkártyákra és chatbeszélgetésekre vonatkozóan. Utóbbit egy kutyás oktatóvideón próbáltam ki (a teljes videó ITT található), és a dolog ez esetben is maradéktalanul működött.
Mivel a kvantummechnika nem az asztalom, úgy éreztem helyénvalónak a dolgot, ha egy olyan videón is kipróbálom az AI-t, amit én is vissza tudok ellenőrizni. Erre a feladatra egy olyan videót választottam (az eredetit ITT találjátok), ami J. K. Rowling életét mutatja be, és mivel meglehetősen jól ismerem a Harry Potter-könyvek szerzőjének életrajzát, viszonylag könnyen felül tudtam vizsgálni az eszköz által mondottakat. Azt kell mondjam, hogy a YouLearn nagyrészt jó munkát végzett, azt viszont érdemes megjegyezni, hogy angol videók esetében az összefoglalók nem túl magyarosak, néhol inkább olyanok, mintha egy rossz fordítást olvasnánk, a lényeget viszont így is ki lehet szűrni belőlük, és itt ugyebár ez a legfontosabb.
Megéri a bíbelődést?
Ez nem is kérdés. Bár nem feltétlen pártolom, hogy a diákok mindennek a könnyebbik végét fogják meg, arról nem is beszélve, hogy a mesterséges intelligencia gyakorlatilag egy plágiumgyár a beadandók és fogalmazások esetében, a YouLearn kapcsán viszont nem erről, hanem inkább egy tanulást könnyítő programról van szó, ami különösen hasznos lehet, ha úgy érezzük, hogy kifutunk az időből, és nincs időnk több órányi anyagot átfésülni. A villámkártya-funkció szintén praktikus eszköz arra, hogy visszaellenőrizhessük a tudásunkat, ahogy a chat funkciónak is megvan a maga előnye, ám ahogy arra maga az AI is felhívja a figyelmet, lehet, hogy nem mindig mond igazat, ennek megfelelően pedig ajánlott némi fenntartással kezelni a válaszait.
Mennyi az annyi?
Bár a YouLearn ingyenesen is kipróbálható, a tanulási asszisztens sajnos nem a végtelenségig használható ingyen és bérmentve: a program engem három YouTube-videó összefoglalója után „szólított fel", hogy fizessek. Ami a piszkos anyagiakat illeti, egy hónap 20 euróba, átszámítva kicsivel több, mint nyolcezer forintba kerül, ha viszont egész évre szeretnénk előfizetni, akkor havi szinten 12 dollárt (4900 forint) kérnek el a szolgáltatásért cserébe. Ehhez a hivatalos leírás szerint korlátlanul kérhetünk YouTube-videókról és PDF-ekről összefoglalókat - utóbbiak esetében egyenként maximum 2000 oldal/50 MB méret a megengedett.
Verdikt
Bár a YouLearn bizonyos esetekben kétségkívül hasznos lehet, nem olcsó mulatság, és ahogy azt a fenti, kvantummechanikás példa is mutatja, nem is minden esetben működik jól (reál tárgyak gyakorlati előadásaival valószínűleg nem is érdemes megpróbálkozni). Kiegészítőnek vagy amolyan tűzoltásnak viszont jó lehet, hiszen lássuk be, még mindig jobban járunk azzal, ha legalább a lényegét tudjuk egy adott témának, mintha nulla ismerettel érkeznénk belőle a vizsgára. Attól viszont mindenkit óva intenék, hogy pusztán a YouLearn tanulási asszisztensére alapozza a tudását, mert annak bizony könnyen óriási bukta lehet a vége.
Borítókép forrása: AI generált kép/Canva
Képek forrása: YouLearn/YouTube