Mutatjuk a világ első szelfijét, amit még 1839-ben készített valaki

Mutatjuk a világ első szelfijét, amit még 1839-ben készített valaki

Bár a szelfi szó csak a 2010-es évek elején terjedt el, az első önfotót már jóval korábban ellőtte valaki. 

2014-ben a Google számításai szerint naponta 93 millió szelfi készült - csak androidos telefonokon. Maga a kifejezés egyébként az angol selfie szóból ered, ami pedig a self (maga) szóból származik, és a 2010-es évek elején vált igazán népszerűvé, miután az okostelefonokon megjelentek az előlapi kamerák, amelyekkel bárki könnyen lőhetett magáról egy fényképet, pontosabban önfotót. A szelfizés tehát egynéhány éve már velünk van, sőt valójában sokkal régebb óta, mint azt elsőre gondolni lehetne. 

A világ legelső ismert szelfijét ugyanis még 1839-ben kattintotta el Robert Cornelius amerikai fényképész, aki kereken 30 éves volt, amikor a történelmi fotóra sort kerített. Úgy tudni, hogy Cornelius családja philadelphiai üzletének udvarában készítette a képet, és mivel ekkoriban még nem léteztek okostelefonok, a fotósnak trükköznie kellett ahhoz, hogy kivitelezni tudja a dolgot: a dagerrotípia elkészítéséhez el kellett távolítania az objektívről a fényzáró fedelet, majd sebtében a lencse elé futnia, hogy készíteni tudjon magáról egy képet. Itt azonban még nem értek véget modellünk megpróbáltatásai, Corneliusnak ugyanis nagyjából 10-15 percet kellett folyamatosan a lencsébe néznie a hosszú expozíciós idő miatt. A világ első szelfije az utókor számára is fennmaradt - íme: 

Fotó: Library of Congress Blogs 

Érdekes adalék, hogy az Instagramon is, ami köztudottan a szelfik melegágya, megtalálható még az első olyan fotó, amit #selfie címkével láttak el. A képet - amit IDE kattintva tudsz megnézni - egy jennlee nevű felhasználó töltötte fel még 2011. január 16-án, az említett hashtag pedig egy nappal később került a kép alá.

Borítókép forrása: DeepAI/AI-fotó 

Kövess Minket!



Gamer szótár