Szintet lépett az Elon Musk nevével fémjelzett neurotechnológiai cég.
2024 januárjában a Neuralink beültette az első chipet egy ember agyába, nem sokkal később pedig már olyan videók érkeztek, amelyek azt hivatottak bemutatni, hogy a páciens csupán a gondolataival képes irányítani a számítógépes egér kurzorát - az első alany egy 30 éves férfi volt, aki egy búvárbalesetben válltól lefelé teljesen mozgásképtelenné vált. Idén januárban pedig már a harmadik beteg is megkapta a Neuralink agy-számítógép interfész eszközét, a cég közlése szerint mindhárom beültetés sikeres volt, az eszközök jó működnek. Nem ez ugyanakkor az egyetlen agyi implantátum, amelyen Elon Musk cége ügyködik.
Mi is írtunk róla még tavaly novemberben, hogy egy olyan eszköz megvalósítására is zöld utat kapott a vállalat, amely egy erre alkalmas robotkar irányítását tenné lehetővé, vagyis a betegek, akiknek valamilyen okból kifolyólag hiányzik valamelyik végtagjuk, az agyi chip segítségével a gondolataikkal képesek lennének irányítani ezeket a robot-végtagokat. Az orvostechnológiai cég nemrégiben pedig egy videót is közzétett, amely arra utalhat, hogy egy emberi páciensen már meg is történt a beavatkozás, aki jelenleg már egy gondolattal irányított robotkarral képes írni: itt például azt, hogy convoy.
????????????️ pic.twitter.com/TapNfhllLS
— Neuralink (@neuralink) January 30, 2025
A Convoy egyébként magát a Neuralink programját jelöli, amelynek keretében egy N1 implantátummal a betegek a „digitális után a fizikai szabadságukat is visszakaphatnák". A fentebb látható 30 másodperces videó nem sok konkrétumot árul el, többek közt a páciens személyére sem derül fény, a Neuralink mindenesetre egy szív, egy robotkar és egy toll emojival adta a világ tudtára, hogy a munkálatok haladnak, ezek szerint ráadásul nem is rosszul.
Az Interesting Engineering megjegyzi, hogy a Neuralink az Egyesült Államokon túlra is szeretné kiterjeszteni agy-számítógép interfésszel kapcsolatos kutatásait, a jelentések szerint pedig a kanadai egészségügyi szervezet, a Health Canada már jóvá is hagyta, hogy kanadai állampolgárokon is tesztelhessék az agyi implantátumot.
Borítókép forrása: Depostiphotos/mobilinchen