Ezek a rajzok azt szemléltetik mennyire félrementek az ősvilágot ábrázoló képek, hiszen jó néhány dolog hiányzik róluk.
Nyáron befut a Jurassic franchise hetedik felvonása, és bár az első trailer alapján kellemesen feldobja a filmet Scarlett Johansson kisasszony, a kedvcsináló nem győzött meg mindenkit, hogy érdemes lesz majd jegyet váltani az új dinós kalandra. Az elmúlt három évtizedben sikerült jócskán eltávolodni a Jurassic Park eszméitől, és egy akciókalanddá degradálni az oly sokak által imádott szériát. Ráadásul sok esetben azt sem veszik figyelembe, hogy milyenek a valódi őslények, sőt, a 'sima' dinoszaruszok már nem is elég félelmetesek vagy jók erre a célra, és ostoba hibrideket találnak ki a közönség lenyűgözésére. A másik pedig, hogy rengeteget fejlődött a tudomány is ez idő alatt, és újabb megállapítások születtek a kihalt állatokkal kapcsolatban, bár egy dolgot még mindig nem tudnak megvalósítani normálisan az őslénykutatók: a rekonstrukcióhoz használt rajzok a legtöbbször nem feltétlenül fedik a valóságot.
C. M. Kosemen paleoművész úgy véli, hogy a formás dinoszauruszokban több volt, mint amit az ábrázolások alapján feltételezhetünk, beleértve a nagyobb zsírrétegeket és a lágyrészeket. Szerinte Hollywood a hibás, amiért a dinoszauruszoknak csontvázas „szörny” imázst adtak. Ezért fogta magát és készített egy sor új vázlatot, de most nem kihalt, hanem még élő állatokból. Pusztán a csontvázaik alapján igyekezett megrajzolni őket, és bizony az eredmény meglehetősen fura lett.
Elmagyarázta azt is, hogy a „zsugorfólia” effektus, amelynek hatására a dinoszauruszokat bőrrel borított csontváznak képzelik el, nagyrészt a hollywoodi pontatlanságoknak köszönhető.
„Szerintem nem a tudósokban van a hiba, hanem a népszerű tudományos illusztrátorokban. Dinoszauruszokat ábrázoltak anélkül, hogy összehasonlították volna a létező állatokkal, és akaratlanul is lemásolják a mai napig a kevésbé hozzáértő illusztrátorok hibáit. Bizonyos hollywoodi filmeknek éppen ezért rossz a hírük, mert a dinoszauruszokat alapvető „szörnyként” ábrázolják. Igazán meglepő, hogy mennyi dinoszaurusz-témájú filmet és műalkotást készítettek anélkül, hogy magukra a kövületekre hivatkoztak volna.”
Az evolúció, zoológia és őslénytan területén autodidakta háttérrel rendelkező művész és tervező, Koseman úr elmondta, hogy először egy krokodil röntgenfelvételei késztették a sorozat megrajzolására. Még ennek a dinoszauruszok ma élő rokonának is sokkal több zsír-, izom- és lágyszövete volt a testén, mint a legtöbb dinoszauruszokat ábrázoló képeken. Az egyik gyakori hiba például az elmondása alapján a fogak eltúlzása az ijesztegetés miatt.
„A való világban még a gyíkok is egyfajta gumiszövet takarja el a szájukat. A fogak még az igazán nagy fogú állatoknál is ritkán láthatók.”
Mindenesetre tehát itt vannak az általuk elkészített képek, amelyeket látva fel sem ismernénk a ma élő állatokat, így pedig van valami a mondandójukban: lehet hogy nem is úgy néztek ki a dínók, mint ahogyan most ismerjük őket?
Kattints a képre a galéria megtekintéséhez:
Így nézne ki egy hattyú a dínó illusztrátorok munkái alapján