A fogászati segédeszközök, például a fogsorok és fogszabályzók a rágásra, a beszédre, valamint az ízérzékelésre is hatással lehetnek. Ezek az eszközök különféle anyagokból, például fémekből és műanyagokból készülnek, amelyek a nyállal érintkezve megváltoztathatják a szájban érzett ízeket.
A fogszabályzókban használt fémek – nikkel és rozsdamentes acél – fémes mellékízt hagyhatnak maguk után. Egyes műfogsorok akrilból készülnek, ennek az anyagnak a jellemzője, hogy képes magába szívni az ételek és italok ízeit, ami idővel megváltoztatja az érzékelhető aromákat. A nem megfelelően tisztított fogsorok és fogszabályzók felszínén pedig baktériumok telepedhetnek meg.
Ez a jelenség szintén rossz szájízt és kellemetlen szagokat hozhat magával. A Vespeo szájhigiéniai termékeivel fenntartható a megfelelő tisztaság, így az ízek érzékelése nem csorbul.
Ne használjuk az ajánlott időn túl eszközeinket!
Ha a műfogsorok és kivehető fogszabályzók túl hosszú ideig maradnak a szájban, az kellemetlen következménnyel járhat. Felléphet az ínyszövetek irritációja, amely idővel fájdalmas sebek vagy gyulladások melegágya lehet. Ha a fogsort nem vesszük ki időnként, az nyomást gyakorolhat az ínyre, roncsolva a csontállományt.
Folyamatos viseléskor a fogsor vagy a fogszabályzó elmozdulhat, megnehezítve a rágást. Ha hosszú ideig a szájban van az eszköz, akkor ritkábban kerül megtisztításra, ami kedvező terepet ad a baktériumoknak. Megjelenhet a kellemetlen lehelet. Ez pedig még a kisebb probléma, mert sajnos a fertőzések és gyulladások is innen indulnak ki.
Ahogyan egy sportolónak is szüksége van pihenőidőre az edzések között, úgy az ínynek is időt kell hagyni a regenerálódásra. Ezért fontos, hogy a páciensek rendszeresen tartsanak szünetet a fogsor vagy a kivehető fogszabályzó viselésekor, és ügyeljenek azok alapos tisztítására.
Ügyeljünk a megfelelő higiéniára
A fogsorok és fogszabályzók tisztán tartása az egészséges szájhigiénia alapja. A rögzített fogszabályzók egyik hátulütője, hogy egyes területek nehezen hozzáférhetők. Ebben az esetben szükség lehet speciális eszközökre, például fogköztisztító kefére vagy szájzuhanyra.
A műfogsorok esetében pedig a napi tisztítás az, amit nem szabad elhanyagolni. Ha lehetséges, használjon ultrahangos fogsortisztító készüléket az alaposabb tisztítási folyamat érdekében.
Modern eszközöket is bevethetünk
Ma már léteznek olyan korszerű fertőtlenítő eljárások, mint pl. az UV-technológia, amely ultraibolya fénnyel pusztítja el a baktériumokat és vírusokat a fogsorok és fogszabályzók felszínéről. Az eljárás gyors és hatékony, ráadásul nincs szükség vegyszerekre, így kíméletes a száj nyálkahártyájához.
Az UV-fertőtlenítéssel elkerülhetők a fertőzések és a kellemetlen szagok, így egy sokkal komfortosabb viselési élményt kapunk. Bár a hagyományos tisztítás továbbra is szükséges, az UV-eljárás kiegészítheti azt.